Sedam niskotarifnih kompanija pred sudom zbog mahinacija sa doplatama za prtljag

Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock

Evropska organizacija za zaštitu potrošača (BEUC), zajedno sa svojim belgijskim članom Test Ankup (Test Aankoop/Test Achats), podnela je zvaničnu žalbu protiv sedam nisktarifnih avio-kompanija zbog naplaćivanja dodatnih taksi putnicima za standardni ručni prtljag.

Žalba je upućena protiv kompanija Rajaner (Ryanair), Viz Er (Wizz Air), iziDžet (easyJet), Vueling, Transavia, Volotea i Norvidžen Er Šatl (Norwegian Air Shuttle), koje se optužuju za obmanjujuću praksu, jer oglašavaju niske osnovne cene karata, dok u procesu rezervacije dodaju znatne nadoknade za kabinski prtljag.

Prema navodima Test Ankupa, putnici često završe plaćajući od 10 do više od 70 evra po osobi po letu samo da bi poneli mali kofer na točkićima ili drugi ručni prtljag, što su troškovi koji nisu uključeni u reklamiranu cenu karte.

Ova organizacija tvrdi da tako skrivene takse otežavaju potrošačima da uporede ukupne troškove putovanja između različitih avio-kompanija i dovode do nepoštene konkurencije, navodi portal Aviation24. Neke kompanije čak povezuju dozvoljeni prtljag sa plaćenim članstvima, dodatno narušavajući transparentnost.

Organizacije za zaštitu potrošača navode da ove takse ne samo da krše osnovna načela transparentnosti, već su i protivzakonite, pozivajući se na presudu Evropskog suda pravde iz 2014. godine koja zabranjuje avio-kompanijama da naplaćuju ručni prtljag razumnih dimenzija.

BEUC i njegove članice pozivaju Evropsku komisiju da pokrene istragu, izda upozorenja, obezbedi poštovanje propisa EU i razmotri moguće sankcije. Žalba ukazuje na sve veće nezadovoljstvo potrošača zbog prakse tzv. „kapljičastog cenovnika“ (drip pricing), koja i dalje predstavlja problem u avio-industriji uprkos činjenici da pravila o zaštiti potrošača u EU postoje već dugi niz godina.

(Aero.rs)