
Ovako izgleda najnovija srpska bespilotna letilica: Prave je studenti beogradskih fakulteta!
Tim studenata Beoavia sa Mašinskog fakulteta u Beogradu predstavio je kako će izgledati njihov najnoviji projekat – bespilotna letelicu SUP, koja će se takmičiti na prestižnom međunarodnom takmičenju New Flying Competition 2025 (Neues Fliegen 2025) u Nemačkoj.
"Ova letelica rezultat je višemesečnog rada i posvećenosti više od 70 studenata, okupljenih s ciljem razvoja inovativnog rešenja u savremenom vazduhoplovstvu", navode u Beoavia.
"Letelica SUP konstruisana je kao lagana, potpuno karbonska (od kompozitnih materijala, op. aut) platforma sa niskopoloženim krilima, V-repom i uvlačećim stajnim trapom tipa tricikl. Ove karakteristike omogućavaju optimalnu aerodinamičku efikasnost i visoke performanse u letu. Sa rasponom krila od 3,5 metara i maksimalnom brzinom od 41 metar u sekundi, SUP se ističe izuzetnom manevarskom sposobnošću i izdržljivošću u letu, što je od ključnog značaja za izazove koje postavlja ovo međunarodno takmičenje", ističu u beogradskom studentskom udruženju.
Međunarodno takmičenje najtalentovanijih timova
Takmičenje New Flying Competition okuplja najtalentovanije studentske timove iz celog sveta, a ove godine se održava u Hamburgu. Cilj je da timovi projektuju i razviju letelice budućnosti – energetski efikasne, aerodinamične i sposobne za izvođenje složenih manevara i nošenje tereta.
Na sajtu takmičenja trenutno je prijavljeno dvanaest timova iz Australije, Grčke, Meksika, Kine, Švedske, Turske, Poljske, Škotske i Srbije.
Za tim Beoavia, ovo takmičenje predstavlja priliku da se prikaže znanje, veštine i posvećenost srpskih studenata na globalnoj vazduhoplovnoj sceni.
Treći nastup BEOAVIA
Ovo je treći uzastopni nastup tima Beoavia na ovom prestižnom takmičenju. Njihovi prethodni projekti, OSA i KOS, ostvarili su zapažen uspeh na međunarodnoj sceni. Projekat OSA osvojio je treće mesto u konkurenciji od 50 timova iz celog sveta.
"Ovaj projekat nije samo rezultat inženjerskog znanja, već i iskrene strasti, zajedništva i želje da pomeramo granice onoga što studenti u Srbiji mogu da postignu. Radimo ovo jer verujemo u znanje, timski rad i u to da mladi ljudi mogu da menjaju svet, počevši od neba iznad nas", izjavio je Danijel Sojčić, koordinator projekta SUP i predsednik udruženja Beoavia.
Zahtevi takmičenja
Aero.rs je tačno pre dva meseca među prvima izvestio o projektu SUP, ali tada "zbog pravila takmičenja", kako je rečeno, javnosti nije bio dostupan konačni izgled letelice.
Tada smo saznali da će letelica SUP biti prilagođena za dva glavna izazova: manevarski let i let izdržljivosti. Među zahtevima koje mora savladati su i "horizontalna osmica", manevar sa 3g opterećenjem, jedrenje, kao i let na minimalnoj i maksimalnoj brzini.
Ime letelice inspirisano je beloglavim supom (Gyps fulvus), jednom od – kako kažu u Beoavia – "najlepših ptica našeg regiona". Letelica nosi teret od 1 kg, podeljen u pet sekcija, a njen električni pogon zahteva bateriju težine do 3 kg. SUP je opremljen autopilotom i trokanalnom komunikacijom (na 434 MHz, 868 MHz i 5,8 GHz).
Profesionalizam u akademskom okruženju
"New Flying Competition je za nas mnogo više od takmičenja – to je prilika da implementiramo principe moderne vazduhoplovne industrije u akademsko okruženje i kroz timski rad dođemo do inovativnog rešenja. Letelica SUP predstavlja krunu našeg inženjerskog znanja i zajedničkog truda", kaže je Sojčić.


Pripreme za takmičenje uključivale su višemesečni razvoj koncepta, testiranje i optimizaciju dizajna, kao i simulacije različitih letnih režima. Projekat je okupio studente različitih tehničkih i prirodno-matematičkih usmerenja, "koji svojim znanjem i entuzijazmom aktivno doprinose svakom segmentu razvoja".
"Kroz ovaj poduhvat, tim Beoavia ne samo da unapređuje svoje tehničke veštine, već i jača saradnju između akademske zajednice i industrije", naveli su tada u ovom studentskom udruženju, kome bi na profesionalnosti i pristupu izazovima mogle da pozavide mnoge institucije i kompanije.
(Aero.rs)
Video: Šta je novo na aerodromu "Nikola Tesla": Miodrag Mirković, komercijalni direktor
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.