Rat kao poligon novog naoružanja: Ukrajina dobila najnovije nemačke PVO sisteme pre Bundeswehra
Procene kompanije Rheinmetall govore da je za uništavanje mete u vazdušnom prostoru sistemom Skajneks cena utrošene municije oko 4.000 evra
Nemački proizvođač naoružanja, municije i vozila Rheinmetall isporučio je Ukrajini dva nova sistema protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa koji još nisu uvedeni u naoružanje nemačke vojske (Bundeswehr) niti ni drugih zemalja, kako bi ih testirao u realnim borbenim uslovima, prenosi Balkanska bezbednosna mreža.
Sistemi Skynex, zasnovan na automatskom protivavionskom topu švajcarskog proizvođača Oerlikon MK3 kalibra 35 mm i Skyranger kalibra 30mm, pokazuju snimci objavljeni na internetu, već su upotrebljeni u odbrani vojnih ciljeva u blizini Kijeva od napada ruskih bespilotnih letelica.
Za ovaj snimak, objavljen na platformi X (nekadašnji Twitter) 27. novembra, navodi se da u drugom delu prikazuje dejstvo AHEAD municije protivavionske municije sistema Skynex.
Kompanija Rheinmetall ranije je objavila da će do kraja godine Kijevu isporučiti dva ova sistema. U novembru je Rheinmetall saopštio i da je Ukrajina dobila "novu tranšu" Skynex sistema, bez navođenja količine i detalja.
Skynex ima brzinu paljbe do 1.000 granata u minuti efektivnog dometa do 4.000 metara. U borbenom kompletu su 252 granate, a kratkotrajno može ispali 200 projektila.
Velika brzina gađanja važna je zbog gustine vatre u borbi protiv malorazmernih i brzih dronova koje Rusija svakodnevno koristi u napadima na ukrajinsku vojnu infrastrukturu, navodi BBM.
Ova municija pokazala se mnogo ekonomski isplativijom za uništavanje ciljeva poput bespilotnih letelica u odnosu na radarski vođene rakete poput onih sa takođe nemačkog PVO sistema IRIS-T koji je ranije ove godine isporučen ukrajinskim oružanim snagama.
Procene kompanije Rheinmetall govore da je za uništavanje mete u vazdušnom prostoru sistemom Skynex cena utrošene municije oko 4.000 evra, što je skoro 100 puta manje u odnosu na dejstva sistema poput IRIS-T.
Topom je moguće upravljati daljinski zahvaljujući Skymaster upravljačkom sistemu dok radar Oerlikon X-TAR3D obezbeđuje trodimenzionalnu sliku situacije u vazdušnom prostoru sa dometom otkrivanja ciljeva od 20 do 50 kilometara.
Sistem Skyranger 30 koristi automatski top Oerlikon KSA kalibra 30 mm, dometa tri kilometra a brzine paljbe 1.200 metaka u minuti. Poput sistema Skynex, koristi municiju koja se aktivira u blizina cilja.
Rheinmetall se nedavno pohvalio porudžbinom od "preko 100.000" artiljerijskih granata kalibra 155mm od nemačke vlade za potrebe isporuke Ukrajini, vrednosti oko 142 miliona evra.
(Balkanska bezbednosna mreža/Aero.rs)