Ofanziva Gripena: Peru hoće eskadrilu, Saab pregovara sa Kanadskim vazduhoplovstvom

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Direktor kompanije Saab, Mikael Johanson, potvrdio je da švedska odbrambena kompanija vodi razgovore sa Kanadom u vezi sa potencijalnom prodajom svojih lovačkih aviona JAS-39E/F Gripen.

Potvrda je stigla tokom intervjua za švedske medije, gde je Johanson takođe pomenuo da su razgovori u toku i sa Portugalom, kao i sa nekoliko zemalja Latinske Amerike. Ova najava dolazi u trenutku kada Kanada razmatra svoju odluku iz 2023. godine da kupi 88 američkih lovaca Lokid Martin F-35 Lajtning II, u ugovoru vrednom 19 milijardi kanadskih dolara.

Iako ugovor o F-35 nije otkazan, kanadska vlada je saopštila da preispituje ovu akviziciju zbog sve većih zabrinutosti u vezi sa oslanjanjem na Sjedinjene Američke Države, piše Defence Industry portal.

Foto: Shutterstock

Ministar odbrane Kanade, Bil Bler, nedavno je izrazio zabrinutost zbog nivoa zavisnosti zemlje od Vašingtona, posebno u svetlu političke neizvesnosti i nedavnih trgovinskih tenzija, o čemu je naš portal pisao. On je naglasio da Otava razmatra alternativne opcije, uključujući mogućnost upravljanja mešovitom flotom borbenih aviona.

Prema intervjuu datom švedskoj štampi, Saab pozicionira Gripen kao pouzdanu i nezavisnu evropsku alternativu, nudeći lokalnu industrijsku saradnju, transfer tehnologije i punu usklađenost sa obavezama Kanade u okviru NORAD-a. Nedavni uspeh Saaba u sklapanju ugovora sa Kolumbijom takođe je ojačao njegovu poziciju na međunarodnom tržištu.

Foto: Saab AB

Do ove objave dolazi samo nekoliko dana nakon što je švedska vlada zvanično zatražila odobrenje parlamenta za sklapanje međudržavnog sporazuma sa Peruom o prodaji do 12 višenamenskih borbenih aviona Saab JAS 39 Gripen E/F, zajedno sa pratećim sistemima PVO, kao deo konkurencije za modernizaciju peruanskog ratnog vazduhoplovstva.

Ovaj potez, koji je uključen u predlog prolećnog budžeta Švedske za 2025. godinu, predstavlja značajan korak u naporima Perua da zameni svoju zastarelu flotu sovjetskih MiG-29 i francuskih Mirage 2000 aviona. Predlog takođe naglašava ambiciju Švedske da proširi prisustvo svoje odbrambene industrije u Latinskoj Americi, dok Peruu pruža šansu da ojača svoje vojne kapacitete u uslovima promenljive regionalne dinamike.

Copyright Saab AB/Katsuhiko TOKUNAGA/DACT,INC.

Za Sjedinjene Američke Države, ovaj razvoj događaja otvara pitanja o uticaju, konkurenciji i evoluciji tržišta oružja u regionu koji se tradicionalno smatra njihovim „dvorištem“, navodi portal Bulgarian Military.

Peruanska potraga za novim borbenim avionima deo je šire inicijative za modernizaciju vojske, vođene kako operativnim potrebama, tako i geopolitičkim razlozima. Ratno vazduhoplovstvo Perua (Fuerza Aérea del Perú) već dugo se suočava sa izazovima zbog zastarele flote koja teško može da odgovori na savremene zahteve.

(Aero.rs)