Iza kulisa aerodroma: Najvažnija zanimanja koja omogućavaju vaš let
Aerodrom je mesto gde se svakodnevno susreću brojni profesionalci, a svaki od njih ima važnu ulogu u obezbeđivanju bezbednog, efikasnog i prijatnog iskustva za putnike. Od trenutka kada putnik stigne na terminal, do samog ulaska u avion, različiti timovi stručnjaka pažljivo rade iza kulisa kako bi se obezbedilo da sve teče nesmetano. Ova zanimanja obuhvataju širok spektar zadataka, od pomoći putnicima na šalterima za čekiranje, preko rukovođenja prtljagom, do nadgledanja operacija na pisti i obezbeđivanja visokih standarda bezbednosti.
U nastavku ćemo pobrojati i opisati najvažnija zanimanja na aerodromu, koja zajedno čine jedinstven i složen sistem koji omogućava da vaš avion poleti.
Agenti za čekiranje (Check-in agenti)
Agenti za čekiranje predstavljaju prvi kontakt putnika sa aerodromskim osobljem. Njihov zadatak je da dočekaju putnike, izvrše prijavu za let, unesu podatke u sistem, i izdaju karte za ukrcavanje u avion (boarding pass). Takođe proveravaju pasoše, vize, i potrebnu dokumentaciju, pomažući putnicima u vezi sa svim pitanjima o letu, poput rasporeda sedenja u avionu ili pravila o prtljagu.
Agenti za bezbednost
Nakon čekiranja, putnici prelaze kroz bezbednosnu kontrolu. Agenti za bezbednost proveravaju putnike i njihov ručni prtljag (torbe i kofere pomoću rendgen uređaja) kako bi osigurali da putnici u avion ne unesu zabranjene predmete. Ova pozicija zahteva visoku pažnju, preciznost, i poznavanje bezbednosnih procedura.
Agenti za ukrcavanje (Gate agenti)
Na kapijama za ukrcavanje (gate), rade agenti za ukrcavanje (gate agenti) koji proveravaju karte za ukrcavanje u avion (boarding passove). Njihova posao je da organizuju ukrcavanje prema prioritetima i da obezbede red tokom procesa. Komuniciraju sa osobljem avio-kompanije kako bi avion poleteo na vreme a u slučaju kašnjenja ili promene, gate agenti su ti koji informišu putnike o izmenama i razlozima kašnjenja.
Agenti za prijem prtljaga (Baggage handler)
Ovo su agenti zaduženi za prijem, sortiranje, i ukrcavanje prtljaga u avion. Njihov rad je fizički zahtevan, jer zahteva rukovanje velikim količinama prtljaga, a ujedno je i odgovoran posao jer je dobro sortiran prtljag važan za bezbednost letenja. Agenti prate kodove na prtljagu kako bi svaki kofer stigao na pravo odredište.
Radnici na utovaru i istovaru aviona (Loaders)
Radnici na utovaru i istovaru obavljaju prebacivanje prtljaga, tereta i drugih materijala u prtljažni prostor aviona. Koriste specijalnu opremu da bi pravilno rasporedili prtljag putnika i kargo u avion. U saradnji sa supervizorima, radnici na utovaru raspoređuju prtljag prema planu koji su napravili load masteri.
Radnici aerodromskog obezbeđenja
Radnici aerodromskog obezbeđenja imaju važnu ulogu u očuvanju bezbednosti putnika i osoblja na aerodromu. Njihov posao obuhvata niz zadataka koji su usmereni na sprečavanje bezbednosnih pretnji i održavanje reda u aerodromskim objektima. Njihove glavne dužnosti uključuju: kontrolu prtljaga i putnika, nadzor aerodromskih objekata, provera zaposlenih i vozila i reagovanje u hitnim situacijama.
