Dobija li BiH borbenu avijaciju? Turska donira Bajraktar TB2 dronove, helikopter UH-1H i obuku za pilote

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 3

Tokom četvrtog Diplomatskog foruma u Antaliji, održanog 12. aprila, ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez i njegov turski kolega Jašar Guler razgovarali su o daljem produbljivanju vojne saradnje, sa posebnim akcentom na jačanje kapaciteta Oružanih snaga BiH u oblasti vazduhoplovstva.

Nesumnjivo za BiH najznačajnija je potvrda donacije dva bespilotna vazduhoplovna sistema Bajraktar TB2 (Bayraktar), za koje Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine navodi da će “značajno unaprediti sposobnosti BiH u oblasti izviđanja i nadzora”.

Donacija obuhvata i kompletnu obuku pilota i tehničkog osoblja koje će upravljati i održavati ove sisteme.

TB2 Bayraktar AI ilustracija: Salinger Igor

Pored toga, u okviru NATO programa jačanja odbrambeno-sigurnosnog sistema (DCB), BiH je dobila “i manju bespilotnu letelicu, čime se dodatno osnažuju kapaciteti za bezbednosni monitoring”.

Najavljena je donacija helikoptera UH-1H, čija se isporuka očekuje na jesen 2025. godine. Istovremeno, dogovoren je program obuke osam pilota na simulatorima Bell platforme.


UH-1 Huey BiH Salinger Igor

BiH će iz Turske dobiti i za sada neimenovani antidron sistem, “kao odgovor na sve prisutniju prijetnju osmatranja vojnih lokacija, što je ozbiljno shvaćeno u prošloj godini”, navodi MO BiH

Pred donacija tehnike, Turska pruža Bosni i Hercegovini i podršku u transferu znanja: u toku je ambiciozan program obuke 60 pilota Oružanih snaga BiH, koji će se realizovati u narednoj deceniji. “To je izuzetan uspeh čak i za mnogo brojnije oružane snage”, smatra ministar odbrane BiH.

Bayraktar TB2 spada u kategoriju MALE (Medium Altitude Long Endurance) bespilotnih letilica, odnosno u domaćoj stručnoj terminologiji daljinski upravljanih vazduhoplova. Kako sam naziv kaže, mogu da lete dugo vremena na srednjim visinama.

Ova letelica je namenjena osmatranju ali i borbenim dejstvima: pored velikog broja senzora i kamera ima i četiri podvesne tačke za vođena ubojna sredstva.

Ministarstvo odbrane BiH nije saopštilo da li će uz dva vazduhoplova biti isporučena i ubojna sredstva ili samo izviđačka oprema, mada se u saopštenju pominje samo izviđanje i nadzor.

J-22 Salinger Igor

Od povlačenja iz upotrebe aviona J-21 Jastreb, J-22 Orao i G-4 Super Galeb ViPVO Vojske Republike Srpske koji su prešli u zajedničke Oružane snage BiH, nekadašnja centralna jugoslovenska republika nije posedovala borbenu avijacijsku komponentu u svom vazduhoplovstvu. U upotrebi je još uvek nekoliko naoružanih helikoptera Gazela Gama, takođe preuzetih iz ViPVO VRS.

Bayraktar TB-2 može da koristi dva tipa ubojitih sredstava - Roketsan MAM-L i MAM-C rakete turske proizvodnje. MAM-L se koristi za uništavanje tenkova, dok je MAM-C najefektivniji u borbi protiv neoklopnih vozila.

Ovaj turski vazduhoplov u Evropi koriste ili će koristiti Ukrajina, Poljska, Rumunija i Albanija.

Prištinska administracija se pre dve godine pohvalila nabavkom TB2, a jedna takva letilica snimljena je u letu iznad Đakovice, gde se pretpostavlja da baziraju, o čemu je Aero.rs tada pisao.

(Aero.rs)

Video: Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk izviđačka bespilotna letilica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Opasna sila

    15. april 2025. | 14:53

    Dve turske plastične igračke sa džojstikom i jedan Rambov helikopter iz Vijetnama.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>