• 0

Vreme čitanja: oko 1 min.

Istraga u Boeingu: Otkrivena loša povezanost bezbednosnih sistema u kompaniji

Vreme čitanja: oko 1 min.

Istragom u Boingu otkrivena loša poveznost bezbednosnih sistema u kompaniji

  • 0
Boeing 737 Salinger Igor

Nova istraga koju je tražila američka vlada u aeronautičkom gigantu Boeingu, izazvala je zabrinutost u vezi sa bezbednosnim sistemima u kompaniji.

Poslednjim pregledom otkrivena je loša povezanost višeg menadžementa i osoblja na operativnom nivou, kao i to da pravila ponašanja u vezi sa bezbednošću nisu efikasno primenjena u celoj kompaniji, preneo je BBC.

Izveštaj je tražen još nakon padova aviona Boinga 737 MAX 2018. i 2019. godine, u kojima je poginulo 346 ljudi, nakon čega je američka kompanija obećala da sagledati nalaze.

Boeing Business Jet BBJ 737 MAX Foto: Wikimedia/RachelGraf
"Preduzeli smo važne korake u pogledu bezbednosne kulture, iako ima još posla", saopštila je kompanija.

Podsetimo, 29. oktobra 2018. avion kompanije Lion Air (PK-LQP, serijski broj 43000 star svega tri meseca) koji je poleteo sa aerodroma Džakarata (CGK) u Indoneziji ka aerodromu Pangkang Pinan (PGK) na letu JT610, srušio u more 13 minuta po poletanju. Tom prilikom poginulo je svih 189 osoba koje su se nalazile u avionu Boeing 737 MAX.

Nepunih pet meseci kasnije, 10. martu 2019, avion kompanije Ethiopian Airlines (star samo četiri meseca, registarskih oznaka ET-AVJ, serijski broj 62450) tipa Boeing 737 MAX srušio se nekoliko minuta po poletanju sa aerodroma u Adis Abebi (ADD) na letu ET 302 ka Najrobiju (NBO) u Keniji. Svih 157 lica u avionu je poginulo.

Jedan od dva najveća svetska proizvođača aviona bio je pod dodatnim pritiskom nakon što je 5. januara na avionu Boeing 737 MAX9, u vlasništvu avio-kompanije Alaska Airlines, otpao deo oplate trupa tokom leta na liniji Sijetl - San Dijego.

Ozbiljne posledice su na sreću za dlaku izbegunute, ali je incident oživeo pitanja o proizvodnim procesima Boeinga, pet godina nakon pomenutih nesreća, i doveo do optužbi da je kompanija stavila profit ispred bezbednosti tokom procesa proizvodnje svojih aviona.

(Aero.rs/Tanjug)

Video: Posao na 11.000 metara: Kabinska posada Air Serbia na letu Beograd -Pariz

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Teme

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>