Grčko ratno vazduhoplovstvo naoružano do zuba: Stigao poslednji od poručenih 24 Rafala
Grčko ratno vazduhoplovstvo i zvanično je završilo s nabavkom 24 borbena aviona Rafal: Posledni avion sa oznakom 457 sleteo je u vazduhoplovnu bazu Tanagra krajem prošle nedelje u centralnoj Grčkoj, operativnoj od 1988. godine.
Poslednji od 24 Rafala je deo drugog dopunskog ugovora, kojim je Grčka povećala prvobitnu narudžbinu sa 18 na 24 aviona. Kupovina poslednjih šest aviona bila je deo ugovora potpisanog u martu 2022. godine, koji je uključivao i tri fregate klase FDI, javlja Eurasian Times.
Avioni Rafal, opremljeni najsavremenijom tehnologijom i superiornim borbenim sposobnostima, sada su deo 332. eskadrile Grčke ratne avijacije. Eskadrila je postala operativna u januaru 2022. nakon opsežne obuke u Francuskoj i sada je potpuno spremna za napredne borbene operacije.
Sa dodatkom ovih aviona, Grčka se pozicionirala kao jedna od tehnološki najnaprednijih vazduhoplovnih sila u regionu.
Prvi ugovor za Rafale potpisan je u januaru 2021. godine i uključivao je 12 polovnih i 6 novih aviona, sa ukupnim troškovima od oko 2,7 milijardi dolara, uključujući avione, naoružanje, obuku i infrastrukturu u Tanagri. U martu 2022. godine Atina je proširila narudžbinu za dodatnih šest aviona, čime je ukupan broj Rafala povećan na 24.
Pored nabavke Rafala, Grčka sada teži obezbeđivanju aviona sledeće generacije putem kupovine 20 aviona F-35 Lightning II kompanije Lockheed Martin. U julu 2024. Grčka je formalizovala nameru za kupovinu F-35 aviona kroz program Foreign Military Sale, uključujući opciju za dodatnih 20 aviona.
Američki Stejt department odobrio je prodaju do 40 F-35 aviona Grčkoj u januaru 2024. godine, u okviru ugovora vrednog 8,6 milijardi dolara.
Francuski Rafali deo su šire strategije za unapređenje grčkih odbrambenih sposobnosti usled rastućih tenzija u istočnom Mediteranu, gde su Grčka i Turska (bez obzira na članstvo u NATO) - suprotstavljene strane. Grčki mediji slavili su završetak nabavke Rafala kao prekretnicu, tvrdeći da Atina sada ima jasnu vazdušnu nadmoć nad Ankarom.
Vazdušna superiornost ključna je u geopolitičkom rivalstvu Grčke i Turske u Egejskom moru, mestu čestih vazdušnih incidenata.
Samo 2022. godine, turska avijacija je povredila grčki vazdušni prostor 11.256 puta, od čega su 282 upada uključivala avione naoružane raketama vazduh-vazduh.
S druge strane, Turska tvrdi da je Grčka povredila njen vazdušni prostor i teritorijalne vode 1.123 puta u prvih osam meseci iste godine, prema podacima turskog Ministarstva odbrane.
(Aero.rs)
Video: Pogled iz pilotske kabine: Hitan medicinski prevoz povređenog helikopterom MUP Srbije
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.