Iran pred Međunarodnim sudom pravde osporava istragu zbog obaranja ukrajinskog aviona

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Iran je 17. aprila 2025. godine podneo tužbu Međunarodnom sudu pravde (ICJ) u Hagu sa ciljem da ospori nadležnost Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo (ICAO) u razmatranju slučaja obaranja ukrajinskog putničkog aviona u januaru 2020. godine. Time je zvanični Teheran reagovao na martovsku odluku ICAO Saveta da prihvati zahtev Ukrajine, Kanade, Švedske i Velike Britanije i pokrene proceduru protiv Irana zbog, kako se navodi, kršenja međunarodnih vazduhoplovnih propisa, piše Simpleflying.

Boing 737-800 na letu PS752 kompanije Ukrajnien internešenel erlajns (Ukraine International Airlines), pogođen je sa dve rakete zemlja-vazduh iranske vojske ubrzo nakon poletanja iz Teherana 8. januara 2020. godine. U nesreći je poginulo svih 176 putnika i članova posade, državljani sedam zemalja, među kojima i Iran, Ukrajina, Kanada, Švedska i Velika Britanija. Iran je nekoliko dana nakon tragedije priznao odgovornost, navodeći da je avion greškom identifikovan kao neprijateljski cilj usled povišenih tenzija sa Sjedinjenim Američkim Državama.

PS752 Foto: Wikipedia

U tužbi podnetoj Međunarodnom sudu pravde, Iran osporava legitimnost odluke ICAO-a i tvrdi da četiri pomenute zemlje nisu prethodno pokušale da reše spor putem direktnih pregovora, kako to nalaže član 84 Čikaške konvencije. Teheran takođe osporava proceduralni aspekt glasanja unutar ICAO Saveta, navodeći da su dve odvojene pravne primedbe tretirane kao jedna, čime mu je, kako tvrdi, uskraćeno pravo na pravičan proces.

Dodatno, Iran tvrdi da Ujedinjeno Kraljevstvo ne bi trebalo da učestvuje u postupku jer, prema njihovim podacima, među žrtvama nije bilo britanskih državljana. Zvanični Teheran i dalje insistira da je obaranje aviona rezultat tragične greške u kontekstu borbene pripravnosti zbog straha od američkog vojnog odgovora.

PS752 Foto: Wikipedia

Reakcije i dalji koraci

Ukrajina, Kanada, Švedska i Velika Britanija pozdravile su odluku ICAO-a da prihvati nadležnost i nastavljaju zajednički pritisak na Teheran. Njihovi predstavnici ističu da je Iran prekršio osnovne principe međunarodne vazduhoplovne sigurnosti, uključujući zabranu upotrebe sile protiv civilnih letelica.

Godine 2023. iranski vojni sud osudio je deset pripadnika oružanih snaga zbog njihove uloge u incidentu, ali su porodice žrtava taj postupak ocenile kao „farsu“. Udruženje PS752 Justice, koje okuplja rodbinu poginulih, ocenilo je da je Iran sistematski pokušavao da prikrije istinu i odloži odgovornost.

„Islamski režim je kontinuirano koristio propagandu kako bi zamaglio činjenice i izbegao odgovornost za ovaj neoprostiv zločin. Presudom ICAO-a jasno je da međunarodna zajednica više ne pristaje na izbegavanje odgovornosti,“ navodi se u saopštenju ovog udruženja.

PS752 Foto: Wikipedia

Hronologija ključnih događaja:

  • 8. januar 2020: Let PS752 pogođen raketama ubrzo nakon poletanja iz Teherana.
  • 11. januar 2020: Iran priznaje da je avion oboren greškom, navodeći „ljudsku grešku“.
  • 17. mart 2021: Objavljen završni izveštaj Irana; Ukrajina ga odbacuje kao „manipulativan“.
  • 4. jul 2023: Podneta zajednička tužba ICJ-u protiv Irana.
  • 17. mart 2025: ICAO odlučuje da ima nadležnost za slučaj PS752.
  • 17. april 2025: Iran podnosi protivtužbu ICJ-u sa ciljem da ospori tu odluku.

Kako će reagovati Međunarodni sud pravde na zahtev Irana i da li će slučaj biti vraćen korak unazad, ostaje da se vidi. Međutim, s obzirom na dosadašnji pravac međunarodnih reakcija i sudsku praksu u sličnim slučajevima, izgledi da Iran u potpunosti izbegne odgovornost čine se sve manjim.

(Aero.rs)

Video: Air Serbia Airbus A319 na aerodromu Nikola Tesla

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>