Kanada planira uvođenje borbenih dronova kao podršku floti F-35 vrednih 11,6 milijardi dolara

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Dok se borbeni avioni F-35 tek spremaju da stignu u sastav Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva Kanade (RCAF), Ministarstvo odbrane ove zemlje već razmatra naredni strateški korak – nabavku flote borbenih dronova koji bi delovali kao podrška budućim pilotiranim letelicama.

Kako prenosi The Canadian Press, Otava je započela pripremne aktivnosti za uvođenje taktičkih bespilotnih vazdušnih sistema (UAS) koji bi bili razvijeni u skladu sa specifičnim vojnim zahtevima. Planirani program mogao bi dostići vrednost do 16 milijardi kanadskih dolara (oko 11,6 milijardi američkih dolara) i uključivati angažovanje više stotina pripadnika oružanih snaga. Očekuje se da bi ovi sistemi služili kao multiplikatori sile i omogućili efikasniju interoperabilnost sa savezničkim snagama.

„Osnovna ideja korišćenja bespilotnih letelica uz pilotirane avione jeste da se obezbedi dovoljna brojnost koja bi, u datim uslovima, mogla nadjačati protivnika“, istakao je Dejvid Peri, predsednik Kanadskog instituta za globalna pitanja.

Operativna primena od 2030-ih

Prema rečima analitičara Danijela Nortona iz američkog instituta RAND Corporation, kanadski UAS bi bio manjih dimenzija od klasičnih borbenih aviona i nabavljan u većem broju, ali po znatno nižoj ceni. Ove letelice bi mogle nositi ometače, oružje i senzore, a koristile bi se kako za izviđanje i podršku, tako i kao mamci u borbenim operacijama.

Iako konkretni modeli još nisu definisani, očekuje se da operativna upotreba ne bi mogla započeti pre 2030. godine.

„Iznenadilo bi me da neka država uvede ovakve borbene dronove u službu pre toga“, rekao je Norton.

Kanadski F35 Foto: Wikipedia

Globalni trend u razvoju borbenih dronova

Kanadska inicijativa dolazi u trenutku kada više država razvija slične koncepte. SAD već sprovode program „Loyal Wingman“, koji ima za cilj da pruži podršku pilotiranim lovcima poput F-22 i F-35, uz učešće velikih proizvođača kao što su Boeing, Lockheed Martin i General Atomics.

Japan, Australija, Turska i Indija se nalaze u različitim fazama razvoja taktičkih UAS sistema, dok je Kina u decembru 2024. predstavila sopstveni model Feihong FH-97A, namenjen saradnji s postojećim borbenim avionima kao što je J-20.

Ukoliko se kanadski plan realizuje, RCAF bi mogao dobiti jednu od najmodernijih i najadaptivnijih flota u svetu – kombinaciju pilotiranih aviona pete generacije i borbenih dronova nove generacije, spremnih da deluju u koordinisanim operacijama budućnosti.

(Aero.rs)

Video: Vežite se, to je zauvek: Iznajmio Boeing 747 za venčanje među oblacima

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>