Rasprodaja vojne opreme: Crna Gora prodaje avione Super Galeb i helikoptere Gazela

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Ministarstvo odbrane Crne Gore raspisalo je “tender za izbor procenjivača stare vojne imovine koje je planirana za prodaju”, očigledno u još jednom pokušaju da se najmanja država nastala raspadom nekadašnje Jugoslavije reši neperspektivnih sredstava koje je nasledila od zajedničke države.

Tender obuhvata i školsko-borbene avione Super Galeb, kao i helikoptere Soko / Aerospatiale SA341/2 Gazela, oklopna vozila, protivazduhoplovne topove Bofors i višecevne lansere raketa (VBR u srpskoj, a MRLS u NATO terminologiji) i municiju.

“Vrednost tendera koji je podeljen u nekoliko partija je 50.000 evra sa PDV-om, a rok za završetak posla je od mesec do dva meseca od dana sklapanja ugovora sa najpovoljnijim ponuđačem”, navode podgoričke Vijesti.

Crna Gora Gazela helikopter Foto: Flickr.com/SHAPE NATO

Na prodaju deset helikoptera Gazela…

Traži se usluga procene vrednosti za deset Gazela “sa pripadajućim naoružanjem, opremom i kontingentom rezervnih delova”. Vijesti podsećaju da su helikopteri tog tipa pre nekoliko godina, nakon dva udesa i manjih incidenata, povučeni iz operativne upotrebe u vazduhoplovstvu Vojske Crne Gore. Od tada se helikopteri nalaze uskladišteni u hangarima na vojnom aerodromu u Golubovcima.

Prema dugoročnom planu razvoja odbrane za period od 2019. do 2028. bilo je planirano da u operativnoj upotrebi VCG, nakon remonta i modernizacije, ostanu samo četiri helikoptera tipa SA342 u njegovoj naoružanoj protivoklopnoj varijanti Gama, ali se i od toga odustalo, navode Vijesti. Ovom odlukom Crna Gora se oprostila od - makar lake - borbene komponente avijacije.

Vojska Crne Gore namerava da u “dogledno vreme naoruža i opremi za izvođenje jednostavnijih zadataka borbene podrške pešadijskim jedinicama dva od tri svojih postojećih srednjih višenamenskih helikoptera tipa Bell-412 EP/EPI”, navodi ovaj izvor uz napomenu da oni “nisu ni izbliza tako pogodni za protivoklopnu borbu kao što je to bio slučaj sa naoružanim Gazelama”.

Gama (Gazela - MALjutka) varijanta Gazele koja je razvijena u SFRJ, može poneti do četiri protivoklopne vođene rakete Maljutka 9M14M (NATO oznaka AT-3 Sagger) i četiri protivvazduhoplovne rakete Strela 2M 9K32 (SA-7 Grail). Maksimalni domet Maljutke kojom se upravlja "preko žice" je 3.000 metara.

Za procenu vrednosti deset helikoptera i rezervnih delova za te helikoptere, Ministarstvo odbrane je predvidelo iznos od 15.000 evra bez PDV-a. Na prodaju će biti ponuđen i stok delova koji je preostao posle prodaje četiri helikoptera MI-8, “ukupno 152 stavke”. Ovi helikopteri - serijskih brojeva 12302, 12303, 12354 i 12361, navodi key.aero - su prodati u Kirgistan u neispravnom stanju, ali su najmanje dva posle remonta u Ukrajini ponovo poletela. Za procenu vrednosti delova za Mi-8 predviđen je iznos od 3.000 evra bez PDV-a.

… i Super galebovi G-4

Crna Gora namerava da proda i dva - takođe neoperativna - školsko-borbena aviona tipa Soko G-4 Super galeb koji su povučeni iz operativne upotrebe pre desetak godina, kao i kontingenta rezervnih delova za njih, koji broji ukupno 3.628 stavki, za što je predviđen iznos od 4.000 evra bez PDV-a.

Super galeb G-4 Crna Gora Salinger Igor

Kada je prošle godine Crna Gora odlučilo da donira Sloveniji za potrebe izlaganja u muzeju, o čemu je Aero.rs pisao jedan Super Galeb i jednu Gazelu, tada je G-4 procenjen na 963.000 evra, a Gazela 31.540 evra.

Ministarstvo odbrane je još 2016. ove letilice oglasila suvišnim i pokušala da ih proda, a na nekoliko organizovanih prodaja nije bilo zainteresovanih za kupovinu aviona i helikoptera.

Crna Gora vazduhoplovna sila: Izlaskom iz SCG nasledili “pola avijacije”

U Crnoj Gori je, posle raspada Državne zajednice Srbije i Crne Gore, ostalo 17 Super galeba G-4 i 15 helikoptera Gazela. Crna Gora je po sporazumu o podeli imovine sa Srbijom nasledila svu pokretnu imovinu Vojske SCG koja se u tom trenutku našla na njenoj teritoriji.

RViPVO Salinger Igor/MC Odbrana

Ovolika disproporcija veličine crnogorske teritorije i broja vazduhoplova posledica je činjenice da je u Podgorici bila bazirana 172. Vazduhoplovna brigada namenjena i za obuku pilota Vojno-vazduhoplovne akademije, pa samim tim i većina operativnih školsko-borbenih aviona G-4 Super Galeb i zavidan broj helikoptera Gazela koji su se takođe koristili za obuku.

Aprila 2010. godine potpisan je sporazum pa je Srbiji ustupljeno šest aviona G-4 i rezervni delovi za helikoptere Mi-8 u zamenu za deonice preduzeća Novi prvoborac, aerodromsku opremu i određenu tehničku dokumentaciju. Šest Super galebova preletelo je u Srbiju i oni su posle remonta uključeni u sastav RViPVO Vojske Srbije.

(Aero.rs)

Video: 714. protivoklopna helikopterska eskadrila: Obuka na helikopterima Gama

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>