Norveška avio-baza na meti sabotaže
Najvažnijoj bazi na severu te zemlje - bazi Evenes bio je presečen kritični komunikacioni kabl a o svemu je obaveštena policija i državno tužilaštvo
Norveška je otkrila da je jedna od njenih najvažnijih vazdušnih baza bila meta sabotaže. Istina, incident se desio u aprilu, ali je informacija, zbog interesa istrage, tek sad obelodanjena.
Ova vest pojavljuje se kada i druge baze Severnoatlantske alijanse u Evropi - pre svega u Nemačkoj - prijavljuju incidente.
Prema portalu The War Zone, incidenti "se dešavaju usred sve učestalijih upozorenja na zlonamerne ruske aktivnosti na kontinentu, što je deo očiglednog talasa „hibridnog rata“ dok sukob u Ukrajini dodatno podstiče tenzije između Istoka i Zapada".
Što se tiče sabotaže u Norveškoj - najvažnijoj bazi na severu te zemlje - bazi Evenes bio je presečen kritični komunikacioni kabl a o svemu je obaveštena policija i državno tužilaštvo.
Tačna funkcija kabla nije otkrivena, ali izveštaji ga opisuju kao „deo kritične infrastrukture vazdušne baze“ i navode da je presečen izvan perimetra aerodroma. Norveška policija je potvrdila da je kabl namerno presečen, ali do sada niko nije optužen, niti su identifikovani osumnjičeni.
Vazdušna stanica Evenes, koja se nalazi severno od Arktičkog kruga, ključna je za odbranu Norveške i NATO-ovog Severnog fronta. To je jedna od dve baze Kraljevskog norveškog vazduhoplovstva (RNoAF) koje u stalnoj pripravnosti imaju avione F-35A i eskadrilu P-8A aviona za pomorsku patrolu.
Pored svojih eskadrila, Evenes je dom za druge važne vojne jedinice, uključujući one odgovorne za protivvazdušnu odbranu (sa NASAMS raketnim sistemima), elemente Norveških snaga za sajber odbranu i Organizaciju za logistiku Norveških oružanih snaga.
Norveška je i ranije imala sumnjive incidente, naročito presecanje vitalnog podvodnog kabla koji povezuje Svalbard sa kopnom Norveške 2022. godine. Pre toga, 2018. godine, Norveška obaveštajna služba (NIS) otkrila je tri odvojena slučaja u kojima su ruski avioni izvodili simulirane napade na tajnu radarsku stanicu na severu zemlje. Godinu dana pre toga, NIS je okrivio Rusiju za ometanje signala mobilne telefonije i GPS-a u regionu, iako je rečeno da je to bio nusproizvod vežbe, a ne namerni napad.
U međuvremenu, ovog meseca u Nemačkoj, vlasti su se suočile sa dva moguća akta sabotaže u različitim vazdušnim bazama, od kojih se jedan kasnije ispostavio kao lažna uzbuna.
Vojni deo aerodroma Keln-Bon, u zapadnom delu zemlje, bio je zatvoren 14. avgusta zbog zabrinutosti zbog moguće sabotaže lokalnog vodosnabdevanja.
Uzbuna je podignuta nakon što je stražar u bazi pronašao rupu u ogradi u blizini postrojenja za preradu vode u bazi. Vlasti su rekle osoblju u bazi — 4.300 vojnika i 1.200 civilnih zaposlenih — da ne piju vodu iz slavine. Izvršen je pretres baze, ali uljezi nisu pronađeni.
Nakon istrage, Ministarstvo odbrane Nemačke je izjavilo da nema dokaza da se to dogodilo, pri čemu su rezultati ispitivanja pokazali da voda nije zagađena.
Vojni deo aerodroma Keln služi kao baza za transportni wing Bundeswehra, koje upravlja VIP avionima, kao i avionima za punjenje goriva i medicinsku evakuaciju Luftvafea.
NATO je juče (23. avgusta) objavio da je snizio nivo bezbednosti u vazdušnoj bazi Gajlenkirhen, takođe na zapadu zemlje, nakon što je nivo pripravnosti u bazi iznenada podignut preko noći. Ovo je bilo odgovor na ono što je Ministarstvo odbrane Nemačke opisalo kao „obaveštajne informacije koje ukazuju na potencijalnu pretnju.“
Gajlenkirhen je glavna operativna baza NATO-ve AWACS flote, multinacionalne snage koja igra izuzetno važnu ulogu u vazdušnim operacijama alijanse, pružajući vazdušno rano upozoravanje, komandu i kontrolu, i sposobnost upravljanja bitkom u Evropi i drugde.
(Aero.rs)