
Kineski stelt bombarder Xi'an H-20: Avion koji menja globalna pravila igre
Sa doletom koji navodno premašuje 8.000 kilometara i mogućnošću nošenja hipersoničnih projektila, kineski stelt bombarder Sijan H-20 (Xi'an H-20), o kom se u poslednje vreme sve više govori, može ugroziti američke baze na Guamu i Havajima, čime neutrališe dosadašnju geografsku prednost Sjedinjenih Američkih Država.
Ova nova sposobnost, koja menja strateške odnose i deo je šire modernizacije kineskih oružanih snaga, predstavlja generacijski iskorak u kineskoj sposobnosti projektovanja moći i zahteva hitno preispitivanje američkih i savezničkih odbrambenih strategija.
Iako su zapadni analitičari ranije izražavali skepticizam povodom kineskog programa za dalekometni stelt bombarder, sada moraju priznati da je razvoj H-20 gotovo završen i da će kineska vojska uskoro moći da rasporedi ovaj avion u većem broju, ukoliko tako odluči - piše američki portal National Security Journal.
To je značajno jer raspoređivanje H-20 može promeniti ravnotežu moći u Indo-Pacifiku i šire. Iako i dalje postoje pitanja u vezi sa njegovom sposobnošću da izbegne američke radare i probije odbranu SAD, H-20 bi mogao znatno da ojača kinesko projektovanje moći, promenivši osnovne vojne odnose snaga u zapadnom Pacifiku, ali i šire.
Njegov dizajn letećeg krila povećava mogućnost preživljavanje tokom operacija na neprijateljskoj teritoriji. Osim toga, H-20 je opremljen naprednim sistemima za elektronsko ratovanje i nosi veliku količinu preciznog naoružanja i krstarećih raketa velikog dometa, uključujući hipersonične projektile koji mogu zaobići odbranu i putuju brzinama većim od pet puta brže od zvuka.
Razvoj H-20 traje više od decenije, započet je ranih 2010-ih, kako bi se popunila praznina u kineskoj floti strateških bombardera sposobnih za delovanje u osporenim prostorima. Lekcije iz prethodnih modela kao što su H-6 i J-20 doprinele su evoluciji dizajna H-20, sa fokusom na poboljšanje stelt karakteristika i aerodinamičke efikasnosti.
Avion je zvanično priznat kao deo kineske flote 2016. godine, nakon uspešnih testnih letova. Danas se veruje da se nalazi u poslednjoj fazi testiranja, a analitičari očekuju da bi mogao da bude operativan u narednih nekoliko godina, u skladu sa kineskim težnjama da modernizuje vojsku i postigne sposobnosti odvraćanja dostojne buduće vazdušne sile.
H-20 je deo šire kineske modernizacije, koja obuhvata i oružje lansirano iz vazduha i bespilotne sisteme (dronove). Integracija dronova koji mogu da lete u formaciji sa H-20 pokazuje kako Kina gradi sposobnost za udarne operacije daleko van svojih granica.
Kombinacija manned-unmanned ratovanja (letelice sa pilotima i bez pilota) povećava operativnu efikasnost i komplikuje protivničke protivmere. Dronovi mogu služiti kao mamac ili izviđačka sredstva, u sadejstvu sa H-20 tokom borbenih misija. Ovaj pristup daje Kini veću fleksibilnost i prednost u budućim sukobima.

Kako kineska vojna moć nastavlja da raste, američke i savezničke doktrine moraće da se prilagode. Strateške implikacije sposobnosti H-20 mogu promeniti koncept odvraćanja i raspored snaga u regionu, što već sada navodi zemlje kao što su Japan, Južna Koreja i Australija da ubrzaju sopstvene programe modernizacije vojske.
Na primer, Japan je već počeo s nadogradnjom protivraketnih sistema i jačanjem sposobnosti za udare na daljinu, upravo zbog rastuće kineske vojne prisutnosti. H-20 može podstaći druge zemlje da preispitaju svoje bezbednosne strategije, potencijalno izazivajući regionalnu trku u naoružanju.
(Aero.rs)
Video: PZL230 Skorpion: Futuristički avion koji nikad nije poleteo
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.