Zašto NORAD prati Deda Mraza?

Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Department of Defense

Da li ste kao mali čekali kod Deda Mraza ili Božić Batu? Da, zar ne? I danas klinci širom sveta čekaju imaginarnog čikicu koji će im doneti poklone zato što su bili dobri prethodnih godinu dana. A u tom teškom poslu - pomažu im širom sveta - i piloti.

I u Srbiji pripadnici Ratnog vazduhoplovstva organizuju akcije u kojima Deda Mraz donosi poklone. Naravno - broj dece koja vidi kako čovek u crvenom iznosi poklone je veoma mali. Ali, u Severnoj Americi - ova "svečanost" podignuta je na viši nivo.

Deda Mraza, naime, prati NORAD - Komanda vazdušne odbrane Severne Amerike, koja koristi neke od najnaprednijih tehnologija za praćenje na svetu. Dok Deda Mraz obavlja svoje božićno putovanje, NORAD ga prati i vodi računa o njemu. Kao prijatelj i gost Sjedinjenih Država i Kanade (obe zemlje učestvuju u radu NORAD-a), ratna vazduhoplovstva dve države šalju presretače kako bi ga dočekali i obezbedili pratnju, piše Simple Flying.

Foto: Chris DELMAS / AFP / Profimedia

Tradicija praćenja Deda Mraza na severno-američkom kontinentu traje već više od 65 godina, piše ovaj vazduhoplovni portal.

Svake godine objavljuje se i saopštenje tim povodom. Ove godine, u saopštenju piše: "Tokom proteklih godina, naši borbeni avioni (F-16, F-15, F-22 i CF-18) presreli su Deda Mraza mnogo puta. Kada avioni presretnu Deda Mraza, oni naginju krila da kažu: "Zdravo, Deda Mraze! NORAD te ponovo prati ove godine!' Deda Mraz uvek maše. On voli da vidi pilote!"

Foto: Operation 2022 / Alamy / Alamy / Profimedia

NORAD prati Deda Mraza već godinama, ali kako je sve počelo? Neverovatno, tradicija vojske da prati Deda Mraza starija je od samog NORAD-a. Kao i mnoge priče o poreklu, NORAD-ova misija praćenja Deda Mraza počela je slučajno.

Godine 1955, jedno dete, pokušavajući da dođe do Deda Mraza, pozvalo je pogrešan broj iz reklame robne kuće u lokalnim novinama. Umesto Deda Mraza, dete je pozvalo Operativni centar Kontinentalne vazdušne odbrane (CONAD) u Kolorado Springsu, Kolorado. Vazduhoplovni pukovnik Hari Šup, komandant koji je te noći bio na dužnosti i odgovorio na poziv, brzo je shvatio da je došlo do greške ali je uverio dete da je on Deda Mraz.

Foto: PJF Military Collection / Alamy / Alamy / Profimedia

Nakon što je primio još sličnih poziva, Šup odlučio da dodeli oficira koji će odgovarati na pozive, i tako je tradicija rođena. NORAD je osnovan 1958. godine i nastavio je da izveštava o lokaciji Deda Mraza na Badnje veče.

NORAD nije samo zadužen za sprečavanje neprijateljskih aviona u severnoameričkom vazdušnom prostoru, već i za bezbednost prijateljskih letelica. Iako Deda Mrazu verovatno nije potrebna zaštita, ljubazno je i prijateljski obezbediti mu pratnju.

Foto: Operation 2022 / Alamy / Alamy / Profimedia

Iako Deda Mraz dolazi sa Severnog pola, ne započinje dostavu poklona u zemljama koje su mu najbliže, poput Kanade. On obično počinje sa zemljama gde noć pada prva – blizu Međunarodne datumske linije, poput Novog Zelanda, a Havaji su "poslednji" na "popisu".

NORAD-ov centar za praćenje Deda Mraza je u funkciji od 04:00 MST na Badnje veče i ostaje operativan do ponoći. Ljudi mogu pratiti Deda Mraza putem sajta NORADSanta.org ili putem poziva, aplikacija i društvenih mreža.

(Aero.rs)