Tramp prihvata luksuzni Boing 747-8 od Katara: Poklon ili politički skandal?

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Administracija Donalda Trampa priprema se da prihvati luksuzni avion Boing 747-8 od katarske kraljevske porodice, što je izazvalo lavinu kritika i optužbi za podmićivanje i korupciju. Prema izveštaju katarski luksuzni džambo džet, koji se procenjuje na oko 400 miliona dolara, biće korišćen kao novi “Air Force One” tokom Trampovog drugog predsedničkog mandata.

Kontroverzan poklon u senci političkih pitanja

Vest o ovom poklonu, nazvanom “palata na nebu”, izazvala je žestoke reakcije u političkim i pravnim krugovima. Mnogi smatraju da ovakav gest katarske kraljevske porodice prema predsedniku SAD ima elemente mita, dok drugi ukazuju na pravne probleme vezane za prihvatanje ovako vrednog poklona. Na društvenim mrežama, pojedini kongresmeni i analitičari ističu da Tramp mora tražiti saglasnost Kongresa za prihvatanje bilo kakvog poklona od strane države, jer je to jasno propisano Ustavom SAD.

Zvaničnici Trampove administracije, međutim, tvrde da je sve pravno pokriveno. Prema izjavama savetnice Bele kuće Pam Bondi i glavnog pravnog savetnika Dejvida Voringtona, pravna analiza Ministarstva pravde pokazala je da poklon nije uslovljen nikakvim zvaničnim aktom i da samim tim ne predstavlja mito. Avion će prvo biti predat američkom ratnom vazduhoplovstvu, koje će ga prilagoditi predsedničkim potrebama, pre nego što bude korišćen kao “Air Force One”. Nakon završetka Trampovog mandata, avion bi trebalo da bude prebačen u fondaciju predsedničke biblioteke Donalda Trampa.

Boeing 747 Foto: Shutterstock

Troškovi i trajanje konverzije: realnost ili optimizam?

Iako je u izveštajima navedeno da bi konverzija ovog Boinga 747-8 mogla biti završena do kraja godine, stručnjaci smatraju da je ovakav rok izuzetno ambiciozan i teško ostvariv.

Procena troškova konverzije

Konverzija komercijalnog aviona u predsednički “Air Force One” može koštati između 1,5 i 2 milijarde dolara, uzimajući u obzir potrebne bezbednosne, tehničke i unutrašnje modifikacije. Ovaj proces podrazumeva brojne nadogradnje koje uključuju zaštitu od elektromagnetnih impulsa (EMP), protivraketne sisteme i ojačanu strukturu aviona. Pored toga, tehnička prilagođavanja obuhvataju sistem punjenja goriva u letu, instalaciju dodatnih radara i napredne komunikacione opreme, što zahteva detaljnu analizu i implementaciju.

Unutrašnje preuređenje aviona predviđa transformaciju u predsednički apartman sa radnim prostorijama, komandnim centrom i medicinskim blokom, čime se osigurava potpuna funkcionalnost i udobnost za predsedničke misije. Nakon završetka fizičkih radova, sledi operativna integracija, koja podrazumeva sveobuhvatno testiranje i sertifikaciju svih sistema kako bi se osigurala potpuna bezbednost i operativna spremnost.

Donald Tramp i Melanija Tramp krenuli na papinu sahranu u Rim Foto: Tanjug/AP

Iako su neki izvori naveli da bi konverzija mogla biti završena do kraja godine, iskustva sa sličnim projektima ukazuju da je realniji vremenski okvir između dve i četiri godine. U prvoj fazi, koja može trajati od šest do dvanaest meseci, vrši se planiranje, dizajn i pravna priprema. Nakon toga sledi najzahtevnija faza tehničkih modifikacija, koja može potrajati između dvanaest i dvadeset četiri meseca i uključuje instalaciju bezbednosnih i tehničkih sistema. Konačno, proces završava testiranjem i sertifikacijom, što dodatno traje između šest i dvanaest meseci.

U idealnim uslovima, ako je avion već delimično modifikovan za VIP upotrebu, osnovne promene mogle bi se završiti u roku od 18 do 24 meseca. Ipak, puna operativna spremnost može zahtevati dodatno vreme, posebno ako se uzmu u obzir nepredviđene tehničke komplikacije ili administrativna kašnjenja.

Zvanična potvrda ovog poklona očekuje se tokom Trampove trodnevne posete Bliskom istoku, koja obuhvata Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate i Katar. Tokom te posete, planirano je da Tramp obiđe luksuzni avion koji je već pregledao u februaru na međunarodnom aerodromu u Vest Palm Biču.

Ovaj avion bio bi korišćen kao “Air Force One” sve do završetka Trampovog drugog predsedničkog mandata, a očekuje se da će biti potpuno funkcionalan u roku od dve godine nakon prilagođavanja potrebama predsedničkog putovanja.

Mnogi analitičari smatraju da ovakav poklon može imati šire posledice po percepciju SAD u međunarodnim odnosima. Na društvenoj mreži X, demokratski kongresmen Džejmi Raskin je istakao: “Poklon koji koristite četiri godine i potom ga donirate predsedničkoj biblioteci i dalje je poklon (i prevara).” Takođe, poznati politički analitičar Met Mekdermot izjavio je da je “golf teren vredan 5,5 milijardi dolara koji je Trampova organizacija nedavno najavila u Kataru sigurno samo slučajnost”.

Profesor bezbednosti sa Harvarda, Džulijet Kajem, izrazila je zabrinutost zbog aspekata nadzora i bezbednosti ovakvog aviona, dok je CNN-ov medicinski analitičar Džonatan Rajner na društvenim mrežama napisao da “Air Force One” nije zamišljen kao luksuzna palata, jer SAD nemaju kralja.

Air Force One Foto: Boeing

Politička pozadina i moguće posledice

Politički posmatrači se pitaju da li je ovaj potez deo šire diplomatske strategije Katara, s obzirom na to da se poklon smatra najvećim stranim poklonom koji je američka vlada ikada primila. Da li će avion zaista biti korišćen isključivo u predsedničke svrhe ili postoji mogućnost da Tramp nastavi da ga koristi i nakon završetka mandata, pitanje je koje dodatno produbljuje ovu kontroverzu.

(Aero.rs)

Video: Jedini preživeli lažni MiG-29: Kako je jedna maketa izbegla i NATO i uništenje u filmu Darka Bajića

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>