Kina otkrila planove za supersonični putnički avion: Azijski naslednik Konkorda izaziva proizvođače iz SAD

   
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Skoro istovremeno sa prvoaprilskim letovima legendarnog supersoničnog aviona Konkord (Concorde) - koji se nisu dogodili ali su bili praćeni na servisima poput Flightradar24.com - o čemu je Aero.rs pisao, kineska državna vazduhoplovna kompanija COMAC (Commercial Aircraft Corporation of China, Ltd.) obelodanila je veoma ambiciozne planove za razvoj novog nadzvučnog putničkog aviona, preneli su kineski mediji. I izgleda da se ne šale.

Projekat aviona koji je nazvan COMAC C949, očigledno je deo šire kineske strategije da postane lider u oblasti brzih putovanja, a C949 se vidi kao jedan od ključnih koraka u toj ambiciji. Sa doletom od 11.000 kilometara, što je čak 50% više od Konkorda, ovaj mlaznjak bi mogao da postane izbor za luksuzne nadzvučne letove, dok bi pri tome pravio samo jednu dvadesetinu buke koju je stvarao Konkord, navode kineski izvori.

Nivo buke - uz neekonomičnost - bilo je jedno od najvećih ograničenja i razloga za povlačenje iz upotrebe Konkorda, a za C949 je veoma smelo navedeno da će njegova zvučna emisija biti “uporediva sa zvukom fena za kosu”.

Inženjeri COMAC-a, predvođeni poznatim stručnjakom za aerodinamiku Vu Daveijem, objavili su krajem marta neke osnovne detalje ovog aviona, a među planiranim glavnim poboljšanjima u odnosu na Konkord ističu se već pomenuto smanjenje buke i veći dolet. Povećani dolet treba da omogući C949 letove na dugim međunarodnim rutama, poput leta između Šangaja i Los Anđelesa, koji bi trajao samo pet sati.

Dizajn C949 uključuje brojne inovacije koje smanjuju uticaj aerodinamičkih sila. Trup aviona je oblikovan tako da menja oblik tokom leta, dok zakrivljeni središnji deo smanjuje udarne talase i odlaže njihov prelazak u zvučni prasak, odnosno “sonic boom”.

Dug, veoma zašiljeni nos ima ulogu da podeli primarni udarni talas na tri blaža impulsa, čime dodatno smanjuje buku. Osim toga, namenske aerodinamičke površine pomažu u smanjenju turbulencija izduvnih gasova. Sistem upravljanja avionom planira se da bude zasnovan na veštačkoj inteligenciji, kako bi se omogućilo efikasno upravljanje pri velikim brzinama.

C949, prema onome što je otkriveno o projektu, treba da ima dva motora smeštena u zadnjem delu, koji će omogućiti let brzinom od 1.6 Maha (brzine zvuka) u tzv. low-boom režimu i 1.7 Maha u eko režimu na visini od 16.000 metara.

C949 Foto: Comac

Osim što se očekuje da C949 bude izuzetno brz u odnosu na sve ostale podzvučne avione, inženjeri COMAC-a su osmislili i “dinamički” sistem za raspodelu goriva, koji balansira avion tokom leta pomoću 42.000 kilograma goriva raspoređenih u sedam rezervoara.

Planirana konfiguracija je između 28 i 48 putnika u biznis klasi (u poređenju sa 92 do 128 kod Konkorda). Jedan od izazova sa kojim se suočava COMAC - ali i budući korisnici - je da obezbedi ekonomsku isplativost upotrebe aviona. Dodatno, u široj javnosti postoji i zabrinutost za bezbednost nadzvučnog putovanja, posebno posle tragedije sa Konkordom 2000. godine.

Istini za volju, direktan uzrok jedine nesreće ovog aviona nema veze sa Konkordom. Ipak, COMAC je optimističan i procenjuje da bi broj putnika na nadzvučnim letovima mogao da dostigne 45 miliona godišnje, što je oko 1% globalnog broja avio-putnika.

COMAC planira da nadzvučni avion uđe u komercijalnu upotrebu 2049. godine, kada će se obeležiti 100 godina postojanja Narodne Republike Kine. Pre toga, planirano je uvođenje u upotrebu širokotrupnog C929 do 2027. godine i C939 kapaciteta 400 putničkih mesta do 2039. godine.

