![Iranski nosač dronova IRIS Shahed Bagheri Iranski nosač dronova IRIS Shahed Bagheri](https://xdn.tf.rs/2025/02/10/iranski-nosac-dronova-4-670x447.webp)
Genijalno rešenje ili puka propaganda: Iran pretvorio teretni brod u nosač dronova
Iran je konačno prikazao novo, dugo najavljivano plovilo u svojoj ratnoj mornarici - nosač dronova Šehid Bageri (IRIS Shaheed Bagheri) nazvan po jednom od osnivača Iranske revolucionarne garde, Hasanu Bageriju, ubijenom 29. januara 1983. u Iransko-iračkom ratu.
Radi se, zapravo, o nekadašnjem teretnom brodu specijalizovanom za transport kontejnera dugom 240 metara, koji je konvertovan u nosač dronova i helikoptera, sa rampom (skakaonicom) na pramcu karakterističnom za rusku "školu" nosača.
Na snimcima koji su dostupni, na palubi nosača vide se dronovi dizajnirani na osnovu modela iranskog aviona pete generacije Kaher 313, koji je projektovan još pre 12 godina, ali je dugo izazivao podsmeh u stručnoj javnosti zbog loših konstruktorskih rešenja, piše TWZ.
Nove slike i video snimci Šehida Bagerija objavljeni su povodom ceremonije kojom je formalno uveden u službu mornaričkog odeljenja Iranske Revolucionarne garde (IRGC).
Prepravka ovog "nosača" iz komercijalnog kontejnerskog broda navodno je započeta u maju 2022. godine, a probna plovidba u novoj konfiguraciji počela je u novembru prošle godine.
Eksperti za iransko naoružanje uočili su snimke modifikovanog drona Ababil-3 sa kukom za zasustavljanje na platformi nosača koja ne može da se uvuče tokom leta. Ovaj dron ima dva mala turbo-mlazna motora, po jedan ispod svakog krila, što bi moglo da poboljša performanse pri operacijama sa kratke letne palube bez katapulta. Radi se o već etabliranom dronu za izviđanje i manje borbene misije, koji je u aktivnoj službi u Iranu i kod drugih korisnika na Bliskom istoku.
"Zvezde" iranskog nosača dronova su svakako modeli JAS-313 koji su nalik na već pomenuti Kaher 313, koji je kao Q-313 i F-313, prvi put prikazan javnosti 2013. godine, ali je široko osporavan i ismevan kao nefunkcionalan dizajn koji nikada nije leteo.
Na palubi Šahida Bagerija takođe su primećeni i drugi tipovi dronova, kao što je Mohadžer-6, još jedan popularan iranski model koji se koristi u Iranu i širom sveta, uključujući i rusku vojsku. Na snimcima se vide i američki helikopteri Bell Model 206 i Model 212, kao i ruski Mi-17, koji operišu sa letne palube. Uprkos snimku lifta za podizanje letelica, još uvek nisu objavljeni prikazi unutrašnjih hangara.
Pored sposobnosti za vazdušne operacije, novi snimci Šahida Bagerija pokazuju mogućnost lansiranja i prihvatanja malih čamaca pomoću dizalica iza velikih vrata na bokovima trupa. IRGC mornarica je poznata po taktici upotrebe rojeva malih čamaca naoružanih raketama i drugim oružjem. Postoje tvrdnje da brod može lansirati bespilotna površinska i podvodna vozila (USV i UUV).
Šahid Bageri poseduje sopstveno naoružanje, uključujući lansere na krmi koji izgledaju kao platforme za protivbrodske krstareće rakete, kao i kupolu sa automatskim topom na pramcu.
Iza glavne nadgradnje, na krmi broda, nalazi se veliki otvoreni prostor koji može služiti za razne namene – kao dodatna letna paluba za helikoptere i dronove sa vertikalnim poletanjem i sletanjem, kao i za dodatne lansere raketa, posebno one u kontejnerskom formatu.
(Aero.rs)
Video: 714. protivoklopna helikopterska eskadrila: Obuka na helikopterima Gama
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.