Vreme čitanja: oko 1 min.
Hrvatska se sprema za dolazak Dassault Rafale
Vreme čitanja: oko 1 min.
HRZ bi do kraja ove godine trebalo da dobije četiri Dassault Rafala, dok će u 2024. i 2025. godini primiti po još četiri letelice
Dok hrvatski mediji prenose prve fotografije aviona Rafale sa oznakama nacionalnog vazduhoplovstva, sedam zastarelih lovaca Mig 21 preseljeno je iz Zagreba u Zadar.
Budući hrvatski Rafal B, očigledno dvosed koji služi za obuku pilota HRZ, viđen je na sletanju u bazu Sen Dizier sredinom septembra.
Hrvatsko vazduhoplovstvo (Hrvatsko ratno zrakoplovstvo - HRZ) trenutno vrši infrastrukturne pripreme u svojoj bazi na zagrebačkom aerodromu kako bi spremno dočekalo francuske Dassault Rafale. Dok traju radovi na izgradnji hangara i pratećih objekata, eskadrila MiG-ova 21 privremeno je izmeštena u Zadar.
Celokupna 191. eskadrila lovačkih aviona koju čini sedam operativnih MiG-ova 21 je u sredu 13. septembra prebačena u bazu 93. krila (ving - NATO formacija ranga vazduhoplovne brigade) na aerodromu Zemunik pored Zadara, prenosi Obris. Hrvatska lovačka avijacija, makar jedan njen deo, trebala bi da ostane u Zadru sve dok se radovi na Plesu ne završe.
U Zagrebu se trenutno grade hangari za smeštaj aviona, skladište za rezervne delove, radionica za servisiranje motora kao i zgrada gde će biti smešten simulator letenja, piše Zamaaero.
Hrvatska je sredinom 2021. godine kupila dvanaest Dassault Rafale aviona, a radi se o korišćenim vazduhoplovima koji su leteli za francusko ratno vazduhoplovstvo (Armée de l'air et de l'espace). Eskadrila letelica je Hrvatsku koštala 999 miliona evra, a u njenom sastavu će biti deset jednoseda i dva dvoseda.
Rafal je višenamenski dvomotorni lovac četvrte generacije, koji je dizajniran da bude okosnica francuskog ratnog vazduhoplovstva do 2040. godine. Namenjen je da ravnopravno izvršava zadatke protivvazdušne odbrane, premoći u vazdušnom prostoru i dejstva vazduh-zemlja. Za ovaj avion interesovanje je pokazala i Srbija: o kupovini eskadrile Rafala, koja bi pojačala operativne sposobnosti našeg ratnog vazduhoplovstva, pregovara se već više od godinu dana
(Aero.rs/AŠ/AB)
Video: RV i PVO Vojske Srbije na aeromitingu povodom 100 godina avijacije u Severnoj Makedoniji
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
534
Šta će im? Koga da bombarduju kad srba više nema? Da prskaju voćnjake?
Podelite komentar
zika
cujem da hrvati u vojvodini zele odcepljenje imaju nekog svog'mileta martica' pa da ih zastite!
Podelite komentar
Splićo
Poslovica kaže: tko ne hrani svoju vojsku, hraniti će tuđu. Zato su avioni tu
Podelite komentar