Zbog arbitraže belgijskog suda BHANSA pred blokadom: Da li BiH ostaje bez kontrole vazdušnog prostora?

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Agencija za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) našla se u uzbiljnim problemima zbog kojih bi u krajnjoj liniji, moglo doći do zatvaranja vazdušnog prostora iznad ove zemlje. EUROCONTROL je obavestio BHANSA-u da su, na osnovu sudske odluke, obustavljene sve buduće isplate prema ovoj agenciji, što direktno ugrožava njenu sposobnost da obavlja svoje funkcije.

Do blokade je došlo kao posledica arbitražne presude Međunarodnog centra za rešavanje investicionih sporova (ICSID) u Vašingtonu, koji je 2022. godine naložio Bosni i Hercegovini da isplati oko 39 miliona evra slovenačkoj kompaniji Viaduct. Do 1. marta 2025. ukupni dug s kamatama popeo se na približno 56,3 miliona evra.

Nakon presude, Viaduct je pokrenuo postupke zaplene državne imovine BiH u zemlji i inostranstvu, uključujući i sredstva BHANSA.

Iako je BHANSA kao agencija potpuno nepovezana sa ovim slučajem, sredstva namenjena za njen rad našla su se na udaru ove pravne presude, jer Viaduct pokušava da se naplati iz državne imovine BiH.

Foto: BHANSA

Zvanično saopštenje BHANSA-e

Povodom situacije, BHANSA je 26. marta 2025. godine objavila sledeće saopštenje: Priopćenje za javnost BHANSA je službeno obaviještena od strane EUROCONTROL-a da je, na temelju sudske odluke, naloženo zamrzavanje svih daljnjih isplata prema Agenciji, kao rezultat arbitražne presude donesene u korist slovenske tvrtke “Viaduct.” Iako BHANSA nije bila stranka u ovom sporu, suočena je s mogućnošću blokade sredstava nužnih za nesmetano odvijanje zračne plovidbe. Kako bi se pronašlo hitno rješenje i osigurao kontinuitet operacija, BHANSA intenzivno surađuje s nadležnim institucijama. Javnost će biti pravovremeno informirana o svim daljnjim koracima.
Foto: Flightradar24

Šta dalje ako BHANSA ne može da funkcioniše?

Vazdušni prostor kojim upravlja BHANSA nalazi se na važnoj tački između Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Italije. Ovaj deo neba koristi veliki broj letova između zapadne Evrope, istočnog Mediterana i Bliskog istoka. U slučaju da BHANSA ne bude u mogućnosti da upravlja saobraćajem, moguće su tri alternativne mere:

  • Tzv. “tuneliranje”, gde avioni lete direktno kroz bosanskohercegovački prostor bez ikakve kontrole promene pravca, visine ili brzine. Ova opcija je bezbedna ali značajno smanjuje kapacitet vazdušnog prostora.
  • Zaobilaženje vazdušnog prostora BiH, što bi povećalo opterećenje na susedne FIR-ove (Hrvatska, Srbija, Crna Gora), ali ne bi drastično produžilo trajanje letova.
  • Privremeno preuzimanje kontrole nad vazdušnim prostorom od strane susednih agencija, poput ENAV-a (Italija), CroControl-a (Hrvatska) ili SMATSA-e (Srbija i Crna Gora). Ova opcija zahteva ozbiljnu pripremu i ne može se realizovati u kratkom roku.

Aerodromi bi mogli ostati bez kontrole

Najkritičniji aspekt ove situacije jeste što bi aerodromi u BiH – uključujući Sarajevo, Mostar, Banjaluku i Tuzlu – ostali bez kontrole letenja, jer su BHANSA-ini kontrolori jedini ovlašćeni za upravljanje tim saobraćajem. U tom slučaju, svi dolasci i polasci iz zemlje bili bi suspendovani dok se ne pronađe rešenje.

Foto: BHANSA

Ekonomski spor s potencijalno dramatičnim posledicama

Iako je pravna osnova za ovakav razvoj događaja nesporna, činjenica da se usluge vazdušne plovidbe koriste kao sredstvo naplate u arbitražnom sporu izaziva zabrinutost u avio-industriji i među putnicima. Pitanje koje se postavlja jeste – da li je Viaduct ovom blokadom želeo da izvrši dodatni pritisak na vlasti i skrene pažnju javnosti, bez obzira na šire posledice?

Kako se situacija razvija, ostaje da se vidi da li će BHANSA uspeti da obezbedi nesmetano funkcionisanje, ili će se BiH suočiti s jednim od najozbiljnijih izazova u svojoj vazduhoplovnoj istoriji.

(Aero.rs)

Video: Air Serbia Airbus A319 na aerodromu Nikola Tesla

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>