
Grmeli su nad Moskvom, ali mnogo manje nego ranije: Samo 15 aviona na paradi za Dan pobede
Za razliku od impozantnih parada povodom Dana pobede u Drugom svetskom ratu koje smo gledali na i iznad Crvenog trga u Moskvi do pre nekoliko godina - preciznije 2022. godine i početka rata u Ukrajini - ovogodišnje obeležavanje 9. maja bilo je prilično skromno, bar što se tiče prikaza ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga (Воздушно-космические силы Российской Федерации).
Iznad Crvenog trga preletelo je - za ruske pojmove nimalo impozantnih - petnaest aviona; poređenja radi višestruko manje nego na paradi Korak pobednika održanoj 2014. godine povodom 70 godina oslobođenja Beograda u glavnom gradu Srbije.

Kombinovanu formaciju od ukupno devet vazduhoplova činilo je pet Su-30 iz sastava akrobatske grupe Ruski vitezovi (Русские витязи) i četiri MiG-29 iz grupe „Striži“ (Стрижи). Ovakva grupa aviona poznata je i kao Kubinski dijamant (Кубинский бриллиант), a ime je dobila po bazi Kubinka gde baziraju obe akro-grupe.
Drugi nalet bio je šestorke jurišnih aviona Su-25 koji su puštali obojene tragove (“dim”, odnosno raspršeno parafinsko ulje) u bojama ruske zastave. VKS su svojevremeno imale u svom sastavu akro-grupu Nebeski gusari (Небесные Гусары) koja je letela upravo na Su-25 ona je rasformirana i bilo je najavljeno da treba da se obnovi na školsko-borbenim Jak-130. Pažljivim posmatračima nije promaklo da su svih avioni bili opremljeni sa po četiri dopunska rezervoara za gorivo, najverovatnije PTB-800.

Prethodnih godina, na paradi u Moskvi mogli su se videti skoro svi tipovi vazduhoplova kojima raspolažu oružane snage Ruske federacije, uključujući i helikoptere armijske avijacije, pa i mornaričke avione.
Crveni trg nadletali su i strategijski bombarderi Tupolev Tu-160, ogromni transportni Antonov An-124, Iljušin Il-76 u varijantama transportera i leteće cisterne, kao i leteći radar A-50, čitavi rojevi helikoptera od gigantskih Mi-26 do modernih Kamov Ka-52 Aligator… Parade povodom Dana pobede bile su i prilika da se široj javnosti premijerno prikaže i novo naoružanje poput “hipersonične” rakete Kinžal (Х-47М2 Кинжал).
Kako su izgledale neke od ranijih parada u Moskvi - odnosno iznad nje - pogledajte u galeriji fotografija.
Obe ruske akrobatske grupe su formirane 1991. godine u bazi Kubinka, nedaleko od Moskve i spadaju u manji broj akrobatskih grupa na svetu koje za prikaz svojih sposobnosti koriste “punokrvne” borbene avione, za razliku od uobičajenih školsko-borbenih poput BAe Hawk, Alpha Jet, MB339 ili u nekadašnjoj Jugoslaviji G-4 Super galeb.
Akrobatsko letenje u formaciji na teškim, dvomotornim borbenim avionima poput MiG-29 ili Su-30 sa velikim odnosom potiska i mase izuzetno je zahtevno za pilote ali doprinosi atraktivnosti nastupa i demonstrira vrhunsku obučenost.
(Aero.rs)
Video: Snimci koji su bili najstrože čuvana tajna: Lažni avioni prevarili NATO, gađali su drvene MiG-29
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Federer
a oko Moskve 215 aviona
Podelite komentar