COMAC navodno istražuje i mogućnost projektovanja i proizvodnje “hibridnih svemirsko-vazdušnih letelica”, otvarajući nove horizonte u putovanju i kroz atmosferu i u svemiru – što bi moglo da izazove nezadovoljstvo američkog predsednika Donalda Trampa, primećuje Dejli mejl. On je tokom svog prvog predsedničkog mandata osnovao Američke svemirske snage i i dalje smatra da je svemir presudan za nacionalnu bezbednost.

Kineski proizvođač će morati da se takmiči na tržištu protiv nekoliko američkih startap kompanija koje takođe žele da naprave supersonični mlaznjak koji bi zamenio britansko-francuski Konkord, koji je bio sposoban sposoban da preleti Atlantski okean za samo tri sata.

Kompanija Spike Aerospace iz Masačusetsa razvija poslovni avion S-512 Supersonic Diplomat, predviđenog kapaciteta 12 do 18 sedišta i brzine 1.6 Maha, sa doletom skoro 500 km većim od COMAC C949.

Boom Supersonic, sa sedištem u Denveru, uspešno je izveo probni let svog tehnološkog demonstratora XB-1. Privatna kompanija razvija supersonični avion Overture koji planirano je da leti brzinom od 1.7 maha ali mu je dolet za sada ograničen na 7900 km.

Boom Supersonic već je obezbedio 130 narudžbina i prednarudžbina za Overture od avio-kompanija poput American Airlines, United Airlines i Japan Airlines.

Najave iz Kine izazvale su i reakcije sa druge strane Pacifika.

Blejk Šol, osnivač i vlasnik Boom Supersonic razvija komercijalni nadzvučni avion Overture, oglasio se na društvenim mrežama kako bi podelio svoje mišljenje o kineskim planovima.

“Kina je ušla u trku za nadzvučne letove. Ovaj dizajn očigledno još nije stvaran – ali neće još dugo ostati tako. Ipak, pobedićemo ih”, napisao je Šol.

Prvi čovek američke kompanije takođe je izrazio nezadovoljstvo što Zapad propušta svoju prednost u razvoju aviona: "Ni Boeing ni Airbus nisu predstavili novi mlaznjak već 20 godina. Avion je izumljen ovde, u SAD, ali sada posmatramo usporeni pad, dok se zapadna dominacija u vazduhoplovstvu rasipa bez ikakvog razloga. Moramo da izmišljamo i gradimo sledeću generaciju aviona upravo ovde, u SAD”, smatra Šol.

“Kineski nadzvučni avion neće biti ograničen propisima iz 1970-ih koji zabranjuju brže letove. Moramo prestati da sami sebi stojimo na putu ako želimo da očuvamo američko liderstvo u avijaciji”, napisao je dan kasnije.

Tehnološki demonstrator XB-1 kompanije Boom Supersonic je 28. januara ove godine prvi put probio zvučni zid tokom probnog leta. Ovaj let je takođe korišćen za testiranje takozvanog “boomless cruise” režima leta, u kojem, uprkos nadzvučnoj brzini, zvuk zvučnog udara ne dopire do tla.

konkord, British Airways Concorde G-BOAC Foto: Wikimedia/Eduard Marmet

Indikativno je da nijedan supersonični putnički avion, ni kineski ni američki koji je trenutno u razvoju ili bar razmatranju nije brži od 2 Maha, odnosno krstareće brzine od legendarnog Konkorda, kao i da su znatno manji - najveći među njima Overture predviđeno je može da preveze 64 do 80 putnika.

Iako je gotovo sigurno da će se do eventualne realizacije koja je oprezno targetirana za više od jedne decenije projekat kineskog nadzvučnog putničkog aviona suočiti sa brojnim tehničkim, tehnološkim i ekonomskim izazovima, kao što su potreba za visokom efikasnošću goriva i rešavanje sigurnosnih zabrinutosti, C949 je jasan signal kineske ambicije da preuzme vodeću ulogu u globalnoj industriji nadzvučnog putovanja.

(Aero.rs)

Video: LEGO Concorde: Poslastica za kolekcionare

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>