Industrijska špijunaža ili napredak: Da li su Kinezi iskopirali pet američkih rešenja

 

Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:

  • Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
  • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
  • Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
  • Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
  • Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
  • Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
  • NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
Odgovor na komentar korisnika Nesko
Ime je obavezno
E-mail adresa je obavezna
E-mail adresa nije ispravna
*otkucano <%commentCount%> od ukupno <% maxCommentCount %> karaktera
Komentar je obavezan

<% message.text %>

Komentari

  • NN

    07. oktobar 2024 | 10:29

    Kina odskoluje 600000 inzinjera godisnje. Pogledajte mega projekte koji se grade po svetu i bice vam dosta jasnije.Postoji i video gde zamene kompletan most za 43 sata.

  • Nesko

    07. oktobar 2024 | 02:03

    Vidim tendenciju da svi misle kako Kina sve živo kopira. Ja sam dok sam radio bio sprečen da istražujem, ali zadnjih 10 godina sam slobodan ko ptica na grani i istražujem. Šta? Lepo upoređujem gradivo koje uče Kinezi u srednjim školama i na fakultetima sa ostatkom sveta. Uzgred dva puta sam i posetio Kinu. A moj dobar drugar mladi profesor na Tehničkom fakultetu iz NS, veoma uspešno sarađuje sa kolegama sa Pekinskog univerziteta. Uzgred 32 godine sam živeo u USA, i za radnog veka obišao 5 kontinenta i oko 100+ država. Naravno gde god sam bio zanimao sam se za školske programe . E lepo sad slušajte. Kina pored kopiranja, ulaze enormne svote novca u edukaciju. Oko 340 000 diplomiranih inzenjera tehničke struke izbace godišnje. Gradivo koje uče u školama, posebno sam bacio fokus na matematiku je svetlosnu godinu od onog što učimo mi . Primera radi mi u Srbiji smo svetlosnu godinu u odnosu na USA ( državne škole, ovde nisu privatne elitne uracunate). Recimo malo bolje od proseka gimnazije u Kini, su skoro na nivou gimnazije Uroš Predic iz mog rodnog Panceva, a ta škola je bila više nego odlična. Opet skoro da su na korak od čuvene Matematicke gimnazije u Beogradu,a to je jedna od najboljih škola te vrste na svetu. Da se ogradim, nisam mogao videti šta uče Rusi u školama zatvorenog tipa po Sibiru,ali verujem da su najjači ipak,čak i od Matematicke u Beogradu. Što tog tiče USA je u kamenom dobu. Tako da manite se Kineza, oni će pregaziti svet za par decenija u svakom pogledu.