Letite avionom bez stresa: Evo kako da spakujete torbe i izbegnete penale avio-kompanija na aerodromu

Vreme čitanja: oko 9 min.

Majice, jakne, dukseve, šorceve, čarape... lista stvari koje treba spakovati za put je uvek podugačka. Donosimo vam najbolje savete kako da spakujete svoje torbe za let avionom i izbegnete "zamke" avio-kompanija

Foto: Shutterstock

Iza gotovo svakog Instagram selfija nastalog u avionu ili na aerodromu nalazi se putnik koji je nekoliko sati ranije u agoniji pakovao svoje torbe. Mada putovanja avionom većini ljudi predstavlja radost i uzbuđenje, nema sumnje da je priprema za let skoro uvek stresno iskustvo.

Istraživanja pokazuju da 65% putnika u SAD ima problema tokom pakovanja za let što i nije veliko iznenađenje. Rigorozne sigurnosne mere i sve restriktivnija politika avio-kompanija stvaraju frustraciju putnicima.

Portal Aero.rs vam donosi savete kako da se spakujete za let avionim i svoje putovanje učinite lagodnijim. Skrenućemo vam pažnju na najčešće greške koje putnici prave kao i kako da izbegnete nepotrebne kazne avio-kompanija.

Kakve vrste prtljaga postoje?

Pre nego što počnete da se pakujete za avion, treba da budete upoznati sa kategorizacijom prtljaga. Avio-kompanije svrstavaju torbe i kofere u jednu od tri kategorije - lični prtljag (personal item), ručni prtljag (cabin/carry-on baggage)  i predati prtljag (checked baggage).

Lični prtljag odnosi se na mali ranac ili torbu koja može da stane ispod sedišta u avionu. Reč je o malom komadu prtljaga čije unošenje u putničku kabinu dozvoljava gotovo svaka avio-kompanija - čak i ukoliko ste kupili kartu u najjeftinijoj tarifi. Lični prtljag može biti i torba za lap-top ili kesa sa stvarima.

Foto: Shutterstock

Ručni prtljag se odnosi na kofer ili torbu koji unosite u kabinu aviona. On je po pravilu veći od ličnog prtljaga i za razliku od njega mora biti uskladišten u pretincu iznad sedišta.

Tradicionalne (legacy) avio-kompanije poput Er Srbije, Lufthanse, Air France, Austrian Airlinesa i drugih najčešće dozvoljavaju nošenje ručnog prtljaga i u najosnovnijim tarifama dok kod niskotarifnih prevoznika to morate dodatno da platite. Više o tome biće reči u nastavku teksta.

Foto: Shutterstock

Predati prtljag odnosi se na najveće torbe i kofere koji zbog svojih dimenzija ne mogu da se smeste u putničku kabinu.

To su stvari koje se na check-in šalteru predaju službenicima avio-kompanije i koji lete u teretnom odeljku aviona. Kada sletite na konačnu destinaciju predati prtljag treba da preuzmete na pokretnim trakama.

Svaka avio-kompanija ima svoja pravila

Nakon što ste se upoznali sa različitim terminima kada je reč o vrstama prtljaga, naredni korak jeste da se informišete o pravilima za unošenjeg istog. Treba imati na umu da svaka avio-kompanija ima svoja jedinstvena ograničenja o nošenju torbi i kofera, a pre puta se o njima trebate detaljno raspitati.

Pravila se mogu razlikovati u zavisnosti od tarife koju ste platili. Putnici u ekonomskoj klasi ne mogu da unesu jednaku količinu prtljaga kao oni koji lete u predenjem delu aviona, odnsono biznis klasi. Sa druge strane, kupovinom karte u najjeftinijoj tarifi i naknadnom doplatom za unos dodatnih torbi možete da putujete sa više prtljaga.

Foto: pexels.com

Pravila mogu biti izuzetno zbunjujuća ali bez brige, mi smo tu da sve objasnimo.

Niskotarifne avio-kompanije kao što su Wizz Air, Ryanair, EasyJet, Eurowings i druge omogućavaju putnicima da unesu samo lični prtljag, to jest mali ranac koji staje ispod sedišta u avionu. Putovanje sa ručnim i/ili predatim prtljagom se dodatno naplaćuje.

Legacy prevoznici najčešće dozvoljavaju unošenje ličnog i ručnog prtljaga, a neki su malo velikodušniji pa svoje putnike "časte" i sa komadom predatog prtljaga.

Foto: Shutterstock

Ovo su aktuelna pravila nekih evropskih avio-kompanija. Važno je napomenuti da je reč o pravilima zaključno sa 8. novembrom 2024. godine i da se politika avio-kompanija može promeniti u trenutku čitanja ovog teksta.

