Bez kontrole letenja u BiH od 15. juna? BHANSA bez plata, sindikati prete obustavom rada

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 2

Bosna i Hercegovina bi mogla da se u junu suočiti sa neviđenim haosom u vazdušnom saobraćaju, ukoliko se hitno ne reši finansijska blokada Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH – BHANSA. Sindikati upozoravaju da će, ukoliko plate ne budu isplaćene do 15. juna, kompletan rad biti obustavljen, što znači da nijedan avion neće moći da preleti, sleti ili poleti iz Bosne i Hercegovine.

Iako je još 22. aprila Savet ministara BiH doneo odluku o uplati više od 60 miliona konvertibilnih maraka na račun BHANSA-e, ta sredstva ni do 27. maja nisu stigla na račun Agencije. U međuvremenu, gotovo 500 radnika preživljava uz dve umanjene plate, a pojedini zaposleni, poput portira i čistača, primaju manje od zakonskog minimuma. Sindikati tvrde da je egzistencija radnika ozbiljno ugrožena i da su zaposleni dovedeni do granice – ne samo finansijske, već i zdravstvene i psihološke izdržljivosti.

Foto: BHANSA

Od potpisane odluke do birokratskog limba

Odluka o uplati sredstava formalno je stupila na snagu odmah po donošenju i dobila je pozitivna mišljenja Ministarstva finansija i Kancelarije za zakonodavstvo. Objavljena je i u Službenom listu BiH. Ipak, kako tvrde iz sindikata, ceo proces je zapeo u državnom trezoru, iako više ne postoji nikakva zakonska ili tehnička prepreka da novac bude prebačen.

„Odluka stoji već skoro mesec dana u ladici. Nas se očigledno testira koliko ćemo dugo izdržati“, kaže Vinko Malnar, predsednik Sindikata kontrolora letenja. On ističe da je BHANSA potpuno samoodrživa institucija, koja ne zavisi od budžetskih sredstava, već ih stvara. U prošloj godini uplaćeno je više od 19 miliona KM u entitetske budžete, dok nijedna marka nije povučena iz državnog budžeta.

I pored toga, radnici nisu sigurni hoće li i kada dobiti plate. Prema rečima sindikalnih predstavnika, pojedini radnici su već u dubokom minusu, podižu pozajmice kako bi platili kredite, dok se broj ljudi na bolovanju značajno povećava. „Zbog stresa sam završio na hitnoj sa napadom žuči“, priznaje Malnar.

Foto: BHANSA

Odlazak kadra i podrška Evrope

Posebno zabrinjava to što kontrolori letenja – visokoobučeni stručnjaci traženi širom Evrope – već ozbiljno razmatraju napuštanje BiH. Konkursi u Hrvatskoj su otvoreni, a interesovanje postoji i za tržišta poput Srbije, gde su uslovi stabilniji. Sindikati upozoravaju da bi gubitak iskusnih kadrova doveo BHANSA-u u dugoročnu operativnu krizu, iz koje se neće lako oporaviti.

Podrška BHANSA-inim radnicima stiže i iz inostranstva. Komitet evropskih sindikata i predsednik Eurocontrola jednoglasno su stali uz zaposlene u BiH. Kako poručuju iz sindikata, problem više nije samo domaći, već se prenosi na evropski nivo, s obzirom na strateški značaj bezbednog i neprekidnog nadzora nad vazdušnim prostorom u regionu.

Potpuna obustava rada BHANSA-e značila bi da nijedan međunarodni let ne bi mogao da koristi vazdušni prostor BiH. To bi izazvalo trenutne poremećaje u avio-saobraćaju, udar na turističku sezonu i finansijske gubitke za aerodrome i prateću industriju. Aerodrom Sarajevo beleži rekordan rast prometa, a Aerodrom Mostar je udvostručio broj putnika. Ovakva kriza, upozoravaju stručnjaci, mogla bi ozbiljno urušiti sve do sada postignute rezultate u sektoru civilnog vazduhoplovstva.

Foto: BHANSA

Sindikat ističe i da trenutna blokada sredstava predstavlja samo kratkoročno rešenje, jer nerešeni sudski spor sa firmom Viaduct, ukoliko se ne zatvori u dogledno vreme, preti novom blokadom računa početkom naredne godine. Na to se nadovezuje potpuni izostanak komunikacije od strane pojedinih zvaničnika. „Jedino je ministar Forto aktivno komunicirao i pokušao pomoći. Drugi su nas ignorisali“, kaže Malnar.

Savet ministara BiH ima zakazanu sednicu narednih dana. Sindikati apeluju da se tačka vezana za BHANSA-u konačno uvrsti u dnevni red, i da se konkretno razjasni – ko i zbog čega ne sprovodi zakonitu odluku. Ako se uplata ne realizuje do 10. juna, obračun plata neće moći biti sproveden, a isplata najkasnije do 15. juna postaje nemoguća.

„Obustava rada nije nešto što želimo, ali je ovo jedina preostala opcija. Mi više nemamo šta da izgubimo“, poručuju iz sindikata. Iako se nadaju da će sredstva uskoro biti prebačena, izvesno je da se BHANSA našla u najdubljoj institucionalnoj krizi do sada – jednoj koja testira ne samo kapacitete birokratije, već i granice ljudskog strpljenja.

(Aero.rs)

Video: Memorijalna 26. jedriličarska regata Zoran Radosavljević

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>