Kineska kontra-ofanziva: Zabranjen izvoz retkih zemnih elemenata vojnoj industriji SAD

   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Kina je u okviru trgovinskog sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama povukla snažan potez: Peking je uveo faktičku zabranu izvoza određenih retkih zemnih elemenata, ključnih sirovina u kojima Kina ima gotovo monopol.

Prema mišljenju stručnjaka, mogući poremećaji u lancu snabdevanja mogli bi značajno usporiti američku vojnu proizvodnju. Disprozijum, Gadolinijum, Lutecijum, Samarijum, Skandijum, Terbium i Itijum od prošlog vikenda se nalaze na "crnoj listi" i da bi mogli biti eksportovani iz Kine - moraju posedovati posebnu dozvolu.

Kina, koja kontroliše globalno tržište eksploatacije i prerade retkih zemnih elemenata, koristi ove sirovine kao sredstvo pritiska u trgovinskom sukobu sa SAD, navodi nemački portal specijalizovan za civilnu i vojnu avio industriju - Aero.de.

Prema nezvaničnim izvorima, u popularnom borbenom avionu F-35 kompanije Lokid Martin koriste se, između ostalog, Terbijum, Disprozijum i Skandijum - ti dragoceni elementi prisutni su u sistemima za navođenje, elektronsko ratovanje i elektromotorima ovog kompleksnog aviona.

Procene govore da je za jedan F-35 potrebno oko 420 kilograma retkih zemnih elemenata. Iako Lokid Martin može deo potreba pokriti iz kanadskih izvora, uvoz iz Kine se i dalje smatra nezamenjivim za američku vojnu industriju. Samo zbog nove obaveze pribavljanja izvoznih dozvola, uvoznici će, prema informacijama agencije Bloomberg, morati da računaju na kašnjenja od najmanje 45 dana – i to u slučaju da Kina uopšte izda dozvolu.

Američka vlada pokušava da podstakne eksploataciju retkih zemnih elemenata na domaćem tlu – i SAD poseduju određene rezerve. Zbog brojnih vojnih potreba, posebno u oblasti avijacije i raketne tehnologije, planira se izgradnja postrojenja za preradu čak i na vojnim bazama.

Prerada sirovih ruda u visoko-čiste industrijske metale zahteva složene tehnološke procese – i na tom polju Kina ima značajnu tehnološku prednost. Međutim, Zapad pokušava da je sustigne.

(Aero.rs)

Video: Pogled iz pilotske kabine: Hitan medicinski prevoz povređenog helikopterom MUP Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>