  • Besplatan lični prtljag: Ryanair, Wizz Air, EasyJet, Transavia, Vueling i Eurowings
  • Besplatan lični i ručni prtljag: Air Serbia, Austrian Airlines, Swiss, Lufthansa, LOT, Air France, KLM, Iberia, British Airways, Aegean Airlines, Turkish Airlines i ITA Airways

Pored samog broja i vrste prtljaga, svaka avio-kompanija određuje dimenzije i težinu torbi koje mogu biti unete. Putnici treba da obrate pažnju na ograničenja prevoznika sa kojim lete i da po mogućnosti pre odlaska na aerodrom izmere težinu i dimenziju torbi.

Avio-kompanije često koriste kaveze za prtljag u kojima mere veličinu rančeva i kofera. Ukoliko utvrde da je vaš prtljag prevelik ili pretežak, bićete primorani da platite "penale". Vaš kofer u suprotnom neće leteti sa vama. O penalima avio-kompanija biće reči u nastavku teksta.

Foto: Shutterstock

Prilikom rezervacije karata na sajtu avio-kompanija dobićete informaciju o dozvoljenoj količini, dimenziji i težini prtljaga. Softver avio-prevoznika vam dozvoljava da tokom procesa odabira karte doplatite za dodatne komade prtljaga ili odaberete drugu cenovnu tarifu koja dozvoljava unošenje većeg broja torbi/kofera.

Ukoliko niste sigurni koju ste opciju izabrali, informaciju o tome često možete pronaći na potvrdi o rezervaciji koja vam je stigla na e-mail adresu nakon kupovine.

Šta i kako spakovati?

Informisali ste se o tome koji prtljag smete da ponesete, našli ste kofer/torbu koji odgovara dimenzijama koje propisuje avio-kompanijama i sada ste spremni da spakujete svoje stvari. Pitanje od milion dolara je "šta i koliko da ponesem", a odgovor je "zavisi".

Broj majica, šorceva, trenerki i čarapa koje će biti spakovane u koferu je potpuno individualna stvar i u mnogome zavisi od dužine puta, vremenskih uslova na destinaciji i potreba putnika. Ne postoji univerzalno pravilo o tome šta treba poneti i u kojim količinama.

Foto: pexels.com

Uprkos tome, možemo vam dati nekoliko saveta koji će odabir garderobe, kozmetike i lične elektronike učiniti lakšim:

  • Isplanirajte svoje odevne kombinacije: Ukoliko putujete samo nekoliko dana, verovatno ne postoji razlog da pretrpavate kofer ili ranac sa mnoštvom različite garderobe. Ako ćete na destinaciji provesti samo nekoliko dana isplanirajte odevne kombinacije za svaki od njih. Probajte da smislite nekoliko varijacija sa ograničenom garderobom koju nosite kako se ne bi dogodilo da "vučete" stvari koje nećete obući. 
  • Raspitajte se o tome šta dobijate u hotelu: Dragoceni prostor u prtljagu možete uštedeti i ukoliko se pre puta raspitate šta vaš smeštaj nudi. Ukoliko odsedate u hotelu, velike su šanse da će vas tamo čekati mali šamponi, kreme, sapuni i papuče te u tom slučaju iste ne morate da nosite.
  • Slojevito se obucite: Ako putujete na hladne destinacije sigurno ćete sa sobom poneti jakne i debelu odeću. One su pravi izazov za pakovanje! Kako bi uštedeli prostor obucite se slojevito za let. Više odeće na vama - manje u koferu ili rancu
  • Perite odeću: Ako putujete na duži vremenski period treba da budete svesni da svoj garderober ne možete da ponesete sa sobom. Spakujte najbolju odeću koju imate i koja može da stane u prtlja, a istu perite na destinaciji.
  • Ličnu elektroniku držite pri ruci: Savetujemo vam da mobilni telefon, punjač, slušalice, lap-top i druge elektronske uređaje držite u ručnom prtljagu, na lako dostupnom mestu. Obezbeđenje na aerodromu može da vam zatraži da izvadite ove stvari radi sigurnosne kontrole. Ukoliko vam se nalaze pri ruci, ubrzaćete ovaj proces i smanjti stres. Sa druge strane, ako ste lap-top "zakopali" na dno kofera, službenik obezbeđenja će morati da vam pretura po stvari pre nego što izvadi ovaj uređaj.

Pre pakovanja morate biti upoznati i sa sigurnosnim pravilima, odnosno stvarima koje ne smete da nosite. U avion je zabranjeno uneti eksploziv, oružje, municiju, alate, oštre i tupe predmete, gasove, toksične i zarazne supstance. Pored ovih više nego logičnih pravila postoje i ona koja se odnose na unos tečnosti i lekova.

