Da li su avioni pete generacije poslali top-gan dvoboje u istoriju: Odgovor iznenađuje
Savremeni borbeni avioni pete generacije (poput F-35) dizajnirani su za uništavanje neprijateljskih ciljeva izvan vizuelnog dometa — njihova osnovna prednost je sistem koji bi u našem jeziku mogao prevesti uz šaljivu rečenicu "ko prvi devojci - njegova devojka" (ko prvi uoči - prvi pogađa).
Iako F-35 poseduje izuzetne mogućnosti za blisku vazdušnu borbu (uprkos kritikama u medijima), nije optimizovan za takve situacije. Međutim, radi se o vrhunskom avionu koji je naručila gotovo svaka zemlja koja ispunjava uslove. Iako je primarno namenjen borbama izvan vizuelnog dometa, povremeno bi mogao biti primoran na blisku borbu u specifičnim okolnostima.
F-35 je najbolje zamisliti kao sofisticiran sistem koji može da detektuje i neutralizuje neprijateljske ciljeve pre nego što oni postanu svesni borbe. Ipak, u stvarnim uslovima postoje situacije kada se F-35 (kao i F-22 ili J-20) može naći u bliskom sukobu, gde manevarske sposobnosti dolaze do izražaja, piše Simple Flying.
Profesor Džastin Bronk, stručnjak za vazduhoplovnu tehnologiju pri RUSI institutu (Royal United Services Institute for Defence and Security Studies), istakao je da piloti i dalje imaju značajne prednosti u bliskim borbama u odnosu na dronove vođene veštačkom inteligencijom.
U svom izlaganju na podkastu Decoding Geopolitics, Bronk je naglasio da unutar vizuelnog dometa borbe ostaju relevantne čak i za savremene avione pete generacije.
Objasnio je da, iako se većina sukoba u državnim konfliktima oslanja na rakete izvan vizuelnog dometa, upotreba stelt aviona često dovodi do situacija gde se avioni približe jedni drugima, ulazeći u vizuelni domet tokom simuliranih vežbi.
Glavni avioni pete generacije u upotrebi su: F-22 Raptor, F-35 Lightning II, J-20 Mighty Dragon i Su-57 Felon, kojeg Bronk smatra delimično stelt avionom.
Iako F-22 i F-35 nisu imali priliku da se suoče s J-20 u pravim borbenim uslovima, simulacije i vežbe pružaju vredne uvide. Američki vojni timovi koriste sopstvene avione pete generacije u vežbama, testirajući potencijalne scenarije.
Još jedna situacija gde avioni pete generacije ulaze u vizuelni domet su misije patroliranja granica. Tokom ovih misija, avioni često žele da budu vidljivi, šaljući upozorenja neprijateljskim avionima da se povuku. Ovo je razlog zašto avioni četvrte generacije, poput F-15EX, i dalje imaju važnu ulogu u domaćoj odbrani, gde stelt nije prioritet.
Kombinacija aviona četvrte i pete generacije često se pokazuje efikasnom. Na primer, britanski RAF koristi kombinaciju Eurofighter Typhoona (četvrta generacija) i F-35B (peta generacija), nazivajući ih "siledžijom i ubicom". Ovaj tandem kombinuje snagu manevrisanja sa stelt mogućnostima.
Dok su američki F-22 i F-35 superiorniji u tehničkom smislu, kineski J-20 nudi operativne prednosti u specifičnim uslovima. Njegova velika autonomija i kapacitet goriva omogućavaju mu veću pokrivenost, dok brojnost J-20 može predstavljati izazov za američke snage u Pacifiku.
Ako Kina učini uslove previše rizičnim za američke vazdušne tankere i uništi baze blizu bojišta, stelt prednosti američkih aviona mogu biti umanjene.
Avioni pete generacije donose revolucionarne promene u vazdušnoj borbi, ali i dalje postoje scenariji gde bliska borba i tradicionalne veštine pilota igraju ključnu ulogu. Dok se tehnologija razvija, uspeh u vazdušnim sukobima zavisiće od kombinacije tehnološke nadmoći, strategije i ljudske veštine.
(Aero.rs)
Video: RV i PVO Vojske Srbije na aeromitingu povodom 100 godina avijacije u Severnoj Makedoniji
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.