Šta će biti sa američkim vazduhoplovstvom kad Tramp ponovo uđe u Belu kuću
Novi predsednik SAD bi mogao da smanji angažman SAD-a u Evropi (Ukrajina i NATO), ali je oštar prema Iranu. Istovremeno, tokom kampanje obećao je da će se rešiti od woke generala
Kakve promene u Američkom ratnom vazduhoplovstvu (USAF) će doneti novi mandat Donalda Trampa u Beloj kući (i da li će ih uopšte biti) - ostaje tek da se vidi. Prema procenama eksperata, drastičnih promena neće biti, ali postoje nagoveštaji u kojim segmentima bi mogle da se odvijaju eventualne promene u najmoćnijem ratnom vazduhoplovstvu na svetu.
Kada je reč o Svemirskim snagama (Space Force), Tramp je obećao da će uspostaviti Nacionalnu gardu za Svemirske snage. On je takođe pozvao na izgradnju sistema protivraketne odbrane tipa Gvozdena kupola oko SAD.
Tokom Trampove izborne kampanje, obećano je da će se vojska "očistiti" od takozvanih "woke" generala, navodi Simple Flying.
"Očekuje se da će Tramp imati mnogo mračniji pogled na svoje vojne lidere tokom drugog mandata, nakon što se suočio s otporom Pentagona po pitanju svega, od skepticizma prema NATO-u do spremnosti za raspoređivanje trupa radi gušenja protesta na ulicama SAD-a", izvestila je nedavno agencija Reuters na koju se poziva Simple Flying.
Ova kuća takođe primećuje da su neki od Trampovih najžešćih kritičara bivši američki generali i sekretari odbrane (Mark Mili, bivši predsedavajući Združenog generalštaba je ključan primer). Džek Rid (demokrata koji predvodi Senatski odbor za oružane snage) otišao je toliko daleko da je rekao da će Tramp "uništiti Ministarstvo odbrane".
Onlajn magazin Air and Space Forces saopštio je da je tokom Trampove kampanje zvanično odbačen projekat ‘2025’ - plan za preuređenje vlade koji su sastavili konzervativni mislioci iz Heritage fondacije, koji je pozivao na povećanje ukupne potrošnje na odbranu za pet odsto. Ovim programom je predviđana godišnja proizvodnja od najmanje 60 do 80 aviona F-35 i povećanje stope nabavke bombardera B-21 na čak 18 godišnje.
Međutim, promene u Beloj kući obično nemaju ogroman uticaj na vojsku. Vašington i Pentagon su masivne birokratske mašine koje nijedna interesna grupa ne može lako kontrolisati. Vojska je obično nešto što i republikanci i demokrate vide kao nacionalni prioritet i često se utrkuju da pokažu ko je veći podržavalac vojske.
Air and Space Forces sugeriše da bi moglo doći do pomaka s "dugoročnih, revolucionarnih programa" ka resursima i projektima koji su već "ovde i sada", uključujući platforme koje su trenutno u proizvodnji, poput F-35 i B-21. Međutim, publikacija upozorava da malo povećanje budžeta neće rešiti dugoročne probleme s resursima u Ratnom vazduhoplovstvu.
Ipak, to ne znači kraj raznih projekata sledeće generacije. Program dronova Collaborative Combat Aircraft, poznat kao „lojalni krilni partner“, gotovo sigurno će se nastaviti.
Međutim, sudbina NGAD programa o kom je naš portal više puta pisao ostaje neizvesna. Trenutni portfolio projekata Ratnog vazduhoplovstva posebno je usmeren na odvraćanje Kine od mogućeg sukoba. Iako Tramp vidi Kinu kao glavnog rivala SAD-a, pitanje je koliko će biti spreman da brani Tajvan.
Tramp bi mogao želeti da smanji angažman SAD-a u Evropi (Ukrajina i NATO), ali je oštar prema Iranu. Ukoliko njegov oštar stav prema Iranu i njegovim saveznicima ne urodi plodom i ne odvrati ih od napada na SAD, Izrael ili američke interese u regionu, moguće je da će Ratno vazduhoplovstvo, kao i vazduhoplovne jedinice Mornarice i Mornaričkog korpusa, imati više borbenih misija na Bliskom istoku.
(Aero.rs)