Kinezi nude Sloveniji letove Ljubljana - Peking

Vreme čitanja: oko 2 min.

Gotovo 5.000 slovenačkih uvoznika i 500 izvoznika posluje sa Kinom, odakle je prošle godine u Sloveniju došlo 34.000 turista

Foto: Shutterstock

Nakon nedavne posete ministra za privredu, turizam i sport Slovenije Matjaža Hana zvaničnom Pekingu, Kina je predložila uspostavljanje direktnih letova za Sloveniju.

Ling Ji, zamenik ministra trgovine Kine i zamenik međunarodnog trgovinskog predstavnika Kine, izjavio je da će zemlja raditi na „uspostavljanju vazdušnog mosta“ između dve države, naglašavajući da bi uvođenje letova značajno povećalo pogodnosti, kao i podstaklo veće kretanje ljudi i robe. Između ove dve države nikada nije bilo redovnih direktnih letova, podseća portal EX-YU Aviation.

Aerodrom u Ljubljani je 2013. započeo pregovore sa kompanijom China Southern Airlines na inicijativu tadašnjeg direktora aerodroma. Godinu dana kasnije, ova avio-kompanija je pokazala interesovanje za kupovinu udela u tadašnjem nacionalnom avioprevozniku Adria Airways, kao i u aerodromu Ljubljana. Vlada Slovenije je na kraju odlučila da proda avio-kompaniju nemačkom investicionom fondu, dok je aerodroma dat na upravljanje nemačkoj kompaniji Fraport.

Foto: Shutterstock

Kineska ambasada u Ljubljani je tri godine kasnije (2016) pokrenula inicijativu za uspostavljanje letova između dve zemlje, predlažući da Hainan Airlines obavlja letove od Pekinga do Praga preko slovenačke prestonice. Na kraju je ova avio-kompanija pokrenula letove za Beograd preko Praga. Sličnu, neuspešnu sudbinu doživeli su pregovori sa Civilnom avijacijskom upravom Kine iz 2017. kada je predloženo da se uspostave letovi između Sijana i Ljubljane.

Kineski avio-prevoznici su značajno povećali svoje prisustvo u Evropi, nudeći veliku kapacitet i povoljne cene, dok se evropske avio-kompanije povlače iz Kine zbog povećanih troškova izazvanih zabranom letenja kroz ruski vazdušni prostor.

Foto:

Kineski prevoznici su uspostavili direktne letove ka manjim evropskim tržištima, uključujući Luksemburg, dok su nedavni zahtevi za dozvole otkrili planove kineskih avio-kompanija za uspostavljanje letova ka destinacijama poput Bukurešta.

Prošle godine Sloveniju je posetilo nešto više od 34.000 kineskih turista, sa ukupno 66.570 noćenja. Prošlog meseca, Kina je ukinula vizne zahteve za slovenačke državljane, omogućavajući im da posete zemlju do šesnaest dana bez vize. Kina je najvažniji trgovinski partner Slovenije u Aziji. Gotovo 5.000 slovenačkih uvoznika i 500 izvoznika posluje sa Kinom.

(Aero.rs)