
Kina poslala borbene avione u Egipat na vojnu vežbu Orlovi civilizacije 2025
Kinesko ratno vazduhoplovstvo (PLAAF) poslalo je više tipova aviona u Egipat, kako bi sa tamošnjim ratnim vazduhoplovstvom učestvovalo u vežbi Orlovi civilizacije 2025. Ovo je prva taktička obuka dogovorena između Pekinga i Kaira.
Prema navodima kineskih medija, PLAAF je u Egipat poslao tanker za dopunu gorivom u vazduhu Y-20U, avion za rano upozoravanje i kontrolu KJ-500, kao i lovce J-10B/C iz 18. i 177. vazduhoplovne brigade. Egipat u ovoj vežbi koristi svoje višenamenske lovce MiG-29M/M2 Fulcrum.
Za razliku od kratkotrajnih manevara koje sprovode zapadne zemlje, vežba Orlovi civilizacije počela je u nedelju, 19. aprila, a trajaće do sredine maja kako bi se - prema kineskom javnom servisu na engleskom jeziku (CCTV) "povećao tehnički i taktički nivo jedinica sa be strane, št ima značaj za unapređenje saradnje i jačanje međusobnog poverenja između dve vojske".
Vežba se održava u bazi oko 100 kilometara zapadno od Sueckog zaliva i omogućiće Egiptu saradnju sa nekim od najboljih kineskih platformi za rano upozoravanje i kontrolu iz vazduha, njihovim osnovnim višenamenskim lovcem i relativno novim tankerom za dopunu goriva, piše portal The War Zone. Premeštanje svih tih aviona, opreme i ljudstva iz Kine takođe pokazuje sve veće kineske sposobnosti za globalnu vazdušnu mobilnost.
Takođe se sugeriše da Kina ovom vežbom može da trenira protiv relativno modernih MiG-29 aviona, koji i dalje predstavljaju osnovu lovačke flote indijskog vazduhoplovstva i mornarice. Sve se to odvija u trenutku kada se pojavljuju kontradiktorne tvrdnje o tome da li Egipat planira da kupi kineske J-10C avione, dok se američka pažnja sve više povlači iz Afrike.
Na geopolitičkom nivou, vežba Orlovi civilizacije 2025 Kini pruža pristup važnom savezniku SAD-a na Bliskom istoku u trenutku pojačanih regionalnih tenzija i rastuće nesigurnosti u pogledu američke pouzdanosti kao glavnog bezbednosnog partnera.
Egipat, koji je prošle godine primio gotovo 1,5 milijardi dolara američke vojne pomoći, nalazi se između želje da tu podršku zadrži i protivljenja zahtevima Trampove administracije za deportaciju stanovnika Gaze, gde Izrael i Hamas vode brutalan rat od 7. oktobra 2023. godine. Egipat je ključni akter u pokušajima da se taj sukob zaustavi, pomažući u pregovorima o prekidu vatre koji se u međuvremenu urušio.

U svetlu mogućih velikih smanjenja strane pomoći zemljama poput Egipta, Kairo bi mogao da vidi Peking kao alternativu američkoj „velikodušnosti“ i uslovima koji je prate. Bivši komandant američke Centralne komande dao je svoj komentar:
„Ne mislim da ova vežba predstavlja neku neposrednu značajnu pretnju za nas – ali je podsetnik da i naši partneri (u ovom slučaju Egipat) imaju izbora,“ rekao je penzionisani general Džozef Votel, sadašnji viši vojni saradnik u Institutu za Bliski istok. „Očigledno je da Kina pokušava da poveća svoj uticaj među zemljama koje već imaju čvrste veze sa SAD-om, kako bi bila viđena u pozitivnijem svetlu. To je povezano sa željom da se predstave kao alternativa SAD-u u snabdevanju vojnim sistemima. U tom smislu, Kina će se truditi da se predstavi kao brži i efikasniji snabdevač i partner od Sjedinjenih Država.“
(Aero.rs)
Video: Red Flag 24
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.