![Huti, Jemen, Crveno more Huti, Jemen, Crveno more](https://xdn.tf.rs/2024/01/12/tan2024-01-12085118752-670x447.jpg)
Šta do sada znamo o udarima na Hute: Horneti, Growleri, Eurofighter Typhoon, laserski vođene bombe...
Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo su zajedno i u saradnji sa drugim saveznicima u noći između 11. i 12. januara izvršile prve napade na položaje militantske organizacije Huti u Jemenu.
Vojna operacija SAD i UK usledila je nakon višemesečnih napada Huta na brodove u Crvenom moru zbog čega je, kako poručuju sa Zapada, bila ugrožena svetska trgovina. Udari na položaje Huta u Jemenu izvršeni su kako sa mora tako i iz vazduha, a tokom cele akcije angažovano je desetine aviona i brodova.
Precizni udari na položaje Huta
Sukob savezničnih snaga i Huta započeo je i pre 11. januara ali je karakter vojnog okršaja bio znatno drugačiji. Jemenski pobunjenici su u nedeljama pre velike vojne operacije navodno targetirali vojne i civilne brodove u Crvenom moru.
Jedan od takvih napada zabeležen je 9. januara, a Huti su prema tvrdnjama oružanih snaga SAD i UK koristili bespilotne letelice kao i protivbrodske krstareće rakete. Savezničke snage neutralisale su ove pretnje i prijavile da je uništeno 18 dronova i raketa, prenosi The Aviationist.
Najveći okršaj ipak je usledo dva dana kasnije. Nakon navodnog pokušaja Huta da uništi teretno plovilo uz pomoć protivbrodske krstareće rakete, SAD i UK su zajedno sa snagama Australije, Kanade, Holandije i Bahreina pokrenule koordinisanu vojnu operaciju. Saveznici su u noći između 11. i 12. januara izvršili precizne udare na desetine hutskih baza na zapadu Jemena.
Operaciju je organizovala američka Centralna komanda (CENTCOM) zadužena, između ostalog, za vojna delovanja na Bliskom istoku. Centralna komanda saopštila je da su u Jemenu gađani vojni radari, protivvazdušni sistemi, lanseri raketa kao i skladišta naoružanja.
SAD su tokom napada angažovale desetine brodova i aviona, a najznačajniji je svakako nosač CVN-69 USS Dvajt D. Ajzenhauer . Sa njega su tokom noći poleteli F/A-18 Super Hornet borbeni avioni kao i EA-18G Growler (VAQ-130 eskadrila) namenjeni elektronskom ratovanju, piše The Aviationist.
SAD su u napadu koristile preko 15 F/A-18 Super Hornet aviona.
Na video snimku objavljenom na X (nekadašnji Twitter) nalogu CENTCOM-a, vidi se i klip poletanja Northrop Grumman E-2 Hawkeye - aviona namanjenog ranom upozoravanju. Ove letelice navodno pripadaju VAW-123 eskadrili.
On Jan. 11 at 2:30 a.m. (Sanaa time), U.S. Central Command forces, in coordination with the United Kingdom, and support from Australia, Canada, the Netherlands, and Bahrain conducted joint strikes on Houthi targets to degrade their capability to continue their illegal and… pic.twitter.com/bR8biMolSx— U.S. Central Command (@CENTCOM) January 12, 2024
Američkim vojnim avionima pridružili su se oni iz flote kraljevskog ratnog vazduhoplovstva (Royal Air Force - RAF) Ujedinjenog Kraljevstva. Napad na Hute izvelo je četiri Eurofighter Typhoon FGR.Mk4 iz vazduhoplovne baze Akrotiri na Kipru, navodi se u saopštenju britanske vlade.
Podršku borbenim letelicama pružala je leteća cisterna Airbus A330 MRTT Voyager. Udari Britanaca izvršeni su Paveway IV laserski vođenim bombama za koje UK tvrdi da su korišćene u napadu na dve mete u gradovima Bani i Abs.
U napadu SAD i Velike Britanije na položaje Huta pogođeno je 28 lokacija i više od 60 ciljeva, piše Tanjug. Preko 100 komada precizne municije različitih vrsta korišćeno je u napadu na Hute.
Veliki doprinos savezničkoj akciji dale su i mornaričke komponenta oružanih snaga SAD i UK. Mada se ne može sa sigurnošću utvrditi koji su tačno brodovi učestvovali u operaciji USS Philippine Sea, USS Gravely, USS Mason, USS Carney, USS Florida i USS Laboon trenutno patroliraju nemirnim vodama oko Jemena, tvrdi Stars and Stripes. U napadu na Hute je korišćena i podmornica, piše ovaj portal pozivajući se na Associated Press.
Drugi napad
Uprkos snažnim i čini se preciznim udarima na vojne mete pobunjenika, Huti ipak nisu odustali od novih napada. U danima nakon napada, Huti su navodno izveli nekoliko novih napada na brodove u Crvenom moru.
![US Navy USS Carney US Navy USS Carney](https://xdn.tf.rs/2024/01/15/usnavy060124-n-2736o-002theguidedmissiledestroyerusscarneyddg64preparestocomealongsidetheamphibioustransportdockshipusssanantoniolpd17-460x0.jpg)
Isto je izazvalo reakciju SAD i već u noći između 12. i 13. januara, Huti su se ponovo našli na meti američkih raketa. CENTCOM je saopštio da je razarač USS Carney ispalio Tomahawk krstareće rakete na radarsku stanicu pobunjenika.
Veća vojna akcija poput one od 12. januara nije usledila.
(Aero.rs)
Video: Havaji: Izvlačenje nasukanog aviona P-8 Poseidon iz mora
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.