Sudar plutajućeg aerodroma kod Sueca: Američki nosač aviona Hari S. Truman oštećen kod Egipta

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Američki nosač aviona “Hari S. Truman” (USS Harry S. Truman) sudario se sa trgovačkim brodom “Bešiktaš-M” u blizini egipatske luke Port Said u sredu, 12. februara 2025. godine, oko 23:46 po lokalnom vremenu. Incident se dogodio dok su oba plovila bila u pokretu. Među posadom nosača aviona, nije bilo povređenih niti je došlo do prodora vode ili oštećenja pogonskih sistema. Ni na trgovačkom brodu takođe niko nije povređen. “Hari S. Truman”, baziran u Norfolku u Virdžiniji, u septembru je raspoređen u regione Sredozemlja i Bliskog istoka, kretao se sa Krita ka Crvenom moru.

Prema izveštajima, “Hari S. Truman” je čekao ulazak u Sueski kanal kako bi se vratio u Crveno more. Oštećenja na nosaču aviona su iznad vodene linije, a da li imaju uticaj na njegove operativne funkcije još uvek nije poznato. Brod “Bešiktaš-M” je takođe oštećen, ali je ostao operativan. U trenutku sudara, oko 100 brodova se nalazilo u luci Port Said.

Nosač aviona USS Hari S. Truman Foto: Stocktrek Images, Inc. / Stocktrek / Profimedia

“Hari S. Truman” – plutajući grad na moru

Nosač aviona “Hari S. Truman” (CVN-75) pripada klasi Nimitz i jedan je od najvećih ratnih brodova na svetu. Ovaj gigant dugačak 332 metra, sa težinom od 97.000 tona, pokreću dva nuklearna reaktora Westinghouse A4W, koja mu omogućavaju da plovi bez potrebe za dopunom goriva čak 25 godina. Njegova maksimalna brzina prelazi 30 čvorova (56 km/h), a posadu čini oko 5.000 ljudi, uključujući pilote, tehničare, lekare i logističku podršku.

Na palubi nosača može se smestiti do 75 aviona i helikoptera, među kojima su F/A-18 Super Hornet, E/A-18G Growler, E-2 Hawkeye i MH-60 Seahawk. Ove letelice se lansiraju pomoću četiri parna katapulta, koja omogućavaju brzo izvođenje borbenih misija. Hangari ispod glavne palube služe za skladištenje i remont aviona, a brod poseduje i specijalizovane radionice za popravku složenih elektronskih i mehaničkih sistema.

Pored svoje vojne uloge, “Hari S. Truman” funkcioniše kao pravi plutajući grad, sa svim potrebnim sadržajima za višemesečne misije na otvorenom moru. Brod poseduje bolnicu sa hirurškim salama, stomatološkom ordinacijom i apotekom, a dnevno se priprema čak 18.000 obroka u brodskim kuhinjama. Posada na raspolaganju ima teretanu, bioskop, internet kafe, prodavnice i poštu, a zanimljivo je da svaki američki nosač aviona ima sopstvenu poštansku adresu i ZIP kod, što omogućava mornarima da primaju i šalju pisma i tokom dugih misija.

Da bi posada imala dovoljno vode, brod je opremljen desalinizatorima koji svakog dana mogu da proizvedu više od 1.500 kubnih metara pitke vode, što je ekvivalentno količini potrebnoj za snabdevanje manjeg grada.

Nosač aviona USS Hari S. Truman Foto: Stocktrek Images, Inc. / Stocktrek / Profimedia

Nasleđe “Harija S. Trumana”

Nosač aviona “Hari S. Truman” nazvan je po 33. predsedniku Sjedinjenih Američkih Država, čoveku koji je doneo odluku o upotrebi nuklearnog oružja i bio ključna figura u posleratnom oblikovanju sveta. Od kada je porinut 1996. godine i primljen u aktivnu službu 1998, “Truman” je učestvovao u brojnim vojnim operacijama širom sveta, uključujući misije u Persijskom zalivu i podršku operacijama protiv ISIS-a na Bliskom istoku.

Nosač aviona USS Hari S. Truman Foto: Stocktrek Images, Inc. / Stocktrek / Profimedia

Ovaj nosač aviona poznat je po svojoj izdržljivosti i sposobnosti da neprekidno obavlja operacije tokom višemesečnih misija. Njegova posada, često nazivana “Trumanovim ratnicima”, ima reputaciju jedne od najobučenijih unutar američke mornarice.

Iako incident kod Egipta verovatno neće ozbiljno uticati na operativnu sposobnost broda, on je podsetnik na složenost i rizike pomorske navigacije, čak i za najnaprednije vojne brodove današnjice.

(Aero.rs)

Video: Air Serbia Airbus A319 na aerodromu Nikola Tesla

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>