
Još jedna špijunska afera: Kinezi ponovo snimaju vojne avione, ovaj put u grčkoj bazi
Izgleda da stara, dobro oprobana špijunska metoda snimanja vojnih objekata sa zemlje - još uvek nije našla dostojnu zamenu - i pored mnogobrojnih tehnoloških unapređenja i snimanja iz raznih špijunskih aviona, bespilotnih letelica i satelita.
U centru nove "špijunske afere" (a znake navoda stavljamo zato što se postupak nije završio) - ponovo su - Kinezi. Naime, grčke vlasti su uhapsile četiri kineska državljanina osumnjičena za fotografisanje osetljivih vojnih objekata u blizini Vazduhoplovne baze Tanagra. Ova baza, smeštena van Atine, dom je flote borbenih aviona Rafal Grčkog ratnog vazduhoplovstva (Πολεμική Αεροπορία) koji su u sastavu 332. eskadrile Jastrebovi i sedište je 114. borbenog vinga.
Grupu uhapšenih čine bračni par starosti po 47 godina, njihov sin od 15 godina i muškarac od 53 godine. Njih su najpre primetili čuvari Helenske vazduhoplovne industrije (HAI), koja se nalazi neposredno kraj baze: u objektima HAI održavaju se gotovo svi borbeni vazduhoplovi Grčke: avioni F-16, transporteri C-130, i helikopteri AH-64 Apač. Obezbeđenje objekta naredilo je kineskim državljanima da napuste područje, ali su oni nastavili da fotografišu bazu sa obližnjeg mosta, zbog čega je intervenisala vojna policija pri Grčkom ratnom vazduhoplovstvu.
Osobe su privedene i odvedene u lokalnu policijsku stanicu gde su tvrdili da su turisti i da nisu bili svesni da se nalaze u blizini vojne zabrane pristupa. Međutim, vlasti su na njihovim uređajima pronašle brojne fotografije aviona Rafal i infrastrukturnih objekata baze, što je izazvalo sumnju na špijunažu.
Slučaj je brzo privukao pažnju Nacionalne službe bezbednosti Grčke (EYP - Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών ), koja je pokrenula istragu, piše Aerotime. Zvaničnici još uvek procenjuju da li je ovaj incident izolovani slučaj ili deo šire operacije prikupljanja obaveštajnih podataka, s obzirom na to da je nedavno grupa Kineza uhapšena u Ukrajini zbog špijunaže povezane sa balističkim projektilima koje koristi Kijev.
Ovo, inače, nije prvi put da kineski državljani budu uhvaćeni u špijunaži u blizini evropskih vojnih lokacija. U maju 2024. godine zabeležen je slučaj u Švajcarskoj, kada je jedna kineska porodica kupila hotel Rosli, sa pogledom na Vazduhoplovnu bazu Meiringen, u vreme dok je Švajcarska razmatrala nabavku borbenih aviona F-35.O ovom incidentu pisao je i portal Aero.rs.
Švajcarska obaveštajna služba pokrenula je istragu zbog zabrinutosti koju su izrazile SAD. Iako nije bilo optužbi za špijunažu, vlasti su otkrile da kineska porodica nije imala prijavljen boravak, ali i da je ostvarila neregistrovane poslovne aktivnosti, te da je bila povezana sa diplomatskom mrežom Kine. Hotel je na kraju ispražnjen, a porodica je napustila zemlju nakon što je kažnjena zbog prekršaja vezanih za imigraciju i radne dozvole.
(Aero.rs)
Video: Vežite se, to je zauvek: Iznajmio Boeing 747 za venčanje među oblacima
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.