
Pao još jedan mit: Danski F-35 nad Teksasom i poslao obaveštajne podatke u Evropu
Skeptici prema naoružanju iz SAD koji sve češće izražavaju sumnju u upotrebljivost američkih sistema od strane trećih zemalja, ostali su bez još jednog argumenta: Avioni Danskih kraljevskih vazduhoplovnih snaga (Royal Danish Air Force - RDAF), tipa Lokid Martin F-35, uspešno su izveli novu seriju probnih letova kojim je potvrđena bezbedna razmena poverljivih podataka između aviona Lajtning II koji lete iznad SAD i Komandnog centra u Danskoj.
Prema saopštenju koje je Lokid Martin izdao u ponedeljak, 19. maja 2025, neodređeni broj danskih F-35 aviona koji su poleteli iz Fort Vorta u Teksasu razmenjivao je poverljive podatke putem DAGGR-2 sistema koji je razvijen u sedištu Skank Vorksa (Skunk Works - razvojna divizija Lokid Martina koja se bavi tajnim i visoko inovativnim projektima iz oblasti vazduhoplovstva i odbrane).
Podaci su preneti putem komercijalne satelitske komunikacije i prikazani u vazduhoplovnoj bazi Skrajdstrup (Skrydstrup) u Danskoj.

„Ovo predstavlja značajnu prekretnicu u jačanju sposobnosti Danske, jer je omogućilo našem osoblju da u realnom vremenu posmatra potencijal F-35 aviona da prikuplja, analizira i deli napredne podatke preko geografski udaljenih mreža“, izjavio je komandant danskog vazduhoplovstva, general-major Jan Dam. „Naša bliska saradnja sa Skank Vorks timom bila je ključna za ubrzanu primenu ovakvih sposobnosti, i veoma smo zadovoljni rezultatima“, citira portal Aviationist.
Ovo je drugi veliki test sposobnosti F-35 aviona za razmenu poverljivih podataka izvan SAD. Prvi je sproveden tokom vežbe Ramštajn Fleg (Ramstein Flag), velike multinacionalne vežbe sa stvarnim letovima, koja je počela 31. marta i završila se 11. aprila 2025. godine.

Tokom te vežbe, holandski F-35 avioni koji su delovali u okruženju sa ograničenim pristupom detektovali su i identifikovali više simuliranih ciljeva na zemlji. Koristeći Multifunkcionalnu naprednu vezu za podatke (MADL), podaci o ciljanju su preneti kroz Skank Vorksov sistem u holandski sistem komande i kontrole. Odatle su informacije poslate platformi za raketnu artiljeriju, koja je angažovala i neutralisala ciljeve, završavajući lanac uništenja za svega nekoliko minuta.
Taj događaj je dokazao da saveznički avioni mogu razmenjivati ključne informacije za misije preko udaljenih suverenih mreža, omogućavajući efikasnije i bezbednije zajedničke operacije. Iako tehnički detalji testa ostaju poverljivi, javno potvrđivanje ovakvih misija predstavlja značajnu promenu u načinu na koji program komunicira svoj napredak u integraciji sa saveznicima. Do nedavno, razmena informacija između F-35 operatera često je opisivana samo u apstraktnim okvirima.

Verovatno će u narednim mesecima uslediti još testova sa dodatnim partnerskim zemljama. Uopšteno govoreći, ovi testovi takođe imaju za cilj da odgovore na jedno od najosetljivijih i najviše raspravljanih pitanja kada je u pitanju integracija aviona pete generacije: kako deliti taktičke podatke među saveznicima, a da se pritom očuva strogi suverenitet nad podacima.
Njihovo uspešno izvođenje dolazi u svetlu kontroverzi u vezi sa potencijalnim američkim ograničenjima za strane operatere F-35 aviona i navodnog postojanja tzv. „prekidača za gašenje“ (kill switch), kojim bi ovi vazduhoplovi bili onesposobljeni u slučaju potrebe.
(Aero.rs)
Video: Snimci koji su bili najstrože čuvana tajna: Lažni avioni prevarili NATO, gađali su drvene MiG-29
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dušan
Odmah sve dostaviti Ukrajincima! Oni su poliglote, i najpametnija nacija, i neće im trebati više od 3 dana, da ovladaju ovim sistemom povezivanja aviona! Oni će povezati sve vrste aviona koje poseduju, uključujući i "AN2"!
Podelite komentar