Sve što niste znali o terminu DEFCON: Kada je sve normalno, a kada treba tražiti zaklon

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: dvidshub.net

Iako ste verovatno - ukoliko volite da gledate akcione filmove napravljene u Holivudu - barem jednom čuli kako zastrašujuće zvuči reč "Defcon", dok je izgovara neki general sa ko-zna-koliko-zvezdica, dok se u vazduh podiže gomila američkih borbenih aviona, radi se zapravo o nečemu što imaju sve oružane snage u svetu.

Ta čudna reč - DEFCON - je upravo vojna skraćenica za Defense Readiness Condition (ekvivalent za ovdašnje - Stanje borbene gotovosti) i u američkom vojnom rečniku ima pet nivoa. 

Sistem DEFCON uveden je 1950-ih godina, tokom Hladnog rata, piše portal Aerotime, podsećajući da je sistem postavljen kako bi omogućio jasan i sažet način komunikacije trenutnog nivoa vojne pripravnosti među vojnim osobljem i državnim zvaničnicima.

Najniži nivo "pretnje" je DEFCON 5: zapravo - američke oružane snage su konstantno u ovom stanju - stanju mira, bez neposredne pretnje nacionalnoj bezbednosti.

Takođe poznat kao "plava uzbuna" ili "normalna pripravnost", ovaj nivo ukazuje da ne postoji hitna potreba za povećanom budnošću.

Foto: Shutterstock

DEFCON 4 ukazuje na povećan rizik od vojnog sukoba ili terorističkog napada. Kada je proglašen DEFCON 4, vojska podiže nivo pripravnosti i može pojačati nadzor i obaveštajne aktivnosti.

Takođe, mogu se preduzeti mere kao što su premeštanje trupa i opreme kako bi se unapred pripremili za potencijalne pretnje. Kodni naziv vežbe za DEFCON 4 je  Double Take (Iznenadna reakcija - op. aut.)

Američki raptori u letu... Foto: Shutterstock/Joris van Boven

DEFCON 3 označava značajan rizik od neposrednog napada. Vojska dodatno pojačava nadzor, prikupljanje obaveštajnih podataka i spremnost na akciju. Na ovom nivou, američke vazduhoplovne snage mogu biti spremne za borbu u roku od 15 minuta.

Sjedinjene Države su do sada bile tri puta u ovom stepenu "uzbune": tokom Jomkipurskog rata (1973.), tokom operacije Pol Bunjan (1976.) kada su na granici između Severne i Južne Koreje ubijeni kapetan Artur Bonifas i potporučnik Mark Baret, i tokom napada na Svetski trgovinski centar 11. septembra 2001. DEFCON 3 ne znači objavu rata, već povećanu pripravnost – ukidanje odmora, povratak vojnika u jedinice i pripremu za potencijalnu mobilizaciju. Kodni naziv vežbe za DEFCON 3: Round House (okrugla kuća, op. aut.)

Foto: Wikimedia/U.S. Navy photo by Photographer's Mate Airman Rob Gaston

DEFCON 2 označava izuzetno visok nivo vojne pripravnosti, pri čemu se nuklearni rat ili druge ozbiljne pretnje smatraju neizbežnim. Ovaj nivo podrazumeva raspoređivanje trupa i opreme na strateške odbrambene položaje i povećane bezbednosne mere na ključnim lokacijama.

Američka vojska može biti potpuno spremna u roku od šest sati. SAD su podigle nivo pripravnosti na DEFCON 2 tokom kubanske raketne krize (1962) i Zalivskog rata (1991). Kodni naziv vežbe za DEFCON 2: Fast Pace (brzi tempo, op. aut.)

Foto: Shutterstock

DEFCON 1 je najviši nivo pripravnosti i označava da su SAD pod napadom ili u velikom vojnom sukobu.

Na DEFCON 1, vojska je potpuno mobilisana i spremna za borbena dejstva, uključujući i mogućnost upotrebe nuklearnog oružja. Nema javno dostupnih informacija koje potvrđuju da je SAD ikada dosegao DEFCON 1. Kodni naziv vežbe za DEFCON 1: Cocked Pistol (napunjeni pištolj, op. aut.)

(Aero.rs)

Teme