Sjedinjene Države razmišljaju o trajnom slanju aviona F-35 Lajtning u Južnu Koreju

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Sjedinjene Američke Države razmatraju mogućnost stalnog raspoređivanja aviona F-35A Lajtning II, lovaca sa stealth tehnologijom u južnokorejskoj vazduhoplovnoj bazi Kunsan.

Time bi američki vazduhoplovni kapaciteti na Korejskom poluostrvu, koji trenutno u velikoj meri zavise od aviona F-16 Fajting Falkon, bili u mnogome unapređeni.

Dok su F-35A do sada bili privremeno raspoređivani radi zajedničkih vežbi, njihovo stalno prisustvo predstavljalo bi stratešku promenu, obezbeđujući napredne sposobnosti pete generacije u jednom od najnestabilnijih regiona sveta, piše portal Global Defense News.

F 35 Lightning II South Korea Foto: KIM Jae-Hwan / Zuma Press / Profimedia

Istina, Južna Koreja raspolaže sa 40 aviona pete generacije američkog proizvođača Lokid Martin: oni su u sastavu 151. i 152. borbene eskadrile Ratnog vazduhoplovstva Republike Koreje, ali se sada vode razgovori o "pojačanju" američkog kontingenta.

Seul je 2014. godine platio 6,8 milijardi dolara kako bi Lajtning II bio u potpunosti integrisan u južnokorejski  sistem protivvazduhplovne odbrane. Uvođenje američkih F-35A na stalnoj osnovi poboljšalo bi interoperabilnost, ojačalo kombinovanu borbenu spremnost i pružilo značajno pojačanje u oblasti vazdušne nadmoći.

F 35 Lightning II South Korea Foto: Kim Jae-Hwan / Zuma Press / Profimedia

Sjedinjene Države trenutno održavaju snažno stalno vojno prisustvo u Južnoj Koreji kroz sve grane oružanih snaga, sa oko 28.500 američkih vojnika stacioniranih u zemlji na osnovu Sporazuma o uzajamnoj odbrani SAD i Južne Koreje.

Osma armija američke kopnene vojske ima sedište u Kampu Hamfriz, najvećoj američkoj vojnoj bazi u inostranstvu i u svom sastavu između ostalog ima helikoptere Apač, raketni artiljerijski sistemi HIMARS i PVO sistemi Patriot.

Ah-64 Apache helikopter Foto: dvidshub.net/CW2 Cameron Roxberry

Američko ratno vazduhoplovstvo (USAF) deluje snagama Sedme vazduhoplovne armije sa sedištem u bazi Osan. Baza Osan trenutno ima 31 avion F-16 Fighting Falcon, a prema informacijama objavljenim 24. aprila 2025. godine, planira se proširenje snaga od oktobra 2025. godine.

Ova faza uključuje premeštanje još 31 F-16 aviona i oko 1.000 avijatičara iz baze Kunsan u Osan tokom leta, čime će se formirati dve potpuno operativne takozvane Super eskadrile. Vazduhoplovna baza Kunsan će nastaviti da funkcioniše kao primarni centar za vežbe i rotacione operacije, održavajući aktivne letne operacije i strateška skladišta municije za podršku brzim raspoređivanjima.

Stalno raspoređivanje F-35A aviona smatra se nužnim korakom za suprotstavljanje sve većoj pretnji od strane Severne Koreje, uključujući njen rastući arsenal balističkih raketa, nuklearni program i modernizaciju konvencionalnih snaga.

Zahvaljujući stelt dizajnu, naprednim senzorima, sistemima za elektronsko ratovanje i sposobnostima preciznog napada, F-35A omogućava SAD-u i Južnoj Koreji da izvode duboke udare na teško branjene severnokorejske ciljeve. Takođe bi pružio superiornu vazdušnu nadmoć u ranim fazama potencijalnog sukoba, što je ključno za neutralisanje pretnji pre nego što dođe do eskalacije.

(Aero.rs)

Video: Pogled iz pilotske kabine: Hitan medicinski prevoz povređenog helikopterom MUP Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>