
Kina porinula u more novi brod: Sečuan - nosač aviona, uporište bespilotnih letelica
Kina je porinula svoj prvi brod nove generacije za amfibijske desantne operacije, dodajući moćan i tehnološki napredan ratni brod brzo rastućoj mornarici zemlje, javlja CNN.
Brod za amfibijske operacije tipa 076 porinut je u petak na svečanosti u brodogradilištu u Šangaju, saopštila je Ratna mornarica Narodnooslobodilačke vojske Kine.
Brod, nazvan Sečuan po jugozapadnoj kineskoj provinciji, razvijen je nezavisno i opisan je kao "ključni resurs" za unapređenje transformacije mornarice i povećanje njenih sposobnosti za dugotrajne operacije.

Kina, koja već poseduje najveću mornaricu na svetu, gradi nosače aviona i velike ratne brodove zapanjujućim tempom dok nastoji da projicira moć daleko izvan svojih obala i sustigne vojnu nadmoć SAD-a.
Sa punim deplasmanom od preko 40.000 tona, tip 076 spada među najveće brodove za amfibijske operacije na svetu, sa poletno-sletnom palubom pune dužine, navodi CNN.

Najvažnija karakteristika je elektromagnetni katapultni sistem, koji omogućava brodu da nosi avione sa fiksnim krilima uz helikoptere i amfibijsku opremu, tipične za ovu vrstu broda.
Elektromagnetni katapultni sistem omogućiće tipu 076 da lansira veće i teže avione nego što bi to bilo moguće bez ove tehnologije. To znači da avioni mogu nositi više goriva – što povećava njihov domet i domet broda kao platforme za borbu – kao i više bombi ili raketa, čineći avione smrtonosnijim.

Samo jedan drugi ratni brod u službi širom sveta, najnoviji nosač aviona američke mornarice, USS Gerald R. Ford, koristi elektromagnetni katapultni sistem.
Najnoviji kineski nosač aviona, Fudžijan, prikazan na slici ispod, koji je trenutno u fazi morskih proba i još nije zvanično pušten u upotrebu, takođe ima elektromagnetni sistem.

Izveštaj Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS) iz ove godine sugeriše da bi tip 076 mogao biti korišćen kao velika platforma za bespilotne letelice.
„Ako se ograniči na bespilotne sisteme, vazdušna flota tipa 076 biće izuzetno sposobna. Kina poseduje napredan i rastući arsenal bespilotnih letelica, uključujući stelt borbeni dron GJ-11, izviđački dron WZ-7 i udarni UCAV CASC Rainbow, između ostalih“, navodi se u avgustovskom izveštaju CSIS-a, koji se zasniva na satelitskim snimcima broda u izgradnji.

Što se tiče ostalih sposobnosti tipa 076, izveštaj CSIS-a kaže da se očekuje da će imati helikoptere i amfibijske desantne čamce, koji mogu prevoziti preko 1.000 marinaca. Karl Šuster, vojni analitičar i bivši kapetan američke mornarice, istakao je da veličina broda šalje jasnu poruku.
„To pokazuje posvećenost mornarice Kineske narodnooslobodilačke armije ekspedicionim i amfibijskim ratnim operacijama i njenu rastuću sposobnost da ih sprovodi“, rekao je on, dodajući da to naglašava konkurenciju između dve najveće pomorske sile na svetu, Kine i Sjedinjenih Država.
(Aero.rs)
Video: Air Serbia Airbus A319 na aerodromu Nikola Tesla
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.