Dokle se stiglo sa planovima za izgradnju aerodroma Trebinje: 2028. iz Hercegovine avionom u svet

Vreme čitanja: oko 1 min.

Drugi civilni aerodrom u Republici Srpskoj biće smešten zapadno od bisera istočne Hercegovine, podno Tvrdoša, u selu Taleža i imaće terminal neto površine 12.000 kvadratnih metara

Salinger Igor

Sledeće godine očekuje se da se obezbede sve dozvole potrebne za izgradnju aerodroma Trebinje. Ova vazdušna luka (šesta u BiH, druga u Republici Srpskoj) trebalo bi prema planovima da bude puštena "u promet" do 2028, kada bi iz istočne Hercegovine trebalo da krenu prvi avioni u svet.

Ovu informaciju potvrdio je direktor Aerodroma Trebinje - Mladen Stanković u intervjuu za Glas Srpske. On je tom prilikom dodao da se u ovom trenutku završava procena uticaja na životnu sredinu.

Od najveće važnosti za bezbednost budućih putnika i zaposlenih bilo je uklanjanje zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava, koje je završeno pre svih radova. Glavni projekat za izgradnju aerodroma je u fazi usaglašavanja sa tehničkim rešenjima pristupne komunalne infrastrukture, dodao je Stanković.

Foto: Printskrin/Youtube/Herceg Televizija

Aerodrom će biti smešten zapadno od Trebinja, podno Tvrdoša, u selu Taleža.U okviru aerodroma biće poletno-sletna i rulne staze, platforma za opslugu vazduhoplova, parking, terminal neto površine 12.000 kvadratnih metara, toranj kontrole letenja, vatrogasna stanica, skladište goriva, garažno-tehnički blok i drugi objekti. 

Kako Aero.rs nezvanično saznaje, na pistu ovog aerodroma trebalo bi, po puštanju u rad, najpre da sleti avion Air Serbie sa državnom delegacijom.

Foto:Mostar Airport Ltd.

Novac za eksproprijaciju zemljišta obezbeđuje Vlada Republike Srbije, koja je investitor projekta. Stanković je dodao da je do sada otkupljeno nešto više od 36 hektara, što je oko osam odsto buduće površine: projektom je planirano da ukupna površina bude nešto manja od 302 hektara.

Svaki međunarodni aerodrom po izgradnji mora proći proces sertifikacije, koji će u ovom slučaju sprovoditi Direkcija za civilno vazduhoplovstvo BiH, prema domaćim propisima i u skladu sa sertifikacionim zahtevima Evropske agencije za bezbednost vazdušnog saobraćaja. Prvi letovi se mogu očekivati nakon dve godine od početka izvođenja radova na izgradnji aerodroma - 2028.  - očekuje direktor budućeg aerodroma.

(Aero.rs)