U ručni prtljag je zabranjeno unositi tečnost u pakovanju većem od 100ml. Računajte da ćete pre prolaska kroz kontradiverzionu kontrolu morati da ispraznite boce sa vodom ili sokom ukoliko se nalaze u flašama zapremine veće od 100ml. Ukoliko žudite za tečnošću u većoj flaši, istu možete da kupite u duty-free prodavnicama nakon kontrole.

Foto: shutterstock.com

Isto važi i za kreme i kozmetiku koja putuje u ručnom prtljagu. Zbog toga je preporučljivo da putnici u drogerijama kupe kompaktna pakovanja šampona, krema i pasti za zube. Ona su po pravilu skuplja ali sa njima ne bi trebali da imate problem na sigurnosnoj proveri na aerodromu. Savet je da se ova mala pakovanja smeste u jednu providnu kesu i da se prilikom kontrole izvade iz ranca ili kofera.

Velike flaše i pakovanja kozmetike možete držati u predatom prtljagu.

Posebna pravila važe za prenos lekova i hrane za bebe. Tečni medicinske preparate možete spakovati u ručnom prtljagu samo ukoliko imate lekarski nalaz. Roditeljima sa malom decom je takođe dozvoljeno unošenje tečne hrane i mleka u količini koja je neophodna bebi tokom leta.

Foto: Shutterstock

Medicinski preparati kao što su insulin ili krvna plazma mogu biti uneti u avion uz potvrdu koju je izdala nadležna medicinska ustanova ili lekarska ordinacija.

Avio-kompanije imaju različite zahteve kada su u pitanju elektronski uređaji. Baterije, lap-top, mobilni telefon, pametni sat i elektronske cigarete jesu stvari za koje se preporučuju da budu u ručnom prtljagu, odnosno torbi i rancu u putničkoj kabini. Preporuka je da se putnici informišu o ovim pravilima na sajtu avio-kompanije pre polaska na put.

Izbegnite nepotrebne troškove

Pored samih pravila za unošenje prtljaga, preporučljivo je i upoznati se sa potencijalnim "penalima" koje avio-kompanija može da vam naplati. Prekoračite li dozvoljene dimenzije i težinu kofera, prevoznici mogu da vas novčano kazne.

U ovome su posebne rigorozne niskotarifne avio-kompanije za koje su kazne od putnika značajan izvor prihoda. Portal Aero.rs je detaljnije pisao o LCC prethodne nedelje te vam preporučujemo da pročitate tekst o niskotarifnim prevoznicima pre nego što se ukrcate u njihove avione.

Foto: Shutterstock

Za svaki prekoračeni kilogram prtljaga putnik Ryanair i EasyJet mora da plati 12 evra. Oni koji putuju sa Wizz Air treba da doplate 13 evra po pređenom kilogramu. Ukoliko se lični prtljag ne uklapa u dimenzije propisane od strane avio-kompanije, putnik na aerodromu mora dodatno da plati za unošenje ručnog prtljaga. Doplata za dodatni prtljag skuplja je na aerodromu nego tokom rezervacije leta.

Kako putovanje ne bi postala još skuplja avantura, premerite prtljag pre odlaska na aerodrom.

Za kraj želimo da sumiramo najvažnije savete i preporuke za pakovanje:

  • Informišite se: Pre pakovanja kofera proverite pravila avio-kompanija za unos prtljaga.
  • Napravite spisak: Sve neophodne stvari za put napišite na papir. Kada imate listu ispred očiju manje su šanse da nešto zaboravite.
  • Pakujte se vreme: Pokušajte da spakujete svu garderobu, higijenske preparate i elektronske uređaje dan pre putovanja kako bi izbegli "jurnjavu" u poslednji čas.
  • Merenje prtljaga: Pre odlaska na put premerite dimenzije kofera i njihovu težinu kako biste se uverili da nećete prekoračiti dozvoljene mere.
  • Tečnosti i elektronika pri ruci: Neka vam lap-top i telefon budu lako dostupni u ličnom ili ručnom prtljagu kako bi ste ih lakše izvadili na sigurnosnoj kontroli. Isto važi i za tečnosti koje nosite u kabinu aviona.
  • Transport lekova: Ukoliko putujete sa medicinskim preparatima raspitajte se o pravilima za njihov trasnport. Sajt avio-kompanije je mesto gde ćete često dobiti sve neophodne informacije.
  • Novac i pasoš: Ove dve stvari su možda i najvažnije na svakom putovanju. Kako bi smanjili rizik od krađe, držite ih blizu sebe - preporuka je da ih stavite u lični prtljag (torbu ispod sedišta).
  • Rezerva: Iako većina garderobe i kozmetike ide u predati prtljag, dobar je savet da deo garderobe ostavite u ličnom i ručnom prtljagu. U slučaju gubitka predatog kofera ćete se lakše snaći na konačnoj destinaciji.

(Aero.rs)