Vreme čitanja: oko 2 min.
Španci daju 500 miliona evra za razvoj SIRTAP drona: Srbija zainteresovana za učešće u projektu
Vreme čitanja: oko 2 min.
Prvi let SIRTAP drona očekuje se 2025. godine, a špansko ministarstvo odobrane je saopštilo da će sistem ući u upotrebu 2026. godine
Ministarstvo odbrane Španije potpisalo je ugovor sa Airbusom za razvoj i nabavku novih SIRTAP sistema. Oružane snage Španije trebale bi da dobiju skoro 30 novih dronova, komandne stanice kao i simulatore za nove bespilotne letelice.
Kompanija Airbus i špansko ministarstvo odbrane potpisali su ugovor za razvoj i kupovinu SiRTAP taktičkog besposadnog sistema u sredu 29. novembra. Posao vredan 495 miliona evra predviđa isporuku ukupno devet sistema španskim oružanim snagama.
Svaki sistem sastoji se od po tri bespilotne letelice kao i jednog komandne stanice što znači da bi Španci u budućnosti mogli da raspolažu sa ukupno 27 vazduhoplova.
Obuka vojnog osoblja vršiće se u dva simulatora koja je Madrid takođe naručio, navodi se u saopštenju Airbusa.
Prvi let SIRTAP drona očekuje se 2025. godine, a špansko ministarstvo odobrane je na svom X (nekadašnji Twitter) nalogu saopštilo da će sistem ući u upotrebu 2026. godine.
SIRTAP (Sistema Remotamente Tripulado de Altas Prestaciones) bi prema najavama Airbusa trebao da se koristi za obaveštajne misije kao i zadatke nadzora i izviđanja. Procenjuje se da bi letelica trebala da ima dolet od 2.000 kilometara kao i da bi u vazduhu mogla da provede više od 20 sati.
Sistem će biti namenjen nadzoru danju i noću kao i izviđanju u zahtevnim vremenskim uslovima, navodi se u saopštenju Airbusa. U budućnosti, ovaj taktički dron će moći da funkcioniše zajedno sa drugim vojnim platformama.
Pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse dr. Nenad Miloradović je u julu izjavio da Srbija i Airbus razmatraju modalitet potencijalne industrijske saradnje kada je u pitanju SIRTAP program, preneo je Defense News.
Kao jedan od faktora koji SIRTAP može učiniti privlačan Srbiji su predviđeni relativno niski troškovi proizvodnje i nabavke letelica. Ovaj sistem zamišljen je kao jeftinija opcija za ratna vazduhoplovstva koja ne raspolažu velikim budžetima, piše Defense News.
Srpska namenska industrija ima iskustva u projektovanju i izradi bezposednog sistema Pegaz, koji je radjen u kooperaciji sa kineskom vojnom industrijom, kao i manjih BPL domaće proizvodnje. Vojska Srbije već koristi dronove CH-92 i od skoro CH-95 kineske proizvodnje
(Aero.rs)
Video: BEOAVIA - Udruženje studenata vazduhoplovstva
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.