Indija ovog vikenda uspešno testirala svoju prvu hipersoničnu raketu dugog dometa

Vreme čitanja: oko 1 min.

Prema Ministarstvu odbrane Indije, test je praćen sa stanica postavljenih na brodovima duž putanje rakete, koje su potvrdile uspešne završne manevre i precizan pogodak cilja

Indijsko ministarstvo odbrane saopštilo je da je tokom vikenda uspešno obavljeno testiranje svoje prve hipersonične rakete dugog dometa, što je indijski ministar odbrane Radžnat Sing nazvao "istorijskim trenutkom."

Indijska raketa lansirana je sa ostrva Abdul Kalam na istočnoj obali 16. novembra. Razvijena od strane državne Organizacije za istraživanje i razvoj odbrane (DRDO), raketa je dizajnirana da prenosi bojeve glave na udaljenosti većoj od 1.500 kilometara.

Prema Ministarstvu odbrane Indije, test je praćen sa stanica postavljenih na brodovima duž putanje rakete, koje su potvrdile uspešne završne manevre i precizan pogodak cilja, prenosi portal Aero Time.

"Ovo je istorijski trenutak i ovo značajno dostignuće svrstava našu zemlju među odabrane nacije koje poseduju tako kritične i napredne vojne tehnologije", izjavio je ministar Sing u saopštenju nakon testiranja.

Hipersonične rakete, sposobne da lete brzinama većim od pet Maha (pet puta brže od brzine zvuka), privukle su globalnu pažnju zbog svog transformativnog vojnog potencijala. Za razliku od tradicionalnih balističkih raketa, hipersonično oružje leti na nižim visinama i njime se može manevrisati, što ih čini težim za detekciju i presretanje. Njihova sposobnost da izbegnu moderne sisteme protivvazdušne odbrane izazvala je trku u naoružavanju među vodećim silama, uključujući Sjedinjene Američke Države, Rusiju i Kinu.

(Aero.rs)