Supervizori
Supervizori na aerodromu imaju zadatak da nadgledaju i koordiniraju rad svih zemaljskih službi osiguravajući da svaki segment funkcioniše efikasno i prema planu. Oni proveravaju da li svi zadaci, od čekiranja do ukrcavanja prtljaga, teku nesmetano, i rešavaju potencijalne probleme u realnom vremenu. Supervizori su odgovorni i za kontrolu poštovanja bezbednosnih procedura, prate vreme i organizaciju timova, i komuniciraju s avio-kompanijama u vezi sa specifičnim zahtevima ili problemima koji mogu uticati na polazak leta.
Load Masteri
Load masteri imaju važnu ulogu za sigurnosti i stabilnosti aviona tokom leta. Njihov zadatak je precizno planiranje i nadzor raspodele tereta i prtljaga u avionu kako bi se postigla optimalna ravnoteža. Oni tesno sarađuju sa letačkom posadom, utovarivačima, i dispečerima kako bi osigurali pravilnu distribuciju težine prema planu leta. Pored tereta, load masteri vode računa i o specifičnim zahtevima za prevoz opasnih materijala ili posebno osetljivih pošiljki, što zahteva temeljno poznavanje pravila i procedura za svaku vrstu robe.
Dispečeri
Dispečeri koordiniraju sve zemaljske aktivnosti koje se odnose na pripremu leta, uključujući raspored putnika, težinu, gorivo, i vremenske uslove. Oni blisko sarađuju sa pilotima i kontrolorima leta kako bi letovi polazili na vreme i sa preciznim podacima. Dispečeri moraju brzo reagovati na promene, poput vremenskih neprilika ili tehničkih problema.
Aerodromski maršal
Aerodromski maršal, ili marshaller, ima važnu ulogu u bezbednom vođenju aviona na platformi aerodroma. Njegova primarna odgovornost je da, pomoću vizuelnih signala, usmerava avione prilikom taksiranja do odgovarajućeg mesta za parkiranje, kao i prilikom odlaska sa parking pozicije.
Vozači vozila za transport prtljaga i tereta
Ovi vozači prevoze prtljag, hranu, gorivo, i druge potrebne materijale do aviona. Obezbeđuju tačnu i pravovremenu isporuku na odgovarajuća mesta, što je važno za pravovremeno ukrcavanje.
Zemaljske stjuardese i stjuardi
Zemaljske stjuardese i stjuardi pružaju pomoć putnicima na zemlji, uključujući dočekivanje VIP gostiju, pružanje informacija o letovima, i pomoć u transferima između letova. Njihova prisutnost doprinosi pozitivnom iskustvu putnika, pružajući podršku tokom boravka na aerodromu.
Zaključak
Aerodromska industrija oslanja se na stručnost, posvećenost i timski rad svakog zaposlenog, od onih koji su u direktnom kontaktu sa putnicima, do onih koji obavljaju važne zadatke daleko od očiju javnosti. Svaki posao, koliko god izgledao jednostavno ili komplikovano, ima svoje nezamenljivo mesto u lancu aerodromskih operacija. Kroz koordinaciju i pažnju prema detaljima, svi ovi profesionalci doprinose tome da aerodromi budu bezbedna i efikasna mesta koja svakodnevno povezuju ljude, gradove i kulture širom sveta.
Zahvaljujući njihovom radu, svako putovanje može započeti i završiti se na najbolji mogući način. Svaki član aerodromskog osoblja ima specifičnu i važnu ulogu u stvaranju jedinstvenog iskustva za putnike, dok istovremeno omogućava da letovi budu bezbedni, tačni i dobro organizovani.
(Aero.rs)
Video: Pogled iz pilotske kabine: Hitan medecinski prevoz povređenog helikopterom MUP Srbije
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ilija
Znači da nema obezbeđenja na aerodromu nebi poleteo avion, zanimljivo lupanje gluposti i pokušavanje da se ta radna mesta promovišu...
Podelite komentar
Neko
I sve to lepo prođe i avion ode na pistu i pokupi neku kesu na pisti ili udari pticu... I džaba sve pre toga...
Podelite komentar