MQ-25 Stingray - leteći tanker bez pilota: Sve što treba da znate o Boeingovoj Raži

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Kažu da je priča o dronovima počela još pre više od 100 godina - 1917. godine u Velikoj Britaniji. Međutim, u poslednjih nekoliko godina, razvoj bespilotnih letelica toliko je uznapredovao da je veliki broj oružanih snaga u svetu odlučio da "uvede" nove formacije u svoj sastav, formacije koje su posvećene upravljanju i servisiranju - dronova.

Kako i ne bi? Izviđački (ili špijunski) dronovi, dronovi samoubice, dronovi za blisku podršku kopnenim trupama, dronovi koji dejstvuju kao "lojalno krilo" sa avionima pete generacije... Zašto onda da se ne pojavi i dron koji bi imao ulogu tankera? 

Boeingova Raža (MQ-25 Stingray) je - upravo to. Leteći tanker. Bespilotna letelica koja je namenjena za operacije sa nosača aviona, koja nudi značajne mogućnosti u vazdušnom snabdevanju gorivom.

Boeing MQ 25 Stingray Foto: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Ova bespilotna letelica predstavlja - suštinski - sistem koji omogućava povećanje dometa borbenih aviona američkih nosača i efikasniju upotrebu udarnih borbenih aviona. Ova letelica je još 2021. godine postao prva bespilotna letelica koja je uspešno snabdevala gorivom drugi avion u vazduhu.

MQ-25 opslužuje razne borbene avione: Northrop Grumman E-2D Hawkeye, Boeing F/A-18 Super Hornet, Boeing EA-18G Growler, Lockheed Martin F-35C Ligthning...

Primarna misija Stingraya je da obezbedi dopunu goriva u letu, čime se proširuje domet borbenih aviona u okviru avijacijskog krila nosača aviona. Zahvaljujući tome - avioni sa nosača dobijaju mogućnost povećanja nosivosti naoružanja. Uz to, Stingray može da pruži organske obaveštajne informacije i dodatne mogućnosti izviđanja.

MQ-25 je potpuno autonoman, sa misijama koje su unapred programirane. Operator u kontrolnom centru komunicira s kontrolom letenja nosača aviona ili civilnim kontrolorima, a sam vazduhoplov poseduje dva nosača na trupu koji mogu nositi protivbrodske projektile AGM-158C LRASM.

Boeing MQ 25 Stingray Foto: APFootage / Alamy / Alamy / Profimedia

U maju 2024. godine, Boeing je demonstrirao tehnološku zrelost svog sistema kroz simulaciju, omogućavajući pilotu daljinsko komandovanje MQ-25 za operacije snabdevanja gorivom.

Napredni softver skraćuje vreme komunikacije između lovca i MQ-25, povećavajući fleksibilnost operacija dopune goriva sa većih udaljenosti.

U avgustu 2024. godine, američka mornarica instalirala je prvi Unmanned Air Warfare Center (UAWC) na nosač aviona USS George H.W. Bush. Ovaj centar omogućava pilotima letelica upravljanje MQ-25 Stingray tokom operacija i drugih budućih bespilotnih platformi.

UAWC sadrži softverske i hardverske sisteme koji čine prvi potpuno operativni i integrisani sistem za kontrolu misija bespilotnih letelica sa nosača aviona (Unmanned Carrier Aviation Mission Control System – UMCS). Za kraj: Stingray predstavlja revolucionarni korak u razvoju bespilotnih sistema, čineći nosače aviona još sposobnijim za modernu ratnu avijaciju.

(Aero.rs)

Video: Pogled iz pilotske kabine: Hitan medecinski prevoz povređenog helikopterom MUP Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>