Delegacija EU raspisala tender za projektovanje piste i helidroma za Trening centar Vazduhoplovne akademije

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Fotografije iz Vazduhoplovne akademije u Beogradu Vazduhoplovna akademija
Delegacija Evropske unije u Srbiji raspisala je tender za izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju piste i helidroma Trening centara Vazduhoplovne akademije u Vršcu, prenosi portal e-kapija.

Vrednost tendera procenjena je na 335.000 evra, a finansiranje je predviđeno kroz projekat Centar za obuku u dualnom obrazovanju, finansiran iz kredita Razvojne banke Saveta Evrope.

Potrebno je izvršiti dogradnju u smislu produžetka i proširenja poletno-sletne staze na dužinu od 1500 m i na širinu od 30 m kojima će ispuniti uslove za prihvat i otpremu kritičnog aviona 3C (ATR 72-600). Platformu za parkiranje i opslugu vazduhoplova treba projekovati da bude okvirnih dimenzija 110m x215m, tako da može istovremeno da primi 18 aviona kodnog slova A (tipa Piper Seneca ili Diamond 42). Budući helidrom treba pozicionirati i dimenzionisati za prihvat i otpremu helikoptera veličine MI-17, navodi se u javnom pozivu.

Fotografije iz Vazduhoplovne akademije u Beogradu Vazduhoplovna akademija
U avgustu prošle godine Kancelarija za dualno obrazovanje i nacionalni okvir kvalifikacija raspisala javni poziv za izradu projektno-tehničke dokumentacije za potrebe rekonstrukcije kompleksa Vazduhoplovne akademije - Trening centra u Vršcu.

Tada je navedeno da se kompleks nekadašnje JAT-ove Pilotske akademije "nalazi trenutno u ruiniranom stanju i objekti koji se tamo nalaze su nefunkcionalni i dotrajali". Kako bi se omogućio savremeni nivo školovanja stručnog kadra u vazduhoplovstvu, neophodno je te objekte dovesti do prihvatljivog nivoa, navodi se u tekstu objavljenom na portalu e-kapija.

Planirano je da ova ustanova bude pretvorena u trening centar za dualno obrazovanje sa hotelom, restoranom, terenima za razne sportove - mnogi od kojih su nekada postojali i funkcionisali. Uz sve dodatne sadržaje koji uključuju i spa centar i zatvoreni bazen, kroz investiciju vrednu 40 miliona evra treba da bude izgrađen i helidrom, proširena postojeća pista i rekonstruisan kontrolni toranj i hangar, navela je e-kapija i napominje da da VA ima u planu i nabavku helikoptera i aviona.

Vazduhoplovna Akademija dobila je prošle godine od MUP Srbije helikopter Bell 206B Jet Ranger za potrebe obuke pilota helikoptera, o čemu ste mogli da čitate na Aero.rs.

C172 Salinger Igor
Prvo Savezni vazduhoplovni centar, potom Pilotska škola i konačno Pilotska akademija, ova vazduhoplovno-obrazovna institucija 1972. godine ulazi u sastav Jugoslovenskog aerotransporta, da bi je 2010. tadašnji Jat Airways predao SMATSA d.o.o. Odlukom Vlade Srbije, SMATSA Pilotska akademija prelazi u nadležnost Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja pre tri godine i pripojena je Vazduhoplovnoj akademiji

Aerodrom Vršac se koristi za obuku pilota, letenje vazduhoplova poljoprivredne avijacije, kao i obavljanje avio-taksi prevoza u javnom saobraćaju. Maksimalna dozvoljena masa vazduhoplova pri poletanju je 5.700 kg, navodi e-kapija.

Integralni tekst tendera možete videti na ovom linku.

(Aero.rs)

Video: Pogled iz pilotske kabine: Hitan medecinski prevoz povređenog helikopterom MUP Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>