NATO vežba nuklearne udare iznad Hrvatske, Italije i Jadranskog i Sredozemnog mora

Vreme čitanja: oko 2 min.

F-16 može da ponese dve nuklearne bombe B61 snage od samo 0,3 kilotone do 50 kilotona dovoljnih da se razori veliki grad

US Air Force photo/Senior Airman Michael A. Richmond

Dok je pažnja celog sveta usmerena na sukobe na Bliskom istoku i Ukrajini, u vazdušnom prostoru Hrvatske, Italije i iznad Jadranskog i Sredozemnog mora od 16. oktobra u toku je dvonedeljna vežba Steadfast Noon 2023 na kojoj se proverava primena nuklearnog naoružanja iz vazdušnog prostora.

Domaćin vežbe je baza Avijano u Italiji, a predviđeni su letovi američkih i savezničkih aviona do 26. oktobra.

Amerikanci drže nuklearne avijacijske bombe porodice B61 u posebnim skladištima u bazama partnera iz NATO i ako se odluči da se posegne za sredstvom najveće moći one se podvešavaju na nosače na borbenim avionima američke ili neke od savezničkih avijacija, navodi Balkanska bezbednosna mreža

Prema proceni Federacije američkih naučnika (FAS) u bazama Avijano i Gedi na severu Italije nalazi se 35 nuklearnih bombi B-61 u posebnim skloništima WS3.

NATO/USAF/Airman 1st Class Zachary Jakel
Primarna platforma za nošenje tih sredstava su avioni USAF F-16 iz dve eskadrile 31. vinga, jedinice stalno stacionirane u Avijanu. Alternativno njima može da se naoruža italijanski jurišnik Tornadno ili neki od američkih aviona koji za slučaj potrebe može da dođe iz udaljenih baza, navodi ovaj portal

Provera takvih scenarija je cilj vežbe Steadfast Noon 2023 na kojoj učestvuje do 60 aviona i na različite načine učestvuje 13 od 31 država članica NATO.

USAF je nosioc zadataka i oni će osim taktičkih borbenih aviona proveriti rad posada strategijskih bombardera B-52H koji će leteli iz Velike Britanije i simulirati dejstva na istoku Sredozemlja.

U.S. Air Force photo by Louis Briscese
Obuka predviđa simulrana dejstva, ali avioni neće leteti sa nuklearnim bombama. Za potrebe obuke predviđene su vežbovne bombe koje po gabaritima predstavljaju ekvivalent pravih B61.

Na potkrilnim nosaćima F-16 može da ponese dve nuklearne bombe B61. Njihova snaga zavisni od izabrane termonuklearne glave koja je na varijanti B61-12 kakve su smeštene u baze ove godine može da bude od samo 0,3 kilotone za posebne zadatke uništavanja vrednih objekata dejstva malih razmera i sve do 50 kilotona dovoljnih da se razori veliki grad.

Na listi zemalja koje su sistemu zajedničkog korišćena nuklearnih bombi su SAD, Italija, Nemačka, Turska, Holandija i Belgija. Deo pilota avijacija tih zemalja prolaze kroz obuku za primenu bombe B61.

Vežbe Steadfast Noon održavaju se svake godine u oktobru, ali menja se zona u kojoj se provode. Ove godine glavna baza za vežbue biće Avijano.

U vreme jugoslovenskog građanskog rata tamo su bili smešteni avioni koji su od 1993. godine učestvovali na zadacima kontrole zone zabrane leta iznad Bosne i Hercegovine.

Zbog praktičnih razloga i procene dugoročnosti potrebe za prisustvom američke avijacije 1994. godine formiran je 31. ving kao stalno bazirana jedinica od dve eskadrile (po formaciji do 24 aviona).

Avioni iz te jedinice korišćeni su na borbenim zadacima iznad Balkana 1994. i 1995. i kasnije 1999. godine. Dva F-16 su oborena - jedan 2. juna 1995. kod sela Bravsko dejstvom Vojske Republike Srpske iz raketnog sistema PVO Kub-M, i još jedan četiri godine kasnije od strane 3. diviziona 250. raketne brigade Vojske Jugoslavije kod sela Nakučani sistemom Neva-M.

(Balkanska bezbednosna mreža/Aero.rs)