Vreme čitanja: oko 3 min.
Rat u Ukrajini: Po drugi put dokumentovano obaranje ADM-160 mamca za PVO
Vreme čitanja: oko 3 min.
MALD ADM-160 ima domet od 950 kilometara i svojim radarskim odrazom može da imitira veliki broj tipova aviona, što zbunjuje protivničku protivvazdušnu odbranu
Po drugi put za sedam meseci na društvenim mrežama pojavili su se snimci koji dolaze iz Ukrajine, a na kojima se vidi olupina vazduhoplovnog mamca ADM-160B kog je oborila kako se predpostavlja ruska PVO - čime je mamac očigledno ispuniu svoju misiju.
AGM-160 MALD decoy missile somewhere on the left bank Kherson region. https://t.co/dLXDaNLW2M pic.twitter.com/RTXoeJsK2K— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) December 1, 2023
Radi se o takozvanom MALD (Miniature Air-Launched Decoy) koji se lansira sa aviona i koji se proizvodi u Sjedinjenim Američkim Državama.
Podudarnost ili ne, 12. maja se pojavila prva slika oborenog mamca, baš u vreme kada su oružane snage Ukrajine u sukobu sa snagama Ruske Federacije počele da koriste francusko-britanske krstareće rakete Storm Shadow (naziv se koristi u Velikoj Britaniji i znači olujna senka, prim. aut.) odnosno SCALP-EG (naziv u Francuskoj), čije se dejstvo vidi na snimku:
A Russian soldier films a Ukrainian Storm Shadow/SCALP cruise missile impact roughly 50m away. pic.twitter.com/CO93XO9TBw— OSINTtechnical (@Osinttechnical) November 11, 2023
I u maju i pre nekoliko dana o ovim obaranjima, uz fotografije sa društvenih mreža, izveštavali su novinari portala u vojnim krugovima veoma refeentnog portala The Drive u rubrici War Zone.
Minijaturni mamci nalik krstarećim raketama lansiraju se sa aviona i mogu da se programiraju po 256 GPS tačaka, kako bi "lutali" iznad zone dejstva protivvazdušne odbrane, zbunili PVO iscrpeli i smanjili uspešnost protivničkih sistema, navodi Eurasian Times.
Projekat MALD ADM-160 počeo je 1995. u američkoj vladinoj agenciji DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency) koja je inače zadužena za osmišljavanje i testiranje naprednih odbrambenih projekata.
Ideja je bila da se probije robusna radarski vođena protiv-vazdušna odbrana potencijalnog protivnika nakon rata u Zalivu 1991 godine, kaže Paolo Diaz, glavni i odgovorni urednik portala Aviacionline u izjavi koju prenosi britanski Telegraph.
Američko ratno vazduhoplovstvo (United States Air Force - USAF) planiralo je da od kompanije Teledyne Ryan (kojoj je bila dodeljena proizvodnja ovog mamca), kupi nekoliko hiljada ADM-160 projektila u varijanti A.
Taj model svojim radarskim odrazom može da imitira razne avione: od B-52 Stratofortress strateškog bombardera do stelt F-117 Nighthawk. Međutim, u januaru 2002. godine odustali su od dalje nabavke jer letilica nije imala dovoljni domet ni dovoljnu izdržljivost da ispuni zahteve koje je USAF u međuvremenu tražio.
Verzija ADM-160B koju proizvodi Raytheon (oborena barem jednom, što se vidi iz slika na društvenim mrežama) ima sličnu konfiguraciju kao ADM-160A, ali je trup projektila trapezoidnog oblika, veći je i teži, a pokreće ga i tri puta jači motor.
Projektili MALD prave se u raznim varijantama, a one naprednije (MALD-X, MALD-J i MALD-N) koji su opremljeni za elektronsko ometanje i poluatonomne i autonomne ofanzivne akcije su u upotrebi samo u oružanim snagama Sjedinjenim Državama.
Pretpostavlja se da Ukrajinci lansiraju mamce zajedno sa krstarećim raketama Storm Shadow sa modifikovanih borbenih aviona sovjetske i ruske proizvodnje kako bi povećali njihovu uspešnost u dejstvu:
Mamci imaju značajno veći domet od krstarećih raketa od 0ko 950 kilometara, u odnosu na 560 koliko može da "prevali" Storm Shadow/SCALP-EG i zbog toga "privlače" na sebe dejstvo PVO, ostavljajući tako mogućnost krstarećim projektilima da obave svoj zadatak, navodi u svom tekstu War Zone.
Donacija MALD sistema, koji su u upotrebi u Američkom ratnom vazduhoplovstvu (USAF) i Mornarici SAD (US NAVY), oružanim snagama Ukrajine nikad nije potvrđena, ali je upravo zbog karakteristika mamaca najverovatnije bila tajni deo dogovora Velike Britanije i Ukrajine, smatraju analitičari na zapadu.
Upotreba ovog oružja protiv najsavremenijih ruskih sistema protivvazdušne odbrane na veoma aktivnom bojnom polju ne samo da pomaže Ukrajini, već pruža i veoma važne podatke o performansama MALD mamaca u neprijateljskom ratnom okruženju i još bitnije o karakteristikama ruskih radarskih i pvo sistema koji su pod budnim okom SIGINT (Signals Intellegence) platformi koje patroliraju u međunarodnom vazdušnom prostoru oko zone sukoba i iznad prijateljkih zemalja.
(Aero.rs)
Video: Najnoviji helikopter za Vojsku Srbije: Airbus H145M D3
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srb
Rusi obaraju sve što leti, za svaki slučaj. To im je posao, a može im se. Ne traže donacije PVO raketa, imaju dovoljno svojih. I za avione i za mamce.
Podelite komentar
Објектибан
Баш велики успех западних мамаца. Шта њиме постижу, а шта су они постигли тим авионом са кога су лансирали мамац? Овим су себе обрукали а свету показали да руска ПВО обара све туђе што лети.
Podelite komentar
Мане
Мога ми бога,ово ће докрајчити Русе!?
Podelite komentar