• 2

Vreme čitanja: oko 2 min.

U strahu od prelivanja sukoba iz Ukrajine: Četiri dodatna F-16 poslata u Rumuniju

Vreme čitanja: oko 2 min.

Raspoređivanje četiri dodatna američka borbena aviona Lockheed Martin F-16 i proširena zona zabrane letova, znak su sve veće zabrinutosti u Rumuniji i NATO da bi se rat u Ukrajini mogao preliti na njenu teritoriju

  • 2
F-15 avion, avioni, NATO,  Estonija Tanjug/AP/Lithuanian Ministry of National Defense

Rumunija pojačava protivvazdušnu odbranu duž sela na Dunavu u blizini granice sa Ukrajinom, dodaje još vojnih osmatračnica i patrola u to područje, prenosi Rojters pozivajući se na dva visoka ukrajinska zvaničnika.

Ov mere, zajedno sa raspoređivanjem četiri dodatna američka borbena aviona Lockheed Martin F-16 i proširenom zonom zabrane letova, znak su sve veće zabrinutosti u Rumuniji i širem NATO savezu da bi se rat u Ukrajini mogao preliti na njenu teritoriju, navodi agencija.

U novembru prošle godine, projektil je pogodio južnu Poljsku usmrtivši dve osobe, iako je kasnije utvrđeno da je došao sa ukrajinske strane, odnosno od ukrajinska protivvazdušne odbrane.

Ubrzo nakon povlačenja iz Crnomorskog sporazuma o žitu 17. jula, Moskva je počela da gađa ukrajinske luke i skladišta duž Dunava, u očiglednom pokušaju da uguši glavni alternativni put za izvoz ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda. Među ciljevima su bile ukrajinske luke Izmail i Reni, koje se u blizini granice sa Rumunijom.

Izolovani incidenti pada delova dronova u Rumuniju naveli su rumunske oružane snage da povećaju bezbednost u toj oblasti kako bi zaštitile civile, rekli su neimenovani izvori za Rojters.

Vojska je izgradila dva skloništa za bombe u malom zaseoku Plauru, samo nekoliko stotina metara od Izmaila, a stanovnicima šireg područja šalju se upozorenja mobilnim telefonima kada se otkriju ruski dronovi na tom području.

Avion F16, F-16 Pixabay
U saopštenju prošle nedelje rumunsko Ministarstvo odbrane je saopštilo da je oko 100 američkih vojnika i četiri aviona F-16 Fighting Falcon stiglo u vojnu vazdušnu bazu Borčea oko 150 kilometara južno od Izmaila.

Od sredine septembra, Ministarstvo je takođe proširilo zonu zabrane letova duž dela granice sa Ukrajinom na do 30 kilometara unutar Rumunije i na visinu od 4.000 metara kao sredstvo odvraćanja od ruskih dronova koji ulaze u rumunski vazdušni prostor.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je novinarima u četvrtak u Kijevu da nema dokaza da su ruski udari u blizini ukrajinsko-rumunske granice bili namerni napad na Rumuniju, ali ih je opisao kao "nepromišljene" i "destabilizujuće".

Portparol rumunskog Ministarstva odbrane Konstantin Spinu takođe je rekao da nema naznaka da Rusija cilja Rumuniju, ali da priroda napada na ukrajinsku teritoriju u blizini čini praktično nemogućim da se spreče sva kršenja.

(Tanjug/Aero.rs)

Video: RV i PVO Vojske Srbije na aeromitingu povodom 100 godina avijacije u Severnoj Makedoniji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>