Rusija kriva za obaranje leta MH17, presudio Evropski sud za ljudska prava u Strazburu

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) u Strazburu presudio je da je Rusija odgovorna za obaranje putničkog aviona  kompanije Malezija erlajns (Malaysia Airlines) na letu MH17, koji je 17. jula 2014. godine pogođen raketom iznad istočne Ukrajine, pri čemu je poginulo svih 298 osoba u avionu. O nesreći je detaljno pisao i portal Aero.rs.

Presuda predstavlja prelomni trenutak u višegodišnjoj potrazi za međunarodnom pravdom, jer prvi put zvanično potvrđuje da je ruska država – a ne samo pojedinci ili separatističke grupe – odgovorna za tragediju. Sud je ocenio da je Rusija imala efektivnu kontrolu nad teritorijom iz koje je raketa ispaljena i da je time direktno umešana u incident.

Avion tipa Boing 777-200ER, koji je tog dana leteo iz Amsterdama ka Kuala Lumpuru, srušen je raketom zemlja-vazduh lansiranom iz sistema Buk, koji je prethodno dopremljen iz Rusije u oblast pod kontrolom proruskih pobunjenika u Donbasu. Nakon napada, lanser je vraćen na teritoriju Rusije, što je kasnije potvrđeno i međunarodnom istragom.

Među žrtvama je bilo 196 državljana Holandije, 38 Australijanaca, 43 Malezijca i državljani još devet zemalja. Let MH17 je leteo na standardnoj visini krstarenja iznad tada još otvorenog vazdušnog koridora, u skladu sa međunarodnim planom ruta, što dodatno naglašava odgovornost aktera koji su oborili civilni avion.

U obrazloženju presude, ESLJP je naveo da je Rusija, kroz podršku pobunjenicima u Donbasu i direktno prisustvo svojih vojnih i obaveštajnih struktura, faktički kontrolisala oblast sa koje je projektil ispaljen. Sud je posebno istakao „flagrantno nepoštovanje međunarodnog pravnog poretka uspostavljenog posle Drugog svetskog rata“.

Ova presuda usledila je posle suđenja u Holandiji iz 2022. godine, kojim su trojica optuženih – Rusi Igor Girkin i Sergej Dubinski, te Ukrajinac Leonid Harčenko – osuđeni u odsustvu na doživotne zatvorske kazne zbog svoje uloge u obaranju aviona. Međutim, ESLJP se bavi širim aspektom – odgovornošću države, a ne pojedinaca.

Pored Holandije, koja je predvodila istragu i podnela tužbu, slučaj su pred ESLJP iznele i druge strane, uključujući Ukrajinu. Sud je odlučio da ima nadležnost da sudi o događajima koji su se desili pre 16. septembra 2022. godine, kada je Rusija formalno isključena iz Saveta Evrope.

Malezijski avion MH17 suđenje Malaysia Airlines Flight MH17 Foto: Tanjug/AP

Presuda ESLJP izrečena je u periodu kada je poverenje u međunarodne pravne institucije pod velikim pritiskom, i šalje snažnu poruku o obavezi država da štite civilno vazduhoplovstvo, čak i u uslovima oružanih sukoba. Pored moralne satisfakcije za porodice žrtava, ona otvara mogućnost za dalje pravne i finansijske posledice po Rusku Federaciju.

Podsećamo, Organizacija za civilno vazduhoplovstvo Ujedinjenih nacija (ICAO) takođe je u maju 2025. godine zaključio da je Rusija prekršila međunarodno vazduhoplovno pravo, jer nije preduzela mere da spreči upotrebu oružja protiv civilnog aviona u letu, što predstavlja ozbiljno kršenje čikaške konvencije. O ovoj presudi mogli ste više da pročitate u posebnom tekstu na našem portalu.

(Aero.rs)

Video: Šta je novo na aerodromu "Nikola Tesla": Miodrag Mirković, komercijalni direktor

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mihailović

    11. jul 2025. | 15:18

    Po tome NATO je odgovoran za paljenje manastira, Srpski kuća i ubijanje Srba, miniranje autobusa punog Srba jer je NATO imao efektivnu kontrolu na Kosovu...čak su teroristu zaštitili prebacivši ga u Nemačku da ne bude osuđen za miniranje autobusa...

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>