FAA obnovila Boingu pravo da sam vrši inspekcije – nadzor ostaje pojačan

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Uprkos brojnim incidentima i narušenom poverenju javnosti, američka Federalna uprava za avijaciju produžila program koji omogućava Boingu da samostalno sprovodi deo bezbednosnih procedura.

Federalna uprava za avijaciju Sjedinjenih Američkih Država (FAA) saopštila je u četvrtak da je produžila važenje tzv. ODA programa (Organization Designation Authorization), kojim se kompaniji Boing (Boeing) dozvoljava da samostalno obavlja pojedine inspekcijske i popravne zadatke koji bi inače bili u nadležnosti same agencije. Nova faza ovog programa stupa na snagu 1. juna 2025. godine.

U saopštenju objavljenom 29. maja, FAA navodi da je odluka doneta nakon višegodišnjih rigoroznih provera, tokom kojih je uočeno poboljšanje u većini ključnih oblasti Boingovog poslovanja. Ipak, istaknuto je da će nadzor nad proizvođačem ostati pojačan, a bezbednosni standardi agencije ostati nepromenjeni.

Boeing fabrika Foto: Jennifer Buchanan / AFP / Profimedia

Obnova poverenja nakon teških grešaka

Boing je poslednjih godina bio pod pojačanim nadzorom regulatora zbog brojnih problema sa proizvodnjom modela 737 MAX. Posebnu pažnju izazvao je incident iz januara 2024. kada je avion Alaska erlajnza (Alaska Airlines) tokom leta izgubio panel vrata zbog izostanka sigurnosnih zavrtanja, što je otvorilo pitanje kvaliteta nadzora i interne kontrole u fabrici Renton.

Zbog toga je proizvodnja ovog modela bila obustavljena, a FAA je postavila uslov da Boing mora uspostaviti nov sistem upravljanja kvalitetom kako bi proizvodnja mogla da se nastavi. U februaru su inspektori FAA obišli postrojenja u Rentonu i pogone Spirit AeroSystemsa u Vičiti, a ujedno su podstaknute i prijave uzbunjivača unutar kompanije.

FAA administrator Majk Vitejker (Mike Whitaker) izjavio je krajem 2024. godine da je Boing napravio pomake u sprovođenju plana korektivnih mera, ali i naglasio da će FAA nastaviti da „pažljivo prati rezultate dok kompanija bude povećavala obim proizvodnje nakon štrajka“.

Boeing, Boing, avion, kompanija, logo Tanjug/AP

DOT i dalje s rezervom, ali Tramp za “pametno ublažavanje”

Ministar saobraćaja SAD Šon Dafi (Sean Duffy) još u martu 2025. izjavio je da Ministarstvo saobraćaja (DOT) i dalje nema potpuno poverenje u Boingovu posvećenost bezbednosti i kvalitetu, istakavši da je kompanija „izneverila poverenje američkog naroda“. On je najavio da će DOT „pojačati pritisak“ na Boing dok se ne stekne puna sigurnost u ispravnost procesa.

Nakon incidenta i pauze u proizvodnji, FAA i DOT su ograničili proizvodnju modela 737 MAX na maksimalno 38 primeraka mesečno. Dafi je tokom posete fabrici u Rentonu, koja je održana na šestu godišnjicu nesreće leta 302 Etiopian Erlansa (Ethiopian Airlines), rekao da kompanija još uvek nije dostigla taj nivo proizvodnje.

U istom kontekstu, Dafi je istakao da predsednik Donald Tramp (Donald Trump) ne želi da se rizikuje bezbednost, ali da smatra da DOT treba da „pametno postupa i ublaži ograničenja kada se za to stvore uslovi“.

Avion Dubai Aeromiting Boing Boeing 777X Tanjug/AP

Optužba za prevaru povučena

Podsećanja radi, Boing je u julu 2024. pristao da se izjasni kao kriv za krivičnu prevaru u saveznom sudu, što je mogla biti prva formalna osuda jedne velike američke korporacije za krivično delo tog ranga. Međutim, Ministarstvo pravde SAD je nedavno zatražilo odbacivanje te optužnice, uz obrazloženje da je kompanija u međuvremenu pristala na dodatna plaćanja porodicama žrtava.

Ukupne obaveze Boinga prema porodicama poginulih u dve velike nesreće (u Indoneziji i Etiopiji), koje su zajedno odnela 346 života, sada premašuju 1,1 milijardu dolara. Od toga je 445 miliona dolara namenjeno isključivo odštetama porodicama.

(Aero.rs)

Video: Airbus Helicopters H120

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Teme

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>