Britanski sindikati traže od vlade: Kupite Tajfune a ne F-35, sačuvajte radna mesta

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Najveći sindikalni savez u Velikoj Britaniji, Junajt (Unite) traži od šefa Laburističke partije i premijera Kira Starmera da sačuva hiljade radnih mesta kupovinom aviona Eurofajter Tajfun (Eurofighter Typhoon) umesto američkih F-35 Lajtning (Lockheed Martin F-35 II Lightning).

Šeron Grejem, generalna sekretarka sindikata Junajt, navodno je apelovala na premijera da interveniše kako bi zaštitio radna mesta u fabrikama na severozapadu zemlje. S obzirom na planirano povećanje budžeta za odbranu, sindikat se zalaže da dodatna sredstva budu iskorišćena za nabavku novih "domaćih" aviona, koji bi zamenili oko 49 letelica koje će uskoro biti povučene iz upotrebe.

Ove zamene bi se sastavljale u fabrici BAE Systems u Vortonu, Lankašir, čime bi se osiguralo hiljade radnih mesta u trenutku kada dolazi do pada obima posla.

Sindikalni lideri su se, prema pisanju britanskog Telegrafa, razbesneli nakon što je Marija Igl, ministarka za nabavku u sektoru odbrane, nagovestila da bi vlada mogla da se odluči za kupovinu naprednijih američkih lovaca pete generacije F-35 sa tehnologijom stelta.

Šeron Grejem je izjavila da bi odabir F-35 umesto starijeg Tajfuna bio "čin nacionalne samodestrukcije" i da bi to bilo u suprotnosti sa obećanjima ministara da će veći vojni budžet koristiti za podršku britanskim fabrikama i radnim mestima.

F 35 i Typhoon Foto: Eibner-Pressefoto/Memmler / imago stock&people / Profimedia

Upozorenja iz Junajta dolaze i u trenutku sve većih evropskih zabrinutosti zbog oslanjanja na američku vojnu opremu, posebno jer se Vašington pod Donaldom Trampom doživljava kao manje pouzdan saveznik. Stručnjaci upozoravaju da Pentagon može praktično prizemljiti britanske F-35 avione u roku od nekoliko nedelja povlačenjem logističke ili softverske podrške.

U privatnom pismu jednom laburističkom poslaniku, ministarka Igl je sugerisala da bi nabavka dodatnih aviona Tajfun morala da bude "izmenjena u odnosu na druge prioritete", kao što su podrška britanskim nosačima aviona, ispunjenje obaveza prema NATO-u i razvoj britanskih borbenih aviona pete generacije.

Ona je dodala da Ministarstvo odbrane "nema planove" za dodatne narudžbine, naglašavajući da su novi modeli aviona Tajfun skupi u poređenju sa naprednijim F-35, od kojih je sledeća serija već planirana za kupovinu. Ipak, u ponedeljak je izvor iz sedišta britanske vlade izjavio da je "pismopogrešno protumačeno" i da "ministri još nisu doneli konačnu odluku da li će kupovati dodatne avione F-35 ili Tajfun.

Tajfun proizvodi evropski konzorcijum koji uključuje kompanije BAE Systems, Airbus i Leonardo, a proizvodnja je raspoređena u Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Italiji i Španiji. Svaka od ovih zemalja ima svoju liniju finalne montaže, a britanska se nalazi u BAE fabrici u Vortonu. Kada neka partnerska država naruči ili izveze ove avione, ona preuzima odgovornost za njihovu montažu.

Međutim, dok su druge zemlje nastavile s narudžbinama, poslednji put kada je Velika Britanija naručila Tajfun bio je još 2009. godine. Od tada se fokusirala na izvoz, uključujući prodaju Kataru, Saudijskoj Arabiji i Turskoj. Katar je u decembru najavio planove za kupovinu dodatnih evropskih aviona, ali još nije izdao zvaničnu narudžbinu, dok su Saudijska Arabija i Turska i dalje u pregovorima.

Ovaj nedostatak sigurnih narudžbina znači da se montaža u Vortonu bliži kraju – poslednja dva naručena aviona biće sastavljena za Katar ove godine. Postoji zabrinutost da bi obustava proizvodne linije mogla da dovede do gubitka ključnih veština koje će biti potrebne za razvoj borbenog aviona sledeće generacije – Tempest, koji razvijaju Velika Britanija, Italija i JapanBAE Systems razmatra mogućnost slanja radnika na privremene angažmane u inostranstvu kako bi održali svoje veštine.

U pismu Džonu Hiliju, ministru odbrane, prošle nedelje, Šeron Grejem je upozorila da bi "odluka da se ne kupe avioni Tajfun imala razoran uticaj na Veliku Britaniju":

"Time bi vaša vlada napustila suverenitet, ugrozila Tempest program, degradirala našu odbrambenu industriju, stavila na hiljade britanskih radnih mesta u rizik i odbacila dugoročne ekonomske koristi.  Da bi se to učinilo radi kupovine problematičnog američkog aviona, koji bi učinio britanske RAF eskadrile zavisnim od američke vlade, bilo bi neobjašnjivo", zaključila je sindikalna liderka.

Podsetimo, Velika Britanija je do sada naručila 48 F-35B aviona od Lokid Martina, od kojih je 37 već isporučeno, o čemu je portal Aero već pisao. Ovi avioni su dizajnirani za upotrebu na dva britanska nosača aviona. Međutim, Velika Britanija je ranije izrazila nameru da ukupno kupi 138 ovih letelica, pa su sve učestalije spekulacije o tome da li će vlada naručiti dodatne jedinice.

Ministarstvo odbrane saopštilo je da su oba aviona "napredni vazduhoplovi koji se redovno koriste u operacijama širom sveta. Oba programa su ključna za britansku odbranu i značajno doprinose ekonomiji i domaćoj odbrambenoj industriji. Predvodimo izvoznu kampanju za Tajfuni nastavljamo da ulažemo u našu flotu kako bismo osigurali da ostane na vrhunskom nivou globalne borbene avijacije".

(Aero.rs)

Video: Red Flag 24

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>