
Gde plovi ovaj brod: Stalni problemi prave glavobolju na britanskim nosačima aviona
Iako su najveći ratni brodovi ikada napravljeni u službi Ujedinjenog Kraljevstva, britanski nosači aviona suočavaju se sa brojnim tehničkim problemima, nedostatkom aviona i brodova za podršku, što u značajnoj meri ograničava njihove sposobnosti.
Nosači aviona klase Kraljica Elizabeta dizajnirani su da Velikoj Britaniji omoguće modernu udarnu nosačku grupu, a ova klasa se sastoji od dva broda: HMS Queen Elizabeth (Kraljica Elizabeta - koja je trenutno na remontu) i HMS Prince of Wales (Princ od Velsa).
Za razliku od prethodne klase nosača Invincible u kojoj su brodovi bili manji i prvenstveno namenjeni protivpodmorničkom ratovanju, aktuelni nosači aviona su napravljeni za globalnu projekciju sile.
Oni imaju deplasman od oko 65.000 tona (koja je trostruko veća od prethodne klase), poletnu "skijašku" rampu za lansiranje F-35B stelt lovaca, ali i dva mosta - jedan je namenjen za upravljanje brodom, a drugi za letačke operacije.
Za razliku od američkih nuklearnih nosača, britanska klasa koristi gasne turbine i dizel motore, što omogućava domet od 10.000 nautičkih milja bez dopune goriva.
HMS Queen Elizabeth uveden je u službu 2017. godine, ali se do sada suočio sa velikim brojem problema, pa je HMS Prince of Wales (uveden u službu dve godine kasnije, 2019.)morao da preuzme aktivniju ulogu, iako je trebalo da bude neka vrsta rezerve.
Zbog kvara na pogonskom sistemu, ali i drugih poteškoća prvi nosač se trenutno nalazi na remontu, baš u vreme kad je komandu nad njim preuzela Kler Tomson, prva žena zapovednik ovako velikog broda u Velikoj Britaniji, o čemu je portal Aero.rs pisao.
Glavna, udarna "pesnica" britanskih nosača su avioni F-35B, ali nabavka dodatnih aviona za ove brodove kasni, a tu je i preskupo održavanje koje značajno utiče na broj operativnih aviona. Velika Britanija je prvobitno planirala 138 F-35B, ali je trenutno u aktivnoj upotrebi samo mali deo tog broja.
Najzad, strateški gledano, Kraljevska mornarica ima premalo "pratećih brodova" - razarača i fregata - za zaštitu nosača u borbenim zonama. U sredinama visokog rizika, ovo bi moglo značajno ugroziti opstanak nosača. Za buduću efikasnost nosača, Velika Britanija će morati da poveća svoj budžet za odbranu, obezbedi dovoljan broj eskortnih brodova i reši probleme sa F-35B avionima.
(Aero.rs)
Video: Air Serbia Airbus A319 na aerodromu Nikola Tesla
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srebrni
Idealna i lagana meta za sve vrste oruzja.Steta ovolikog gvozđa da truli na dnu nekog mora ili okeana...
Podelite komentar