Amerikanci odobrili prodaju oružja Japanu: Čitavo bogatstvo ide na rakete i opremu
Američki Stejt department odobrio je moguću prodaju oružja u okviru FMS programa (Foreign Military Sale - Prodaja oružja u inostranstvu - op. aut.) Japanu, koja uključuje rakete AIM-120D-3 i AIM-120C-8 AMRAAM (napredne vazduh-vazduh rakete srednjeg dometa), uz prateću opremu.
Ova prodaja se procenjuje na impresivnih 3,64 milijarde dolara, a Agencija za bezbednosnu saradnju u odbrani (DSCA) obavestila je Kongres o mogućoj prodaji 2. januara 2025. godine.
Japanska vlada je podnela zahtev za kupovinu do 1.200 raketa AIM-120 AMRAAM u varijantama C-8 i D-3, zajedno sa pratećom opremom i uslugama. Zahtev takođe obuhvata i opremu koja nije glavno odbrambeno naoružanje, uključujući pogonske sisteme raketa, bojeve glave, AIM-120 CATM (rakete za obuku), kontejnere za rakete i rezervne kontrolne sekcije. U transakciju su uključeni i rezervni delovi, potrošni materijal, dodaci i usluge popravke i povraćaja.
Ova nova FMS prodaja dolazi skoro tačno dve godine nakon odobrenja prethodne kupovine AIM-120C-8 raketa od strane Japana u decembru 2023. Taj ugovor, procenjen na 224 miliona dolara, obuhvatao je nabavku 120 raketa AIM-120C-8 i pomenutu opremu.
Ovaj potez će ojačati sposobnost Japana da odvrati pretnje u regionu Istočne Azije, od strane zemalja kao što su Severna Koreja, Rusija i Kina, navodi se u tekstu koji objavljuje portal Ejviejšnist (The Aviationist).
Ako se prodaja realizuje, vazduhoplovna grana japanskih odbrambenih snaga, opremiće svoje lovce novim raketama AMRAAM. Japansko ratno vazduhoplovstvo trenutno koristi lovce Micubiši F-15J/DJ, Micubiši F-2A/B i Lokid Martin F-35A, dok je naručena i verzija F-35B, koja će uskoro biti isporučena.
AMRAAM je jedna od najsofisticiranijih i najproverenijih raketa vazduh-vazduh na svetu, sa preko 15 uspešnih obaranja u borbenim situacijama, uključujući Irak, Bosnu, Kosovo, Indiju i Siriju. Ove rakete imaju mogućnost lansiranja u svim vremenskim uslovima, izvan vidokruga, sa funkcijom "ispali i zaboravi", koja omogućava pilotima lansiranje rakete bez potrebe za daljim ručnim praćenjem nakon lansiranja.
(Aero.rs)
Video: Pogled iz pilotske kabine: Hitan medicinski prevoz povređenog helikopterom MUP Srbije
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Перагеније
Хехе, Амери троше последње пацијенте...
Podelite komentar