
Šta od hrane i pića možete da unesete u avion ovog leta ako letite u Evropi
Letnja sezona putovanja donosi i brojna pitanja oko toga šta je dozvoljeno uneti u avion kada je reč o hrani i piću. Pravila zavise od toga da li putujete unutar Evropske unije ili iz zemlje van EU, ali i od propisa konkretne avio-kompanije.
Prilikom prolaska kroz bezbednosnu kontrolu, dozvoljeno je uneti samo tečnosti i slične proizvode do 100 mililitara po pakovanju, u ukupnoj količini do jednog litra, spakovane u jednu providnu, zatvorivu plastičnu kesu.
To uključuje vodu, sokove, jogurt, namaze, supe, med, kremaste proizvode i slično. Sve što prelazi ovu količinu biće zaplenjeno. Čvrsta hrana, poput sendviča bez mazivih sastojaka, keksa, kroasana, suvog voća i orašastih plodova, dozvoljena je i može se slobodno uneti u avion.

Više evropskih avio-kompanija uvelo je dodatna ograničenja. Rajaner i Džet2 u potpunosti zabranjuju unošenje toplih napitaka u avion, bez obzira da li su kupljeni pre ili posle kontrole. Isto pravilo primenjuje i TUI, dok easyJet dozvoljava tople napitke samo ako su kupljeni posle bezbednosne kontrole i imaju čvrsto zatvoren poklopac. Ipak, ni tada ne postoji garancija da ih osoblje neće tražiti da se ostave prilikom ukrcavanja. Pravila su uvedena iz bezbednosnih razloga, zbog rizika od prosipanja i opekotina tokom turbulencije.
Hladni napici u pakovanjima do 100 mililitara dozvoljeni su u ručnom prtljagu, a veće količine se mogu uneti samo ako su kupljene posle kontrole u gejt zoni. Flaširana voda, sokovi i gazirani napici kupljeni na aerodromu ne predstavljaju problem, ali kafa, čaj i druga topla pića sve češće podležu restrikcijama.

Ako letite u Evropsku uniju iz zemlje koja nije članica EU, dodatno se primenjuju sanitarna pravila. Nije dozvoljen unos mesa, mlečnih proizvoda i bilo kakve hrane životinjskog porekla, uključujući sendviče sa sirom ili šunkom, jogurt, mleko i slične artikle. Ova zabrana postoji zbog zaštite od bolesti poput slinavke i šapa i bolesti ludih krava. Iznimke se prave samo za hranu za bebe i dijetalnu hranu uz lekarsku potvrdu. U suprotnom, carina EU može oduzeti proizvode, a putniku izreći novčanu kaznu.
Pojedine biljne proizvode i sveže voće takođe može biti zabranjeno u zavisnosti od zemlje iz koje dolazite, pa se preporučuje prethodna provera. Hrana biljnog porekla, sušeno voće, začini i čajevi najčešće ne prave problem ako su u manjim količinama i fabrički zapakovani.

Pravila o hrani i piću ne odnose se na čekirani prtljag, tako da većina hrane može da se ponese u koferu koji se predaje na šalteru. Ipak, zabrane uvoza u zemlju odredišta i dalje važe bez obzira na to da li je hrana u kabinskom ili prijavljenom prtljagu.
Mnoge niskotarifne avio-kompanije prodaju sopstvene obroke i napitke u avionu, a istovremeno zabranjuju konzumaciju toplih obroka koje putnici sami unesu. Neke kompanije, poput Rajanera, Džet2 i TUI-a, imaju strogo pravilo protiv unošenja bilo kakve tople hrane ili pića.

Za bezbrižno putovanje savetuje se da tople napitke popijete pre ulaska u avion, da se pridržavate limita za tečnosti, i da ne unosite svežu ili životinjsku hranu ako putujete ka EU. Uvek je korisno proveriti pravila konkretne avio-kompanije i zemlje odredišta pre leta. Tako ćete izbeći neprijatnosti, zaplenu hrane ili dodatne troškove.
(Aero.rs)
Video: Air Serbia Airbus A319 i Airbus A330
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.