
Incident sa dronom kod Dubrovnika: Ugrožena bezbednost putničkog aviona, letovi preusmereni
Neodgovorno upravljanje dronom u neposrednoj blizini aerodroma u Dubrovniku dovelo je do ozbiljnog incidenta 13. aprila 2025. godine, kada je bespilotna letelica ugrozila bezbednost putničkog aviona koji se nalazio u završnoj fazi prilaza za sletanje na visini od oko 200 metara. Prema saopštenju Hrvatske agencije za civilno vazduhoplovstvo (HACZ), ovaj neovlašćeni let direktno je doveo u opasnost živote putnika i posade, kao i imovinu na zemlji.
Pilot aviona koji je primetio dron odmah je obavestio kontrolu letenja, koja je potom uključila nadležne policijske službe radi sprovođenja istrage. Zbog incidenta, aerodrom u Dubrovniku bio je zatvoren neko vreme, a dva putnička aviona preusmerena su na aerodrom u Splitu.

Osim što je ugrozio bezbednost letenja, daljinski pilot drona izazvao je i značajnu finansijsku štetu. Preusmeravanje letova donosi dodatne troškove avio-kompanijama zbog produženog trajanja leta, organizacije alternativnog transporta i smeštaja za putnike, kao i potencijalnih kompenzacija. Prema procenama HACZ-a, šteta po jedan preusmereni let može iznositi od 15.000 do čak 190.000 evra. Neizmerna je i šteta koju pretrpe sami putnici usled propuštenih privatnih ili poslovnih obaveza.
Letenje dronova u blizini aerodroma i u kontrolisanom vazdušnom prostoru dozvoljeno je isključivo uz odobrenje kontrole letenja. U suprotnom, takvo ponašanje smatra se protivzakonitim i izuzetno opasnim. HACZ naglašava da ovakve aktivnosti podrazumevaju prekršajnu i krivičnu odgovornost, a kazne za ovakve prekršaje dostižu i do 20.000 evra.
U delu vazdušnog prostora do 120 metara visine, gde lete i avioni generalne avijacije, vojne i policijske letelice, helikopteri hitne pomoći i turistički letovi, važno je da i u tom sloju svaki let dronom bude prijavljen putem AMC portala Hrvatske kontrole letenja. Na taj način se omogućava bezbedno planiranje svih operacija.
Agencija podseća da su se samo u dve nedelje 2024. godine dogodila tri ozbiljna incidenta izazvana nelegalnim korišćenjem dronova u blizini hrvatskih aerodroma. Kako uskoro počinje i protivpožarna sezona, apeluje se na korisnike da ne lete dronovima u zonama gde deluju protivpožarni avioni, jer njihovo prisustvo može dovesti do prekida operacija i otežavanja borbe protiv požara.
HACZ poziva građane da, ukoliko primete dron u blizini aerodroma, požarišta ili drugih bezbednosno osetljivih područja, o tome odmah obaveste najbližu policijsku stanicu. Zajedno sa Agencijom, policija će sprovesti istragu i sankcionisati odgovorne, ukoliko postoji osnov za prekršajnu ili krivičnu odgovornost.

Apel za odgovornost
Upravljanje dronom može delovati kao bezazlena aktivnost, ali nepoštovanje propisa u blizini aerodroma može imati katastrofalne posledice. Svi operateri dronova obavezni su da se pridržavaju pravila letenja, baš kao i piloti drugih letelica. Pravila postoje s razlogom – da bi svi bili bezbedni.
(Aero.rs)
Video: Air Serbia Airbus A319 na aerodromu Nikola Tesla
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.